Festiwal Conrada to największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie. To enklawa wspólnoty, wzajemnej wymiany i wielka rozmowa, do której włączyć mogą się wszyscy. Przestrzeń, w której naturalnie rozpędza się swobodny lot myśli i idei.
- Tegoroczna odsłona Festiwalu Conrada odbywa się pod hasłem "Autentyczność". Zachęcam, by przyjrzeć się różnym sposobom pojmowania autentyczności – jako kategorii pokrewnej wiarygodności, szczerości, przeżyciu i doświadczeniu, „prawdziwemu ja”, wreszcie – by spróbować prześledzić jej potencjał w światach i opowieściach wymyślonych - tłumaczy Olga Drenda, dyrektorka kreatywna Festiwalu.
W paśmie filmowym Festiwalu Conrada są tytuły, które nawiązują do motywu autentyczności oraz takie, które związane są z obecnymi na Festiwalu gośćmi.
W filmie "Czas, który pozostał" reżyser Elia Suleiman zastanawia się nad pełnym sprzeczności stanem, w którym po 1948 roku znaleźli się Palestyńczycy. Wprowadzenie przed seansem wygłosi Adania Shibli - obecna na Festiwalu palestyńska pisarka i wykładowczyni, autorka powieści "Drobny szczegół". Pokaz można uzupełnić seansem online filmu "Tam gdzieś musi być niebo" Elii Suleimana na www.e-kinopodbaranami.pl.
Niemiecka komedia pomyłek "Thea Roland" z 1932 r. (reż. Hermann Kosterlitz) to oparty na książce Suzanne de Callias portret kobiety współczesnej. Bohaterki niezależnej, z nowym podejściem do obyczajowości i nowoczesnym wystrojem mieszkania. Przed projekcją krótkie wprowadzenie prof. Małgorzata Radkiewicz - filmoznawczyni, zajmującej się problematyką tożsamości kulturowej oraz twórczością kobiet w sztuce. Pokaz towarzyszy wystawie" Nowa kobieta. (NIE)nowa rzeczywistość" w Domu Norymberskim, gdzie zaprezentowane zostaną współczesne prace nawiązujące do dwudziestowiecznej twórczości Lotte Laserstein – niemieckiej artystki wizualnej o żydowskich korzeniach.
W ramach Festiwalu Conrada na ekran Kina Pod Baranami wróci kultowy "Matrix" rodzeństwa Wachowskich. To pełna niezapomnianych scen i cytatów popkulturowa hybryda, która wprowadziła kino science-fiction w XXI wiek. Gnostyczne poszukiwanie prawdy o sobie, doskonale wpisuje się w festiwalową ideę "Autentyczności". Prelekcję do filmu wygłosi prof. Izabela Trzcińska - religioznawca, historyk idei, antropolog kultury.
W czwartek, 24 października, o godzinie 21.15, w Kinie Pod Baranami zostanie zaprezentowany audiowizualny remiks dokumentu Piera Paolo Pasoliniego "Lo Sciopero Dei Netturbini Del 1970" ("Strajk zamiataczy ulicznych z 1970 r.") z sound-artem na żywo, który przygotowali Luca Maria Baldini & Cosimo Terlizzi.
Na koniec, w niedzielę, 27 października, najmłodsi widzowie wezmą udział w specjalnej, literackiej odsłonie cyklu Baranki Dzieciom. W programie pokaz wybranych odcinków serialu "Dziwne przygody Koziołka Matołka" oraz warsztaty plastyczne.
Czy cisza wyborcza zostanie zniesiona?
