https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wnioski o dopłaty rolne będzie można składać tylko przez internet

Grzegorz Skowron
Do tej pory zaledwie jeden na stu rolników składał wniosek o dopłaty przez internet. W tym roku Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa tylko w taki sposób będzie przyjmować wnioski o dopłaty rolne.

- Jest to związane z rozporządzeniem Komisji Europejskiej z 2014 roku, które nakazuje krajom członkowskim wdrożenie tak zwanego geoprzestrzennego formularza wniosku. Wnioski składane więc będą w formie elektronicznej - tłumaczy Barbara Barwacz-Mikuła z małopolskiego oddziału ARiMR.

Dla zdecydowanej większości rolników, przyzwyczajonych do papierowej formy, będzie to prawdziwa rewolucja. Dlatego agencja zapowiada szkolenia w każdej gminie, zachęca też do skorzystania z pomocy instytucji i organizacji rolniczych, w tym Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - W siedzibach ARiMR dostępne będą stanowiska internetowe, przy których rolnicy będą mogli z pomocą naszych pracowników skorzystać z komputerowej aplikacji eWniosekPlus - obiecuje Barbara Barwacz-Mikuła.

Nowa aplikacja potrzebna do złożenia wniosku o dopłaty będzie dostępna na stronie www.arimr.gov.pl od 15 marca. Ale już od 15 lutego rolnicy mogą złożyć oświadczenie (także przez internet) o braku zmian w porównaniu do 2017 roku.

- Szacujemy, że do złożenia takiego oświadczenia uprawnionych może być 30-40 procent ze 120 tysięcy małopolskich rolników - mówi Izabela Stefańczyk z Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich oddziału regionalnego ARiMR w Krakowie.

Z tej najprostszej formy starania się o unijne dopłaty mogą korzystać jednak tylko właściciele małych gospodarstw i starający się o określone dopłaty. - Mogą to zrobić hodujący kozy czy owce, ale już posiadający bydło nie - tłumaczy Izabela Stefańczyk.

Informacje dotyczące nowej formy składania wniosków o dopłaty rolne można uzyskać w Punktach Informacyjnych Małopolskiego Oddziału Regionalnego oraz Biur Powiatowych ARiMR, na stronie internetowej www.arimr.gov.pl, a także pod bezpłatnym numerem infolinii 800-38-00-84.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku, odc. 5

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska