Zespół naukowców z AGH nad projektem "otoimplant" pracował od marca 2016 roku.
Otoimplant to proteza ucha środkowego wykonana z polimeru zawierającego bakteriobójczy dodatek w postaci nanocząstek srebra. Umożliwia rekonstrukcję kosteczek słuchowych w przestrzeniach ucha środkowego i skutecznie eliminuje zakażenia bakteryjne. - Jego innowacyjność to przede wszystkim lekkość konstrukcji oraz bakteriobójcze działanie, którego nie mają powszechnie stosowane implanty tytanowe - informuje rzeczniczka AGH, Anna Żmuda-Muszyńska. - Proteza ma zapewnić pacjentom krótszy okres rekonwalescencji i ograniczyć ryzyko związane z powikłaniami i infekcjami. Dzięki zastosowaniu tego typu implantów możliwa będzie poprawa słuchu u pacjentów z uszkodzonym łańcuchem kosteczek słuchowych na skutek stanów zapalnych, urazów czy wad wrodzonych - dodaje.
Do pilotażowych zabiegów wszczepienia implanów zostało zakwalifikowanych sześciu pacjentów z uszkodzonym narządem słuchu. Pierwsza taka operacja odbyła się pod nadzorem dr n. med. Agnieszki Wiatr z Kliniki Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego.
- Zapalenie ucha środkowego należy do najczęstszych schorzeń spotykanych w laryngologii. Mnogość bakterii będących przyczyną tego typu chorób oraz narastająca oporność na powszechnie stosowane antybiotyki zmusza do szukania nowych sposobów walki z przewlekłymi zapaleniami ucha środkowego. Jedną z takich metod jest szukanie nowych materiałów o właściwościach nie tylko dobrze przewodzących dźwięk, ale również takich, które będą usuwały stan zapalny. Dzięki takim wynalazkom jesteśmy w stanie zaproponować chorym nie tylko usunięcie zakażenia bakteryjne, ale przede wszystkim poprawę słuchu - podkreśla laryngolog dr n. med. Agnieszka Wiatr.
Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Jerzy Lis dodaje: – Opracowane rozwiązanie jest bardzo innowacyjne i rzeczywiście stwarza dużą szansę dla tych, którzy cierpią na schorzenia słuchu. Autorzy projektu są pełni zapału i mamy nadzieję, że projekt zakończy się pełnym sukcesem. Dodatkowym atutem tych prac jest to, że są prowadzone przez interdyscyplinarny zespół złożony zarówno ze specjalistów pracujących nad materiałami oraz lekarzy.
WIDEO: Urazy głowy u dzieci - czym grożą i jak reagować?
Autor: Dzień Dobry TVN, x-news