Prokuratura Krajowa we wtorek poinformowała, że wystąpiła z wnioskiem do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu trzem sędziom SN w związku z doprowadzeniem do bezprawnego pobytu dwóch osób w zakładzie karnym.
Ponadto PK dodała, że jeśli immunitet ten zostanie uchylony, zamierza postawić im zarzuty nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania spraw zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Oświadczenie I prezes SN
W piątek odniosła się do sprawy I prezes Sądu Najwyższego, chociaż pod oświadczeniem nie widnieje nazwisko Małgorzaty Manowskiej.
„Bezpodstawne przetrzymywanie w zakładzie karnym jakiegokolwiek obywatela godzi w jego podstawowe prawa i wolności, które chroni konstytucja i prawo międzynarodowe. Każdy organ państwa musi czynić wszystko, aby takie sytuacje się nie zdarzały. Obowiązek ten spoczywa także na Sądzie Najwyższym, w tym na sędziach i pracownikach sekretariatów” – czytamy w oświadczeniu.
I prezes dodała także, że „nie mogą powtórzyć się przypadki, gdy na skutek zaniechań Sądu Najwyższego dochodzi do bezpodstawnego pozbawienia wolności, liczonego w tygodniach.”
Poinformowano również, że zarówno I prezes SN, jak i prezes Izby Karnej podjęli działania, które szczegółowo wyjaśnią zaistniałą sytuację. „Podjęte środki chronić mają przed możliwością zaistnienia podobnej sytuacji w przyszłości” – dodano.
Także w środę, dzień po oświadczeniu Prokuratury Krajowej, SN wydał oświadczenie mówiące, że sędziowie nie sprawdzają osobiście wykonania zapadłych decyzji procesowych, a także było już prowadzone postępowania dyscyplinarne przeciwko pracownikom sądu w tej sprawie.
Sędziowie się sprzeciwiają
Także w środę ponad 60 sędziów, zarówno czynnych, jak i tych, którzy zakończyli już służbę, wyraziło swój sprzeciw przeciwko wnioskowi Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu.
W oświadczeniu zaznaczono, że „wnioski o uchylenie immunitetu kierowane są w odniesieniu do sędziów, którzy publicznie wyrażają negatywne opinie co do stanu praworządności w kraju.” Podniesiono również kwestię, że cały czas istnieją wątpliwości co do niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a tym samym powinna powstrzymać się od orzekania w tej sprawie.
„Kierowanie wniosków o uchylenie immunitetu stanowi przykład instrumentalnego wykorzystywania prawa do zdyskredytowania w opinii publicznej sędziów krytycznie nastawionych do zamian w systemie wymiaru sprawiedliwości” – podkreślono.
