Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Marlena Felisiak
Marlena Felisiak
27 stycznia 2023 r. jest 338. dniem wojny. Ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali rakietami obwody charkowski, doniecki, ługański, dniepropetrowski i zaporoski. Przeprowadzili kilkadziesiąt nalotów lotniczych i ataków z systemów wyrzutni rakietowych. Są ofiary cywilne, pociski uszkodziły obiekty infrastruktury cywilnej.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
21:3127.01.2023

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

NATO i Niemcy nie są stroną w agresywnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - zapewniła w piątek zastępczyni rzecznika rządu Christiane Hoffmann. "Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy stroną w wojnie" - dodała.

20:5327.01.2023

Po decyzjach krajów zachodnich o przekazaniu Ukrainie czołgów kanadyjski wywiad ostrzega przed rosyjskimi cyberatakami i wzywa do zwiększonej ostrożności.

„Communications Security Establishment (CSE – wywiad elektroniczny) jest świadomy raportów dotyczących nasilenia działań wspieranych przez rosyjski rząd grup hakerskich, które starają się zaszkodzić związanym z Ukrainą sojusznikom lub zakłócić ich działania” - napisano w komunikacie rządowego Kanadyjskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa, cytowanym przez media po czwartkowej decyzji Kanady o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2.

Kanadyjskim specjalistom od cyberbezpieczeństwa zalecono, by zastosowali „podwyższony stopień czujności”.

Rządowe Centrum Cyberbezpieczeństwa jest częścią CSE. Według telewizji Global News, w czwartek po południu techniczne ostrzeżenie Centrum otrzymali „krytyczni” partnerzy. Chodzi głównie o ryzyko ataków takich jak DdoS, gdy znacząco zwiększona liczba połączeń z serwerem zakłóca lub wręcz uniemożliwia jego działanie.

Publiczny nadawca CBC przypomniał, że po ostatnich decyzjach krajów NATO i innych sojuszników Ukrainy grupa hakerska Killnet, uważana za działającą na zlecenie rządu Rosji, oświadczyła, że będzie atakować kraje wspierające Ukrainę. W środę agencja Reutera informowała, że hakerzy z Killnet zaatakowali wiele niemieckich stron internetowych, a niemiecka służba BSI informowała o nieskutecznych próbach ataków także na sektor finansowy.

20:2527.01.2023

Według rosyjskiego politologa Polska zamierza przekształcić Ukrainę w strefę buforową oddzielającą ją od Rosji, na której stacjonować będzie polskie wojsko - napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Podkreślił, że już po raz kolejny rosyjska propaganda sugeruje, iż tylko Rosja może zatrzymać "imperializm RP".

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych podkreślił, że realizujący cele rosyjskiej propagandy rosyjscy "politolodzy" kontynuują promowanie fałszywego przekazu o rzekomych planach ataku Polski na terytorium Ukrainy.

Pełnomocnik rządu napisał w poniedziałek na Twitterze, że "popierający zbrodniczą politykę Rosji, Rostislaw Iszczenko, twierdzi, że Polska zamierza przekształcić Ukrainę w strefę buforową oddzielającą ją od Rosji, na której stacjonować będzie polskie wojsko". Zwrócił też uwagę, że "politolog" przekonuje, iż Ukraina po II wojnie światowej uznawana była za polski protektorat.

"Iszczenko wykorzystuje kłamstwa dotyczące +polskich planów+ do uwiarygodnienia rosyjskiej polityki imperialnej wobec Ukrainy. Już po raz kolejny rosyjska propaganda sugeruje, że tylko Rosja może zatrzymać +imperializm RP+" - napisał Żaryn.

19:4827.01.2023

Wieczorne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego: „Zrobimy wszystko, aby świat chronił sport przed politycznymi i wszelkimi innymi wpływami terrorystycznego państwa”.

19:1827.01.2023

W czasie wojny rząd zakazał wyjazdów urzędników za granicę bez ważnych powodów — powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.

18:4927.01.2023

Rosjanie mimo ataków nie odnoszą znaczących postępów na wschodnim i południowym odcinkach frontu. Ukraińska armia donosi odpartych szturmach niewielkich grup Rosjan w obwodzie zaporoskim i intensywnych atakach w Donbasie, m.in. w okolicach Wuhłedaru.
Rosyjskie media twierdzą o rzekomym sukcesie okupacyjnej armii w Wuhłedarze. Te pogłoski demnetuje rzecznik Wschodniego Zgrupowania ukraińskich wojsk Serhij Czerewatyj. Jak jednak przyznaje Rosjanie rzucają na ten odcinek frontu potężne siły. Jak zaznacza, jedynie ostatniej doby Rosjanie dokonali 322 ostrzałów. Odbyło się 58 starć bojowych, Rosjanie stracili ponad 100 ludzi. Jak dodaje, Wróg stara się osiągnąć tam jakiś sukces, ale ukraińskie siły obrony temu przeciwdziałają.
Z kolei na południu kraju, na Zaporożu agresor także prowadzi działania, ale ich skala jest mniejsza niż w Donbasie - zaznacza płk. Jewhenij Jerin z Tawryjskiego zgrupowania ukraińskich wojsk. Jak tłumaczy, były pewne próby szturmów małymi grupami na niektórych odcinkach, których celem było sprawdzenie możliwości ukraińskiej obrony i polepszenie taktycznych pozycji, lecz wszystkie te próby były udaremnione.
Na całej linii frontu sukcesy odnosi ukraińska artyleria wykorzystująca zachodni precyzyjny sprzęt. Ostatniej doby zniszczono w ten sposób m.in. dwa rosyjskie punkty dowodzenia, skład amunicji i dwa punkty koncentracji wrogiej artylerii.

17:3927.01.2023

Belgia przekaże Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości 92 milionów euro. Poinformował o tym premier Alexander De Croo na konferencji po posiedzeniu rządu. Wcześniej Bruksela przyznała pomoc wojskową w wysokości 146 milionów euro.
„To największy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w historii Belgii” - powiedział szef rządu. „Ukraińcy muszą być w stanie się bronić. Muszą być w stanie toczyć wojnę, które nie zaczęli. Brak decyzji o wsparciu wojskowym byłoby błędem” - tłumaczył stanowisko władz federalnych Alexander De Croo. Przedstawiciele belgijskiego rządu nie chcą mówić o szczegółach, ale wiadomo między innymi, że w tym pakiecie są pociski ziemia-powietrze, broń przeciwpancerną, karabiny maszynowe i amunicja, a także opancerzone jeepy i ciężarówki. I na tym nie koniec - jak mówią władze w Brukseli - prowadzone są rozmowy z przemysłem zbrojeniowym. Rząd nie wyklucza na przykład zakupu czołgów, by przekazać je Ukrainie. Belgia nie ma ich na stanie, bo w 2014 roku wszystkie starsze wersje Leopardów sprzedała.

17:0527.01.2023

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Holandii - Catherine Colonna i Wopke Hoekstra - odwiedzili w piątek bazę wojskową w Cincu w Rumunii, gdzie stacjonują jednostki Francji i Belgii w ramach grupy bojowej NATO. Minister Colonna zapewniła, że kraje Sojuszu wspólnie pracują na rzecz bezpieczeństwa Europy, zaś Hoekstra podkreślił, że nie można opuszczać gardy przed Rosją.

W bazie w Cincu dyplomaci spotkali się z szefem rumuńskiego MSZ Bogdanem Aurescu. "Nasze kraje są tutaj razem, aby zapewnić bezpieczeństwo naszego kontynentu" - napisała Colonna na Twitterze.

Hoekstra, który jest także wicepremierem Holandii, powiedział żołnierzom z międzynarodowej grupy bojowej stacjonującym w Cincu, że odgrywają kluczową rolę w "zagwarantowaniu bezpieczeństwa temu kontynentowi i naszemu terytorium".

"Rosja prowadzi wojnę w sposób, jakiego nie widzieliśmy od dziesięcioleci i dlatego nie możemy opuszczać gardy, musimy zwiększyć nasze wysiłki" - stwierdził Hoekstra, dodając, że "Ukraina musi wygrać tę wojnę dla własnego dobra, ale i dla naszego".

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku NATO wzmocniło swoją obecność na swojej wschodniej flance, w tym wysyłając dodatkowe międzynarodowe grupy bojowe do takich krajów jak Rumunia, Węgry, Bułgaria i Słowacja.

16:2027.01.2023

Sąd w Rosji może skazać obywatela tego kraju za domniemaną "dyskredytację armii" nawet na podstawie donosu na temat rozmowy z kolegami w miejscu pracy - poinformowała w piątek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia, która przywołała w tym kontekście historię lekarki Selimat Asłanowej z Saratowa.

W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Asłanowa powiedziała we wrześniu ubiegłego roku swoim kolegom z pracy, iż jest "przeciwna wojnie z Ukrainą". Kobietę skazano na karę grzywny w wysokości 30 tys. rubli, czyli około 1870 zł.

Według lekarki, cytowanej przez Nastojaszczeje Wriemia, donos na nią złożyła koleżanka, niechętna Asłanowej z powodu jej pochodzenia etnicznego. Jedna z osób powołanych na świadka w tej sprawie zeznała przed sądem, że nie składała żadnych wyjaśnień obciążających lekarkę, a policyjny protokół został wypełniony przez funkcjonariusza bez jej wiedzy i zgody.

15:5427.01.2023

Przed rozbiórką budynków w okupowanym czasowo Mariupolu Rosjanie najpierw kradną wszystko, co zostało z mieszkania. Poinformował o tym Petro Andriszczenko, doradca burmistrza Mariupola.

15:2527.01.2023

Niemiecki koncern Rheinmetall jest gotowy przekazać Ukrainie nie tylko czołgi Leopard, ale i dużo amunicji do nich, informuje Rheinische Post. „Zainwestowaliśmy fundusze i nadal będziemy to robić, wzmacniając produkcję i rekrutując dodatkowy personel.

14:5427.01.2023

Rosjanie wywieźli na okupowany Krym około 3,5 tys. więźniów z ukraińskich zakładów karnych w obwodach chersońskim i zaporoskim; skazańcy są tam zmuszani do wstępowania w szeregi prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera - oznajmił w piątek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Deportowani zostali mężczyźni, którzy odbywali kary na podstawie wyroków ukraińskich sądów i przebywali w aresztach jeszcze przed rosyjską inwazją, rozpoczętą w lutym 2022 roku. Większość więźniów wywiezionych na Krym odmawia podpisania kontraktu z armią wroga, dlatego Rosjanie celowo przetrzymują ich w fatalnych warunkach bytowych - poinformował rządowy serwis.

Podobne doniesienia przekazał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. "Rosjanie werbują uwięzionych obywateli (naszego kraju), którzy zostali przymusowo wywiezieni do rosyjskich miejsc pozbawienia wolności. W Krasnodarze prowadzony jest aktywny werbunek do prywatnej firmy wojskowej Wagner" - powiadomiło dowództwo w Kijowie.

14:2127.01.2023

Finlandia nie będzie udzielała azylu Rosjanom uciekającym przed mobilizacją - napisał serwis internetowy „Agienctwo. Nowosti”. Helsinki czasowo wstrzymały podejmowanie takich decyzji. Kreml we wrześniu ubiegłego roku ogłosił częściową mobilizację. W ciągu pierwszych tygodni z Rosji uciekło, obawiając się wysłania na front kilkaset tysięcy mężczyzn. Najwięcej uciekinierów wjechało do krajów dawnego Związku Radzieckiego, głównie do Gruzji i Kazachstanu.
Fińska Służba Migracyjna tłumaczy, że musi uaktualnić informacje dotyczące trwającej w Rosji mobilizacji. Urzędnicy chcą wiedzieć, kto jest zagrożony przymusowym wcieleniem do rosyjskiej armii i co grozi osobom, które odmówią.

Finlandia zwróciła się też do Agencji Unii Europejskiej do spraw Azylu, aby uściślono, czy odmowa udziału w działaniach zbrojnych w Ukrainie jest wystarczającym powodem do udzielenia schronienia. Rosyjskie media niezależne podały, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez fińską granicę wyjechało do krajów Unii Europejskiej około 60 tysięcy Rosjan.

14:1527.01.2023

Unia Europejska przedłużyła w piątek o sześć miesięcy, do 31 lipca 2023 r., sankcje wymierzone w określone sektory gospodarki Federacji Rosyjskiej w związku z jej agresją wobec Ukrainy.

Sankcje te, wprowadzone po raz pierwszy w 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji, destabilizujące sytuację na Ukrainie, zostały znacznie rozszerzone od lutego 2022 roku w związku z niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją militarną Rosji na Ukrainę.

Obecnie obejmują one szerokie spektrum środków sektorowych, w tym ograniczenia w handlu, finansach, technologii, towarach podwójnego zastosowania, przemyśle, transporcie i towarach luksusowych. Obejmują one również: zakaz importu lub transferu ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych drogą morską z Rosji do UE, usunięcie SWIFT kilku rosyjskich banków oraz zawieszenie działalności nadawczej i licencji kilku wspieranych przez Kreml ośrodków dezinformacji.

13:3327.01.2023

Na okupowanym terytorium obwodu zaporoskiego pojawiły się plakaty, informujące o nagrodzie za likwidację kolaboracyjnego gubernatora Jewhena Bałyckiego. Ma ona wynosić 20 tys. dolarów.

13:0227.01.2023

Eksplozje słychać w Chersoniu. Alerty przeciwlotnicze w obowiązują teraz w obwodach zaporoskim, donieckim, dniepropietrowskim, połtawskim oraz charkowskim.

12:5427.01.2023

Rosyjski pocisk trafił w szpital dziecięcy w Bachmucie

12:2527.01.2023

Podjęliśmy decyzję o przekazaniu Ukrainie artyleryjskiej amunicji kasetowej kalibru 155 mm; nie widzę problemu w dostarczaniu tej broni Kijowowi, ponieważ pociski kasetowe są obecnie używane zarówno przez Ukrainę, jak też Rosję - oznajmił w czwartek minister obrony Estonii Hanno Pevkur, cytowany przez portal ERR.

Estońska armia dysponuje amunicją kasetową wyprodukowaną w Niemczech w latach 90. XX wieku. Ewentualne dostarczenie tego uzbrojenia Ukrainie wymagałoby zgody władz w Berlinie, co może być trudne, ponieważ Niemcy, w odróżnieniu od Estonii, są państwem-stroną Konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej, przyjętej w 2008 roku. Umowy tej nie podpisały Ukraina, Rosja, a także m.in. USA, Chiny oraz Izrael - powiadomił ERR.

"Używanie takich pocisków i bomb w gęsto zaludnionych miejscach jest zabronione, ale właśnie to robili (już podczas wojny) Rosjanie, na przykład w Charkowie. Wykorzystanie takiej amunicji do powstrzymywania sił wroga w otwartym terenie może być jednak uzasadnione, ponieważ siły zbrojne są legalnymi celami uderzeń (przy pomocy amunicji kasetowej)" - wyjaśnił Rene Vark, pracownik naukowy Uniwersytetu w Tartu.

11:5427.01.2023

Pierwsi ukraińscy żołnierze przybyli do Niemiec na szkolenie na bojowym wozie piechoty Marder. Grupa już w czwartek wylądowała w Kolonii i wkrótce powinna rozpocząć szkolenie, napisała w piątek agencja dpa, powołując się na informacje z kręgów bezpieczeństwa.

Szkolenie jest częścią pomocy wojskowej dla Ukrainy, która ma otrzymać 40 Marderów. USA wysyłają do zaatakowanego przez Rosję kraju transportery opancerzone typu Bradley.

Niedawno zapadła również decyzja o dostawie niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę. Wkrótce w Niemczech ma się też rozpocząć szkolenie na tego typu czołgach, przypomniała agencja dpa.

11:1527.01.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za decyzję o przekazaniu Ukrainie kilkudziesięciu czołgów.

"Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, szefowi BBN Jackowi Siewierze i narodowi polskiemu za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, 30 z których to słynny PT-91 Twardy, i 14 Leopardów-2. Jak 160 lat temu jesteśmy razem, ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!" - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

10:5327.01.2023

Abbas Galjamow to były doradca Kremla i autor przemówień Władimira Putina. Mężczyzna zdecydował się na ocenę sytuacji w Rosji. Jego zdaniem kraj dojrzewa do zamachu stanu. Coraz więcej osób, w tym wojskowych, zdaje sobie sprawę z nieuchronnej porażki w wojnie na Ukrainie.

10:3527.01.2023

Dwaj Rosjanie, którzy uciekając przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą, łódką rybacką przepłynęli prawie 500 km i dotarli na Alaskę, zostali wypuszczeni z aresztu za kaucją – pisze "Economist". W USA poprosili o azyl.

Dwaj Rosjanie, którzy uciekając przed mobilizacją na wojnę w Ukrainie, podjęli desperacką próbę przepłynięcia łódką z Czukotki przez Morze Beringa i ostatecznie dotarli na Alaskę, po trzech miesiącach wyszli na wolność.

Mężczyzn wypuszczono za kaucją, którą opłacił ukraiński duchowny, pracujący w Tacomie. Maksim i Siergiej pokonali ok. 300 mil (prawie 500 km), zmagając się między innymi ze sztormem.

Po tym, jak dotarli do wybrzeży Alaski, zostali zatrzymani przez służby migracyjne i umieszczeni w zakładzie karnym. Najpierw trafili do więzienia w Anchorage na Alasce, potem – do zakładu w Tacomie, w stanie Waszyngton.

„Za kilka miesięcy będą mogli podjąć pracę” – pisze „Economist”.

10:1227.01.2023

Węgry nie poprą żadnych sankcji Unii Europejskiej nakładanych na Rosję, które dotyczyłyby energii jądrowej – poinformował w piątek w porannym programie Radia Kossuth premier Węgier Viktor Orban.

Premier odniósł się do wyników ostatnich konsultacji narodowych, w których 97 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko sankcjom (głosowało 1,4 mln Węgrów). 

„Dla moich wyników przy stole negocjacyjnym bardzo ważne jest, aby było jasne, że to nie premier Węgier ma problem z sankcjami, ale cały naród zjednoczony przeciwko nim” – powiedział szef węgierskiego rządu.

Węgry nie poprą żadnych sankcji, które zwiększyłyby inflację – dodał Orban. W grudniu wyniosła ona 24,5 proc. i była najwyższa w całej Unii Europejskiej. Według premiera od lutego lub marca powinna ona jednak zacząć spadać, a pod koniec roku może wrócić do poziomu jednocyfrowego.

Rząd Węgier podejmuje kroki, aby Węgry pozostawały z daleka od wojny; jeśli by tego nie robił, byłby w opozycji do woli narodu – powiedział Orban. „Od początku mówiliśmy, że to nie jest nasza wojna” – dodał.

09:5727.01.2023

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło sześcioro mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, a także po dwie osoby na Charkowszczyźnie i Chersońszczyźnie, na południu i północnym wschodzie kraju - poinformowały w piątek na Telegramie władze tych trzech ukraińskich regionów.

Cywile zabici w czwartek w Donbasie pochodzili z miejscowości Oczeretyne, Bohojawłenka, Awdijiwka i Paraskowijiwka. Dziewięć osób zostało rannych - powiadomił gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

W regionie charkowskim wróg ostrzelał miejscowość Dworiczna i zabił tam dwoje lokalnych mieszkańców. Cztery osoby w regionie doznały obrażeń, w tym dwie w wyniku wybuchu miny - napisał na Telegramie szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.

Oprócz dwóch cywilów zabitych na Chersońszczyźnie siedmioro mieszkańców zostało tam rannych - oznajmiły władze tego regionu.

09:3927.01.2023

Pojawiające się doniesienia o znacznych postępach rosyjskich w pobliżu Orichiwa i Wuhłedaru mogą być celową dezinformacją mającą na celu zasugerowanie, że rosyjska operacja nabiera tempa - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w ciągu ostatnich sześciu dni rosyjscy komentatorzy internetowi twierdzili, że siły rosyjskie poczyniły znaczne postępy, przełamując ukraińską obronę w dwóch miejscach: w obwodzie zaporoskim w pobliżu Orichiwa i 100 km na wschód, w obwodzie donieckim, w pobliżu Wuhłedaru.

"Jednostki rosyjskie prawdopodobnie przeprowadziły lokalne, sondażowe ataki w okolicach Orichiwa i Wuhłedaru, ale jest mało prawdopodobne, że Rosja faktycznie osiągnęła jakieś znaczące postępy. Istnieje realna możliwość, że rosyjskie źródła wojskowe celowo rozpowszechniają dezinformację, starając się zasugerować, że operacja rosyjska nabiera tempa" - napisano.

09:1227.01.2023

Według raportu Sztabu Generalnego ostatniej doby ukraińscy żołnierze odparli ataki na 11 odcinkach frontu. Ukraińskie dowództwo donosi o intensywnych walkach w Zagłębiu Donieckim. Oprócz Bachmutu Rosjanie nie rezygnują z prób zdobycia m.in. Awdijiwki i Wuhłedaru.

Jednocześnie Ukraińcy najprawdopodobniej wzmogli ofensywę na rubieżach obwodu ługańskiego. Z kolei według amerykańskich ekspertów z Instytutu Badań nad Wojną - na zachodzie ługańszczyzny trwają zarówno ataki Rosjan, jak i kontruderzenia sił Ukraińskich w kierunku Kreminnej. Miasto i okolice mają spore znaczenie strategiczne - zauważa ukraiński analityk wojskowy Wiktor Jahun. Jak zaznacza, jeśli przejdą one pod kontrolę ukraińskich żołnierzy, wówczas będą oni mogli odciąć od głównych sił rosyjskich aglomerację miast Rubiżne, Siewierodonieck, Lisiczańsk, a Rosjanie znajdą się w operacyjnym okrążeniu. Jednocześnie eksperci wskazują, że taka operacja może być trudna, bowiem Rosjanie umacniają się w obwodzie ługańskim i koncentrują tam swoje siły.

09:0327.01.2023

W środę w godzinach porannych w pobliżu okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy rozległo się osiem głośnych eksplozji, a kolejne wybuchy były tam słyszane w czwartek - poinformował dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

"W ostatnich dniach i tygodniach zespół MAEA ds. bezpieczeństwa jądrowego, (przebywający) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, niemal codziennie zgłasza takie incydenty do centrali w Wiedniu. Do niektórych eksplozji dochodzi w pewnej odległości od (...) elektrowni, podczas gdy inne (są odnotowywane) znacznie bliżej obiektu" - czytamy w czwartkowym oświadczeniu MAEA, opublikowanym na stronie internetowej tej organizacji.

Ostatnie przejawy działań zbrojnych w pobliżu elektrowni to kolejny argument na rzecz ustanowienia wokół niej strefy bezpieczeństwa jądrowego. Pozwoliłoby to zapewnić ochronę obiektu - przeciwdziałać zarówno atakom na siłownię, jak też ostrzałom prowadzonym z jej terenu - oznajmił Grossi.

08:1727.01.2023

Jewgienij Prigożyn, kierujący Grupą Wagnera oraz Igor Girkin, były dowódca bojowników z Donbasu, weszli w publiczny spór. Według ISW rywalizacja dwóch apologetów wojny, jednocześnie krytykujących władze za jej przebieg, jest korzystna dla Władimira Putina.

„Sprzeczka pomiędzy finansistą Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem i byłym rosyjskim oficerem Igorem Girkinem ujawnia nowy obszar rywalizacji o wpływy polityczne pomiędzy środowiskami nacjonalistycznymi” – ocenia ISW w najnowszym raporcie.

Girkin skrytykował Prigożyna za „ambicje polityczne” i „niezwykle szkodliwą dla Rosji” działalność w mediach. Wcześniej oceniał, że bojownicy Wagnera są źle wykorzystywani na froncie przez kierownictwo wojskowe. Prigożyn odrzucił zarzuty dotyczące „ambicji politycznych” i zapewniał, że jego celem jest wyłącznie dobro Grupy Wagnera i „wykuwanie rosyjskiego patriotyzmu”. Zaproponował również Girkinowi, by przyjechał na front i objął dowództwo jednego z oddziałów szturmowych.

„Prigożyn i Girkin – którzy są krytykami sposobu prowadzenia wojny przez prezydenta Władimira Putina – prawdopodobnie rywalizują o wpływy i patronat wśród prowojennych polityków, rozczarowanych przebiegiem wojny” – pisze ISW.

Ośrodek oceniał wcześniej, że środowiska nacjonalistyczne w Rosji można podzielić na trzy grupy, które łączy krytycyzm wobec ministerstwa obrony, lecz różnią cele. Są to rosyjscy lub separatystyczni weterani (do tej grupy należy Girkin), nacjonaliści posiadający własne formacje paramilitarne (Prigożyn) oraz blogerzy i korespondenci wojskowi. Publiczne połajanki Prigożyna i Girkina mogą mieć na celu umocnienie pozycji każdego z nich w środowiskach prowojennych, w tym – wśród wpływowych zwolenników wojny we władzach.

Według ISW atak Prigożyna na Girkina – byłego dowódcy z Donbasu (z początku wojny w 2014 r.) może być korzystny dla Putina.

„Prigożyn jest bardzo wpływowy w przestrzeni informacyjnej i w wyniku tej wymiany (zarzutów) wielu blogerów wojskowych oskarżyło Girkina o brak doświadczenia bojowego i tchórzostwo. Prigożyn mógł próbować podważyć pozycję Girkina, by umocnić się w środowisku nacjonalistycznym, jednocześnie, choć niekoniecznie celowo, dyskredytując jednego z najbardziej głośnych krytyków Putina” – ocenia ISW.

Ponadto, oceniają eksperci, Prigożyn zapewne chce uniknąć powtórzenia losu Girkina, który po porażkach w Donbasie i zestrzeleniu nad Donbasem malezyjskiego samolotu pasażerskiego (zginęło 298 osób) w 2014 r. został odsunięty od kierowania rosyjskimi działaniami na Ukrainie.

08:0227.01.2023

Nowe dane o rosyjskich stratach na Ukrainie. Ponad 124 tys. zabitych żołnierzy

07:3827.01.2023

Alerty przeciwlotnicze w obwodach połtawskim, charkowskim, sumskim i dniepropietrowskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Poco

POCO M5 6/128GB Żółty

930,00 zł

kup najtaniej

realme

Realme GT Neo 2 12/256GB Zielony

1 799,00 zł

kup najtaniej

realme

Realme GT 5G 8/128GB Niebieski

1 498,00 zł

kup najtaniej

realme

Realme C30 3/32GB Czarny

489,00 zł

kup najtaniej

Cubot

Cubot P50 6/128GB Czarny

589,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Nocna bitwa nad Dnieprem. Batalion Terror stoczył bój z Rosjanami

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.
P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
G
Gość
Brawo ...brawo .brawooooo

"Zamach na sędziego separatystów. To on skazał zagranicznych żołnierzy na śmierć

W mieście Wuhłehirsk w obwodzie donieckim, na terytorium tzw. Republiki Donieckiej, nieznani sprawcy dokonali zamachu na prezesa Sądu Najwyższego tej rebelianckiej republiki, formalnie anektowanej przez Rosję."
G
Gość
"7 października 55-letnia Tetiana Mudrenko i jej mąż, 60-letni Anatolij Oriechow, zostali porwani w Skadowsku. Mężczyzna spędził dwa dni w areszcie śledczym, po czym został zwolniony. Kobietę odnaleziono powieszoną w pobliżu sądu. Rodzina Tetiany nie ma złudzeń: okupanci działali w taki sposób, by zastraszyć innych mieszkańców i dać do zrozumienia, że "to czeka wszystkich, którzy wykazują postawy proukraińskie".

Śmierć na froncie , śmierć obywatelska w Europie dla wszystkich skurruskichwysynów . Mija granicę [email protected]@j z ruskim paszportem dostaje w gifcie zdjęcie Tani i wyprdala z powrotem na przeklętą ruską ziemię .
K
Krzysztof
Prześcignie Stalina?
G
Gość
Lukaszenka nie chce wysylac zolnierzy na ukraine ? A jakie ma inne wyjscie ?? Jak Putin przegra to przegra i on !!!
G
Gość
3 listopada, 12:31, Gość:

świat bez rosjan byłby lepszy

bez ruskich i szwabów, teraz unie zniemczyli i robią co chcą identycznie jak kacapy

G
Gość
a co za zdziwienie, ruski okradł, to u tej dziczy jest norma takie samo jak mordowanie ludzi
G
Gość
W 1939 podczas wspólnej z hitlerem napaści na Polskę rosjanie przywiązywali polskie dzieci do czołgów jako żywe tarcze.
G
Gość
15 października, 11:26, Artur:

Obawiam się, że aby zapobiec nadciągającym aferą, związanym z pseudo pandemią, pseudo szczepionkami,

globalistom pozostaje wywołane jakiejś większej wojny,

lub sprowokowanie Rosji do bestialskiego ataku nuklearnego na Ukrainę

lub " awarii" jakiejś ukraińskiej elektrowni atomowej, czyli spowodowane dużego opadu radioaktywnego na Europę

aby przykryć temat.

PS: Ciekawe, co faktycznie jest w tych "tabletkach potasu "

Więcej na

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/aktualnosci/128-warto-poczytac-11-20-pazdziernik-2022

Obawiam się, że jesteś kre.tynem i dlatego nie umiesz pisać w języku ojczystym.

G
Gość
10 października, 17:46, Gość:

Stephan Bandera tez poszukiwany?

Znudzony debil prowokuje. On wcale nie jest prorosyjski, on jest po prostu głupi i samotny. Uwielbia się kłócić, dlatego prowokuje. Bo to debil.

G
Gość
wstrętna, odrażająca dzicz ruska
G
Gość
1 października, 16:04, Gość:

Wkroczycie chlopcy do d... a nie na Krym. Nawet USraelskie NATO wam nie pomoze.

leć im pomagac ruski, jakiej cholery taki bohater tu siedzi w Polszy?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie