https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kino Pod Baranami zaprasza na pasmo filmowe towarzyszące Festiwalowi Conrada od 21 do 24 października

Paweł Gzyl
"Czas, który pozostał"
"Czas, który pozostał" Materiały prasowe
Pod koniec października w Krakowie odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce, czyli Festiwal Conrada. Jak co roku Kino Pod Baranami zaprasza na pasmo filmowe towarzyszące Festiwalowi, tym razem inspirowane hasłem "Autentyczność" - tegorocznym motywem przewodnim imprezy. Projekcje odbędą się w dniach 21-24 października.

Festiwal Conrada to największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie. To enklawa wspólnoty, wzajemnej wymiany i wielka rozmowa, do której włączyć mogą się wszyscy. Przestrzeń, w której naturalnie rozpędza się swobodny lot myśli i idei.

- Tegoroczna odsłona Festiwalu Conrada odbywa się pod hasłem "Autentyczność". Zachęcam, by przyjrzeć się różnym sposobom pojmowania autentyczności – jako kategorii pokrewnej wiarygodności, szczerości, przeżyciu i doświadczeniu, „prawdziwemu ja”, wreszcie – by spróbować prześledzić jej potencjał w światach i opowieściach wymyślonych - tłumaczy Olga Drenda, dyrektorka kreatywna Festiwalu.

W paśmie filmowym Festiwalu Conrada są tytuły, które nawiązują do motywu autentyczności oraz takie, które związane są z obecnymi na Festiwalu gośćmi.

W filmie "Czas, który pozostał" reżyser Elia Suleiman zastanawia się nad pełnym sprzeczności stanem, w którym po 1948 roku znaleźli się Palestyńczycy. Wprowadzenie przed seansem wygłosi Adania Shibli - obecna na Festiwalu palestyńska pisarka i wykładowczyni, autorka powieści "Drobny szczegół". Pokaz można uzupełnić seansem online filmu "Tam gdzieś musi być niebo" Elii Suleimana na www.e-kinopodbaranami.pl.

Niemiecka komedia pomyłek "Thea Roland" z 1932 r. (reż. Hermann Kosterlitz) to oparty na książce Suzanne de Callias portret kobiety współczesnej. Bohaterki niezależnej, z nowym podejściem do obyczajowości i nowoczesnym wystrojem mieszkania. Przed projekcją krótkie wprowadzenie prof. Małgorzata Radkiewicz - filmoznawczyni, zajmującej się problematyką tożsamości kulturowej oraz twórczością kobiet w sztuce. Pokaz towarzyszy wystawie" Nowa kobieta. (NIE)nowa rzeczywistość" w Domu Norymberskim, gdzie zaprezentowane zostaną współczesne prace nawiązujące do dwudziestowiecznej twórczości Lotte Laserstein – niemieckiej artystki wizualnej o żydowskich korzeniach.

W ramach Festiwalu Conrada na ekran Kina Pod Baranami wróci kultowy "Matrix" rodzeństwa Wachowskich. To pełna niezapomnianych scen i cytatów popkulturowa hybryda, która wprowadziła kino science-fiction w XXI wiek. Gnostyczne poszukiwanie prawdy o sobie, doskonale wpisuje się w festiwalową ideę "Autentyczności". Prelekcję do filmu wygłosi prof. Izabela Trzcińska - religioznawca, historyk idei, antropolog kultury.

W czwartek, 24 października, o godzinie 21.15, w Kinie Pod Baranami zostanie zaprezentowany audiowizualny remiks dokumentu Piera Paolo Pasoliniego "Lo Sciopero Dei Netturbini Del 1970" ("Strajk zamiataczy ulicznych z 1970 r.") z sound-artem na żywo, który przygotowali Luca Maria Baldini & Cosimo Terlizzi.

Na koniec, w niedzielę, 27 października, najmłodsi widzowie wezmą udział w specjalnej, literackiej odsłonie cyklu Baranki Dzieciom. W programie pokaz wybranych odcinków serialu "Dziwne przygody Koziołka Matołka" oraz warsztaty plastyczne.

Czy cisza wyborcza zostanie zniesiona?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska