Wojna w Ukrainie! Pomoc w Polsce! Równy dostęp do opieki medycznej dla polskich i ukraińskich pacjentów

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
ELŻBIETA FRYŹLEWICZ-CHRAPISIŃSKA, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie
ELŻBIETA FRYŹLEWICZ-CHRAPISIŃSKA, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie NFZ
Udostępnij:
- Obywatele Ukrainy, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie, mogą liczyć na pomoc medyków w przychodniach czy szpitalach. Zapłaci za nią Narodowy Fundusz Zdrowia z budżetu państwa, zatem nie ucierpią na tym polscy pacjenci – mówi ELŻBIETA FRYŹLEWICZ-CHRAPISIŃSKA, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

- Przeziębienia, zatrucia, skutki wycieńczających podróży, zaostrzenia chorób przewlekłych. Wielu Ukraińców, którzy uciekając przed agresją Rosji trafili do Polski, potrzebuje pomocy medycznej. Gdzie powinni jej szukać?

- Dzięki rozwiązaniom zawartym w tzw. specustawie, Ukraińcy, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie, mają zapewnione prawo do świadczeń medycznych na zasadach analogicznych do tych, obowiązujących ubezpieczonych w naszym kraju. W razie potrzeby, ukraińscy pacjenci - podobnie jak Polacy - mogą więc bez opłat korzystać z pomocy medyków w tych placówkach, które mają zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Otwarte są dla nich drzwi gabinetów lekarzy rodzinnych, poradni specjalistycznych, w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia – także szpitali. Koszty udzielonej im pomocy pokryje NFZ z budżetu państwa, zatem nie uszczupli to puli zarezerwowanej na leczenie Polaków.

- Analogiczne zasady dotyczą także leków refundowanych?

- Tak, specustawa uwzględnia również prawo do refundacji leków. Lekarze mogą więc wystawiać Ukraińcom recepty uprawniające do zakupu medykamentów z odpowiednią zniżką. Podobnie, jak w przypadku każdego z nas, podstawą jest wywiad lekarski, badanie i postawienie diagnozy.

- Ilu ukraińskim pacjentom do tej pory udzielono pomocy w Małopolsce?

- Pod opiekę lekarzy w regionalnych szpitalach dotychczas trafiło ponad 600 osób. To między innymi dzieci z różnego rodzaju infekcjami, kobiety w ciąży, chorzy z urazami czy pacjenci onkologiczni. W naszym województwie pomoc znaleźli również ranni cywile ewakuowani z terenu Ukrainy.

- Opieka nad Ukraińcami nie utrudni dostępu do lekarzy polskim pacjentom?

- Jak wspomniałam, koszty pomocy udzielanej obywatelom Ukrainy NFZ pokryje z budżetu państwa - polscy pacjenci zatem na tym nie ucierpią. Co bardzo istotne, nie ma również mowy o preferencyjnym traktowaniu naszych gości zza wschodniej granicy w placówkach medycznych. Każdy chory – niezależnie od obywatelstwa – ma prawo do tego, by o kolejności jego przyjęcia do szpitala czy przychodni decydowały wyłącznie względy medyczne. Razem z Rzecznikiem Praw Pacjenta podkreślamy, że niedopuszczalne jest utrudnianie dostępu do opieki Ukraińcom i odwrotnie – przyjmowanie ich poza kolejnością.

- W zasadach działania systemu ochrony zdrowia w obcym kraju łatwo się pogubić. Gdzie Ukraińcy mogą znaleźć sprawdzone informacje na ten temat?

Warto zapisać w telefonach komórkowych numer: 800 190 590. Działa pod nim infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Korzystając z niej, pacjenci otrzymują szybką, kompleksową i przejrzystą informację dotyczącą zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Infolinia jest bezpłatna, a konsultanci są dostępni całodobowo, siedem dni w tygodniu – także w święta. Z konsultantem można porozmawiać po polsku, ukraińsku, rosyjsku i angielsku. Za pośrednictwem infolinii ukraińscy medycy zainteresowani podjęciem pracy w Polsce uzyskają kompleksowe informacje o zasadach zatrudnienia, konsultanci pomagają również pacjentom onkologicznym z Ukrainy, którzy potrzebują kontynuacji leczenia w naszym kraju.

- W jaki sposób?

- Dzwoniąc pod numer 800 190 590 pacjent może zgłosić potrzebę kontynuacji swojej terapii w Polsce. Wystarczy, że zostawi konsultantowi infolinii swoje dane. Następnie zostaną one przekazane do ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia. Ośrodek skontaktuje się z pacjentem w ciągu dwóch dni roboczych, aby uzyskać szczegółowe informacje o chorym i przebiegu dotychczasowego starcia z nowotworem. W całym kraju z takiej możliwości skorzystało już ponad 300 pacjentów z Ukrainy. W każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, gotowa do ich przyjęcia. W Małopolsce rolę takiego koordynatora pełni Narodowy Instytut Onkologii – Oddział w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wsparcie psychologiczne dla ukraińskich dzieci

Wideo

Materiał oryginalny: Wojna w Ukrainie! Pomoc w Polsce! Równy dostęp do opieki medycznej dla polskich i ukraińskich pacjentów - Dziennik Polski

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie