https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słynny western "Bez przebaczenia" w Kinie Pod Baranami we wtorek 29 sierpnia w ramach przeglądu "100 lat Warner Bros."

Paweł Gzyl
"Bez przebaczenia"
"Bez przebaczenia" Materiały prasowe
To łamiący klasyczne zasady gatunku antywestern, którym Clint Eastwood rozlicza się z mitologią Dzikiego Zachodu. Wyróżniony czterema Oscarami film "Bez przebaczenia" trafi do Kina Pod Baranami we wtorek 29 sierpnia o godz. 18 w ramach przeglądu "100 lat Warner Bros". Seans poprzedzi prelekcja filmoznawcy, Michała Lesiaka.

Dlaczego komary są pożyteczne?

od 16 lat

Rok 1881. Dwóch kowbojów brutalnie okalecza prostytutkę w mieście Big Whiskey. Jej koleżanki mają nadzieję, że szeryf (Gene Hackman) odpowiednio ukarze winowajców, jednak ten nakłada jedynie grzywnę i puszcza mężczyzn wolno. Przyjaciółki ofiary są oburzone i wyznaczają nagrodę w wysokości 1000 dolarów za głowy złoczyńców.

Ta wiadomość dociera do Williama Munny’ego (Clint Eastwood), płatnego zabójcy na emeryturze, który żyje z dwójką dzieci na granicy ubóstwa. Mężczyzna, wraz z dawnym towarzyszem broni (Morgan Freeman) podejmuje się wyzwania i wyrusza, by wymierzyć sprawiedliwość oprawcom dziewczyny.

"Bez przebaczenia" oferuje widzowi złożoną grę z gatunkowymi konwencjami, zrealizowaną przez weterana westernu. Film wychodzi poza dualistyczne podziały, demitologizuje Dziki Zachód i wprowadza na ekran bohaterów, zaprzeczających typowym schematom postaci. Clint Eastwood, który wsławił się rolami twardych i małomównych kowbojów m.in. w trylogii dolarowej Sergio Leone, po latach symbolicznie zadośćuczynił swoim ekranowym ofiarom. W filmie "Bez przebaczenia" ukazuje psychologiczne konsekwencje pociągnięcia za spust i zastanawia się nad złożonymi mechanizmami przemocy.

Film Eastwooda został wyróżniony czterema Oscarami w kategoriach: najlepsza rola drugoplanowa (Gene Hackman), najlepszy reżyser, najlepszy montaż i najlepszy film.

Pokaz w Kinie Pod Baranami odbędzie się we wtorek, 29 sierpnia, o godzinie 18. Krótki wykład przed projekcją wygłosi Michał Lesiak - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej, współzałożyciel i redaktor Czasopisma EKRANy oraz podcastu Ścieżka dźwiękowa. Autor publikacji historyczno-filmowych, skoncentrowanych zwłaszcza na kinie gatunków oraz kinematografii amerykańskiej.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska