Kliknij:
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza rozpocznie się 29 listopada w Poznaniu i potrwa przez tydzień. Jak co roku, program imprezy wypełnią najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży z całego świata.
Poznańskie Centrum Sztuki Dziecka, organizator festiwalu chce przypomnieć również kultowe dzieła polskiej kinematografii dziecięcej. O tym, które z nich zobaczyć będzie można na specjalnych pokazach, zadecydować mogą nasi Czytelnicy, biorąc udział we wspólnym plebiscycie Ale Kino! i Polska Press Grupy „Ukochany film dzieciństwa”, który rusza już dziś.
- Ogłaszamy ten plebiscyt z miłości do kina, ale także po to, żeby pokazać, jak ważne są ambitne filmy dla dzieci i jak bardzo ich brakuje we współczesnej polskiej kinematografii. A dzieła sprzed lat wciąż nas przecież bawią, wzruszają, pobudzają wyobraźnię i uczą wrażliwości, odwagi, odpowiedzialności. Robią z nas ludzi - tłumaczy ideę akcji Ewa Obrębowska, rzeczniczka prasowa Centrum Sztuki Dziecka.
Kliknij:
W plebiscycie bierze udział blisko 30 filmów. Wśród nich znalazły się m.in. „Król Maciuś Pierwszy” Wandy Jakubowskiej, „Szatan z siódmej klasy” Marii Kaniewskiej, „Podróż za jeden uśmiech” Stanisława Jędryki, „W pustyni i w puszczy” Władysława Siesickiego i „Spona” Waldemara Szarka, na podstawie „Sposobu na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego.
W naszą wspólną akcję włączyli się także znane osobistości kultury i rozrywki. O ulubione filmy z młodości spytaliśmy poznańskiego tekściarza i wokalistę, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego.
- Najpierw były ukochane dobranocki z cyklu „Baśnie i waśnie” w telewizji, a potem mój pierwszy film kinowy czyli „W pustyni i w puszczy” – bardzo podobała mi się Nel i baobab. Zachwycały mnie wszystkie ekranizacje Bahdaja i Niziurskiego. Z tamtego czasu pamiętam jeszcze tylko „Godzillę” i w zasadzie nic więcej. Potem był już „Czas Apokalipsy” Coppoli. Miałem z 16 lat, kiedy go zobaczyłem – wspomina lider Pidżamy Porno i Strachów Na Lachy.
Plebiscyt startuje o godzinie 12. Głosować można do 31 października włącznie poprzez stronę internetową „Głosu Wielkopolskiego”, na Facebooku lub wysyłając SMS na nr 72355 o treści „KINO.nr filmu”. Koszt SMS to 2,46 zł z VAT. Pełna lista filmów znajduje się również na naszej stronie.