Na poniedziałkowej konferencji prasowej szef PKW Marciniak przekazał, że zwycięzcą wyborów prezydenckich został Andrzej Duda, który uzyskał 51,03 proc. głosów. Z kolei na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 48,97 proc. wyborców.
Jednak nawet oficjalne ogłoszenie wyniku wyborów prezydenckich przez PKW nie kończy całego procesu wyborczego.
21 lipca przekazanie uchwały o wyborach
Sylwester Marciniak przekazał w poniedziałkowy wieczór, że uroczystość wręczenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej ws. wyników wyborów prezydenckich odbędzie się 21 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. - To niezwłocznie wynika z przepisów – podkreślił.
Zgodnie z art. 317 kodeksu wyborczego, PKW stwierdza na drodze uchwały wynik wyborów na prezydenta Polski. Tę uchwałę Komisja przekazuje niezwłocznie marszałkowi Sejmu, urzędującemu prezydentowi, a także nowo wybranej głowie państwa.
Kadencja Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia
Zgodnie z konstytucją, nowo wybrany prezydent obejmuje urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w chwili złożenia przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego (posłów i senatorów). Złożenie przysięgi odbywa się w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta. Do tej chwili przez cały czas urząd pełni ustępujący prezydent, zachowując wszystkie swoje uprawnienia. Warto tu wspomnieć, że pierwsza kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.
W polskim prawie, w przeciwieństwie do innych krajów, brakuje formalnej definicji prezydenta elekta. Nie ma także przepisów, które regulowałyby jego status. Prezydent elekt może otworzyć tymczasowe biuro, w czym może go wspierać Kancelaria ustępującego prezydenta. Z takiego rozwiązania korzystali Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.
14 dni na protesty wyborcze
Od razu po zakończeniu głosowania, we wszystkich komisjach rozpoczyna się proces liczenia głosów. Najpierw komisje komisje obwodowe ustalają wyniki w swoim obwodzie, po czym przekazują protokoły komisji okręgowej. Z niej zapieczętowane protokoły trafiają do Państwowej Komisji Wyborczej. Kopie protokołów otrzymują wójt oraz miejscowa delegatura Krajowego Biura Wyborczego.
Niezwłocznie po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, Państwowa Komisja Wyborcza ustala wyniki głosowania na kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej. Stwierdza też, w drodze uchwały, wynik wyborów. Następnie PKW przekazuje niezwłocznie uchwałę Marszałkowi Sejmu i urzędującemu prezydentowi oraz wręcza nowo wybranej głowie państwa.
Protest przeciwko wyborowi prezydenta wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego nie później niż w ciągu 14 dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.
Następnie Sąd Najwyższy rozpatruje protest i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu. Po rozpoznaniu protestów, SN rozstrzyga o ważności wyborów. Ma na to 30 dni od ogłoszenia wyników głosowania. W razie podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały stwierdzającej nieważność wyboru prezydenta, przeprowadza się nowe wybory.
