https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2011 Małopolska: kto ma szanse zdobyć mandat poselski?

Magdalena Stokłosa
archiwum
Prezydent Bronisław Komorowski oficjalnie ogłosił datę wyborów. Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do parlamentu 9 października. Ze wszystkich 460 posłów 40 będzie z Małopolski. Kampania wyborcza dopiero się rozkręca, jednak już teraz, na podstawie sondaży, popularności poszczególnych kandydatów, wyników poprzednich wyborów parlamentarnych i tych samorządowych z 2010 r. można oszacować, kto ma największą szansę na wejście do Sejmu.

Zobacz także: Zbigniew Ziobro może stracić immunitet

W okręgu chrzanowskim (nr 12) do wzięcia jest osiem mandatów. Wszystko wskazuje na to, że po trzy przypadną PO i PiS - partia Donalda Tuska, która cztery lata temu wprowadziła z tego okręgu czterech posłów, teraz może stracić jeden mandat na korzyść PSL. Jeden prawdopodobnie weźmie SLD - tak jak w ostatnich wyborach.

Z PO duże szanse na stołek w Sejmie mają obecny rzecznik rządu Paweł Graś oraz poseł Tadeusz Arkit. O trzeci powalczy kilka osób, wśród nich burmistrz Chełmka Andrzej Saternus.

PiS jeszcze oficjalnie nie ogłosił swoich list, ale w okręgu chrzanowskim największymi "pewniakami" są Beata Szydło, Marek Łatas oraz Marek Polak. Wszyscy troje zasiadają obecnie w Sejmie, dzięki czemu są rozpoznawalni.

Ludowców wesprze startujący z trzeciego miejsca Andrzej Sasuła, bliski współpracownik nieżyjącego marszałka Małopolski Marka Nawary. PSL ma też mocną "jedynkę" - wicewojewodę Andrzeja Harężlaka.

Z listy SLD największe szanse na wygraną ma "jedynka" - Dariusz Szwed, założyciel partii Zieloni 2004.

Okręg 13 (krakowski) należy do PO. Partia rządząca może zyskać siedem mandatów z Krakowa, PiS dwa mniej. Najpewniejsi kandydaci PO to posłowie: Ireneusz Raś ("jedynka"), Jarosław Gowin i Katarzyna Matusik-Lipiec. Raczej spokojny o wynik może być także startujący aż z 19. miejsca Łukasz Gibała. Poseł jakiś czas temu okleił całe miasto plakatami ze swoim wizerunkiem. Było też o nim głośno w czasie, gdy walczył o przywrócenie na listy PO, czemu sprzeciwiał się małopolski zarząd partii Do Sejmu wejdzie też zapewne Jagna Marczułajtis-Walczak. Była snowboardzistka bez problemu dostała się do sejmiku małopolskiego, a popularności dodatkowo przysporzy jej udział w "Tańcu z gwiazdami". O pozostałe mandaty powalczy kilku mniej znanych kandydatów.

PiS nie ma w Krakowie zdecydowanego lidera. Prawdopodobnie mandaty wezmą jednak były minister w prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Duda, poseł Ryszard Terlecki, przewodniczący rady miasta Józef Pilch i poseł Andrzej Adamczyk. Jeżeli z Krakowa wystartuje Nelli Rokita, ona także najpewniej trafi do Sejmu.

Na liście PSL dominuje obecny wicemarszałek Wojciech Kozak. Z SLD szansę na wygraną ma "jedynka" - Tomasz Kalita.

Okręg nowosądecki (nr 14) to bastion PiS. Partia może tam zdobyć pięć mandatów, które przypadną zapewne w udziale liderowi listy Arkadiuszowi Mularczykowi, Annie Paluch, Edwardowi Siarce i Wiesławowi Janczykowi - obecnym posłom, a być może też radnemu sejmiku Andrzejowi Romankowi.
PO ma szansę na trzy mandaty. Najpewniejsi kandydaci to posłowie Andrzej Czerwiński i Andrzej Gut-Mostowy. O trzecie miejsce powalczą były wicemarszałek województwa Leszek Zegzda, bratanica kardynała Barbara Dziwisz i poseł Tadeusz Patalita.

SLD nie ma co liczyć na mandat w tym okręgu. Liderem listy PSL jest obecny poseł Bronisław Dutka.

W okręgu tarnowskim (nr 15) PO mogą przypaść cztery mandaty. Pewniakami są lider listy minister skarbu Aleksander Grad oraz posłanka Urszula Augustyn. Pozostałe miejsca prawdopodobnie rozdzielą między siebie poseł Jan Musiał, radna sejmiku Elżbieta Achinger, wicestarosta Michał Banach oraz radny i były żużlowiec Robert Wardzała.

Na trzy mandaty PiS pewnymi kandydatami są Barbara Marianowska, Edward Czesak i Józef Rojek - obecni posłowie.

W nadchodzących wyborach szansę na odzyskanie reprezentacji z okręgu tarnowskiego w parlamencie ma SLD. "Jedynką" na liście lewicy jest tam Jakub Kwaśny, obecny radny Tarnowa. Startował w wyborach na prezydenta miasta, co przysporzyło mu popularności. Na liście PSL najmocniejszy wydaje się poseł Andrzej Sztorc.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bros
PSL rządzi
b
buba
!!!!!!!!!!
Z
Zemon
Najlepsze kompedium wiedzy wyborczej dla każdego:
1: gregory33.bloog.pl, 2: markd.pl/afery-po, 3: aferyprawa.eu

To są najlepsze linki jakie znalazłem w sieci.
n
notozobaczymy
W Chrzanowie PiS w 2007 wziął 4. Poza tym 2 okręgi mają po jednym mandacie więcej. No i nazywanie mniej znanymi np. Fedorowicza to żart.
A
Artur
Kobiety? To są na liście PO w okręgu chrzanowskim kobiety, które zdobędą więcej niż 3 tys. głosów? No chyba nie Szczurkowa z Trzebini - bo to jedyna kobieta, którą kojarzę po nazwisko i to dzięki mężowi.
Zgadzam się z Oświęcimianinem - walka o mandat na listach PO rozegra się między Kotarbą i Maciaszkiem. Jako że Kotarba jest z Wadowic, a Maciaszek Chrzanowa, przy założeniu "miasta głosują na swoich" to wygra ten z większego, czyli Maciaszek, dostanie tez pewnie bonus jako jedyny prawnik na liście PO.
c
chrzanów
Zobaczycie, że Panie na tej liście namieszają! A Maciaszek jest ceniutki i nierozpoznawalny...
B
Bolek
Oczywiście, ze Saternus nie ma żadnych szans - jego notowania ostatnio dramatycznie spadły - nawet w samym Chełmku !!
O
Oświęcimianin
Bzdura z tym Saternusem. Nie ma żadnych szans. W okregu chrzanowskim poza Grasiem i Arkitem mandat mogą wziąć JEDYNIE dwie osoby - Kotarba z Wadowic (rzecznik UM), albo Maciaszek (wiceburmistrz z Chrzanowa). Ja stawiam 70:30 na Maciaszka :)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska