1 z 6
Przewijaj galerię w dół
Wybory samorządowe 2018. Co zrobią, jeśli wygraliby wybory? Przepytaliśmy kandydatów na stanowisko prezydenta Oświęcimia
fot. Małgorzata Gleń
2 z 6
Janusz Chwierut...
fot. Arch. prywatne

Janusz Chwierut
Komitet Wyborczy Wyborców Janusza Chwieruta Koalicja Obywatelska,
53 lata. Były poseł, obecnie urzędujący prezydent Oświęcimia

1. Często kandydaci składają obietnice wyborcze i nie zawsze są w stanie je dotrzymać w ciągu jednej kadencji. Proszę podać trzy obietnice wyborcze, które Pan na pewno zrealizuje w ciągu jednej kadencji?

Na pewno będą to inwestycje oczekiwane, o których mówimy podczas spotkań z Radami Osiedli czy podczas bezpośrednich rozmów z mieszkańcami. Będzie to wiele dróg miejskich - m.in: ulica Szpitalna, I etap Parku Pokoju (pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, Słowackiego, Tysiąclecia) oraz żłobek na Starych Stawach przy ulicy Ceglanej. Ale mamy także wiele innych projektów, które będziemy realizować zgodnie z programem "Nowa Dekada. Oświęcim 2030."

2. Co wyróżnia Pana od kontrkandydatów?

Jestem skuteczny. Nie obiecuję przysłowiowych "gruszek" na wierzbie, co udowodniłem przez ostatnią kadencję. Umiem słuchać ludzi, reagować na ich problemy i potrzeby, bo tę funkcję pełnię przecież dla naszego Oświęcimia. Jest to dla mnie zaszczyt i satysfakcja. Jestem człowiekiem zgody i kompromisu. Mam dużo energii, doświadczenie i pomysły, które realizuję dla dobra i rozwoju miasta.

3. Wyobraźmy sobie, że w danej dzielnicy drastycznie spada przyrost naturalny, a klasy w szkole podstawowej liczą po kilku uczniów. Czy gmina powinna bez względu na koszt dopłacać do utrzymania takiej szkoły, czy też ją zlikwidować?

Nie jest to łatwa decyzja, bo obok zwiększonych kosztów utrzymania należy wziąć pod uwagę dobro dzieci. Dlatego w takiej sytuacji będę starał się to właśnie mieć na uwadze i proponować takie rozwiązania, które będą akceptowalne dla wszystkich: dzieci, nauczycieli i rodziców.

4. Jaką rolę w zarządzaniu miastem odegrają Pana poglądy polityczne? Jakie są te poglądy?

Moje poglądy polityczne nie mają żadnego wpływu na kierowanie miastem. Pracuję dla wszystkich mieszkańców, którzy oczekują ode mnie realizacji najważniejszych dla nich spraw czy inwestycji. 

5. Jakie ma Pan pomysły na walkę ze smogiem? Prosimy o podanie konkretnych rozwiązań.

Likwidacja pieców węglowych w budynkach wielorodzinnych, zarówno administrowanych przez miasto, jak i wspólnotach. Dopłaty do wymiany starych pieców na nowe ekologiczne źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych, program osłonowy dla tych, którzy wymienili piece. Kontrole przez strażników miejskich czym palimy w piecach. Zwiększanie możliwości podłączeń nowych budynków do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Zabezpieczenie w budżecie miasta pieniędzy na ten cel. W tym roku wydamy na walkę ze smogiem 1 mln zł. Współpraca z organizacjami działającym na rzecz likwidacji problemu zanieczyszczenia powietrza w tym Oświęcimskim Alarmem Smogowym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Promocja programów, które skierowane są do mieszkańców np. w kwestii pozyskania dotacji na termomodernizację budynku. Bardzo ważna jest też świadomość mieszkańców, dlatego trzeba przygotować programy edukacyjne o szkodliwości smogu. Ważne jest też, by poprzez rozporządzenia rządowe eliminować paliwo złej jakości. 

6. Jak ułatwić dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, aby pacjenci nie musieli wysiadywać godzinami w kolejkach?

Na pewno cztery ośrodki zdrowia w mieście zostaną utrzymane, co też jest nie bez znaczenia dla lepszej dostępności lekarzy dla pacjentów. Usprawnienie rejestracji elektronicznej pacjentów ułatwia dostęp do POZ. Sporym problemem jest też coraz większa liczba osób zapadających na demencję, w tym chorobę Alzheimera. Rozbudowujemy więc Dzienny Dom Pomocy, aby zapewnić opiekę nad tymi osobami.

7. Czy ma Pan pomysł na poprawę komunikacji między gminami, a także w kierunku Krakowa i na Śląsk?

Kluczowym środkiem transportu powinna być kolej. Z punktu widzenia mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy, na studia, a także turystów, konieczna jest modernizacja linii dwóch kolejowych z Oświęcimia do Krakowa przez Trzebinię oraz przez Skawinę. A także budowa połączenia kolejowego na trasie Tychy-Bieruń-Oświęcim. Dzisiaj największym problemem dla podróżujących kolejami jest zbyt długi czas przejazdu na trasie do Krakowa czy Katowic. Za kilka lat to kolej musi się stać podstawowym środkiem komunikacji. Parking wielopoziomowy przy dworcu PKP, który jest obecnie budowany przez Miasto, będzie dobrą ofertą dla osób korzystających z kolei, tym bardziej, że plany zakładają stworzenie w Oświęcimiu centrum przesiadkowego dla osób podróżujących ze Śląska w kierunku Krakowa. Komunikację autobusową między gminami realizuje MZK Oświęcim w oparciu o porozumienie między nimi. Jej rozwój zależy od akceptacji zainteresowanych samorządów.  

8. Co może Pan zaproponować młodym ludziom, aby nie wyjeżdżali do większych ośrodków?

To duże wyzwanie nie tylko dla Oświęcimia. Naturalnym jest, że część młodych ludzi szuka miejsca w większych miastach, stąd moją propozycją jest rozwój budownictwa mieszkaniowego, budowa nowego żłobka i przedszkola, tworzenie miejsc spotkań, ciekawych i atrakcyjnych miejsc wypoczynku i rekreacji, a także bogata oferta kulturalna. Jednym z bardzo ważnych elementów zachęcających młodych ludzi do pozostania w mieście jest dobra praca. Dlatego tworzymy warunki do rozwoju nowoczesnych firm zarówno w branży produkcyjnej jak i usługowej - w tym w usługach turystycznych. 

9. Czy należy połączyć miasto z gminą, czy widzi Pan korzyści z takiego połączenia?

Przede wszystkim tego muszą chcieć mieszkańcy Oświęcimia, jak i miejscowości okalających nasze miasto. Na pewno nie jestem przeciwnikiem takiego pomysłu, jednak uważam, że lokalna społeczność musi się na ten temat wypowiedzieć. Warto na początek przygotowywać z ościennymi gminami wspólnie projekty np. walki ze smogiem, rozszerzenia komunikacji czy promocji ścieżek rowerowych i innych atrakcji turystycznych. 

3 z 6
Ewa Momot...
fot. Arch. prywatne

Ewa Momot
Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Obywatelsko - Samorządowe KOS 2018,
lat 44. Z wykształcenia prawnik, była szefowa śląskiego oddziału NFZ

1. Często kandydaci składają obietnice wyborcze i nie zawsze są w stanie je dotrzymać w ciągu jednej kadencji. Proszę podać trzy obietnice wyborcze, które Pani na pewno zrealizuje w ciągu jednej kadencji?

Cytując Benjamina Franklina, „W życiu pewne są tylko śmierć i podatki” nie chciałabym składać obietnic, mogę natomiast zadeklarować, że w pierwszej kolejności podejmę działania, w celu:
a – poprawa sposobu funkcjonowania przychodni ZLA
b – rewizji miejskiej polityki ochrony środowiska podejmując współpracę z innymi gminami, w tym obszarze nie da się i nie jest racjonalne działanie „w pojedynkę”
c – organizacji Centrum Obsługi Mieszkańca, miejsca łatwo dostępnego, bez barier architektonicznych, w którym będą mogli załatwić czy zrealizować ważne sprawy, wyrobić dowód osobisty, kartę mieszkańca, zapłacić podatki, złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej itp.
2. Co wyróżnia Panią od kontrkandydatów?

Brak przedkładania interesów partyjnych ponad potrzeby Miasta i swoboda w realizacji zamierzeń i celów, bez obowiązku podporządkowania z linią partii. Nie jestem członkiem żadnej partii politycznej, aczkolwiek, korzystając ze swoich doświadczeń zawodowych i życiowych, nie jest dla mnie problemem nawiązanie współpracy ze wszystkimi, którzy chcą współuczestniczyć w życiu Miasta i pracować na jego rzecz. Wskazać mogę też odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne, zdobyte w administracji publicznej, w urzędach realizujących zadania dla całej społeczności wojewódzkiej, zarówno o charakterze rządowym jak i samorządowym.

3. Wyobraźmy sobie, że w danej dzielnicy drastycznie spada przyrost naturalny, a klasy w szkole podstawowej liczą po kilku uczniów. Czy gmina powinna bez względu na koszt dopłacać do utrzymania takiej szkoły, czy też ją zlikwidować?
Szkoła to nie tylko placówka oświatowa, ale też wspólnota, w której zawierane są pierwsze przyjaźnie, miejsce kreujące aktywność społeczną. Likwidacja szkoły w danej dzielnicy powinna być ostatnią z możliwych decyzji.


4. Jaką rolę w zarządzaniu miastem odegrają Pani poglądy polityczne? Jakie są te poglądy?
  Jako m.in. prawnik i absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, muszę wskazać, że uznaję Konstytucję jako akt o najwyższej mocy prawnej. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem istnienia organizacji o charakterze faszystowskim, uważam, że wszyscy mamy prawo do życia w zgodzie z zasadą równości szans i eliminowania dyskryminacji, szczególnie ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Wyrażam nadzieję, że powyższe wartości winny odgrywać istotną rolę u osoby Prezydenta Miasta Oświęcim.


5. Jakie ma Pani pomysły na walkę ze smogiem? Prosimy o podanie konkretnych rozwiązań.
Odsyłam do ankiety jaką wypełniłam dla Oświęcimskiego Alarmu Smogowego. Jednocześnie ciekawi mnie jaki skutek dla Krakowa przyniesie całkowity zakaz palenia w tym mieście paliwami stałymi.

6. Jak ułatwić dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, aby pacjenci nie musieli wysiadywać godzinami w kolejkach?


Mówi się że 10 minut planowania to oszczędność godziny pracy… I to właśnie pierwszy etap zmian jakie chciałabym wprowadzić w naszym POZ i mam tu na myśli m.in. umawiania wizyt na konkretną godzinę, rejestrację internetową, przystosowanie godzin funkcjonowania ośrodków do potrzeb osób pracujących. Ważne jest też aplikowanie o środki zewnętrzne, które przeznaczyć można za zakup nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej czy wdrożenie programów informatycznych usprawniających pracę poradni i przychodni.

7. Czy ma Pani pomysł na poprawę komunikacji między gminami, a także w kierunku Krakowa i na Śląsk?

Moim zdaniem, obecny sposób wykonywania usług transportu w mieście jest anachroniczny. Odnoszę wrażenie, że nikt nie bierze pod uwagę, że miasto się rozbudowało, powstają nowe miejsca pracy, rozrywki, uczelnia, osiedla mieszkaniowe… i już w tym miejscu pod rozwagę nasuwa się pytanie czy w aktualnym rozkładzie MZK uwzględniono chociażby przeniesienie bram wjazdowych do firmy Synthos z ul. Chemików w głąb obszaru byłych ZCHO? Takich przykładów jest więcej. Innym aspektem jest koszt funkcjonowania naszego przewoźnika, uważam, że koszty funkcjonowania MZK rosną, i to nie wzrost wynagrodzenia jest tego powodem. Aktualnie dokonująca się zmiana taboru nie uwzględnia tego, by koszty ograniczać. Co gorsza, kupując autobusy, które spalają ponad 35 l ropy na 100km na długie lata pozbawiło spółkę szans na redukcji kosztów.
W przypadku dojazdów w kierunku Krakowa i Śląska, zwłaszcza kolejowych, należy nadal być aktywnym w dyskusji organów stanowiących o przywróceniu połączeń na trasie Oświęcim – Tychy, Oświęcim – Katowice, Oświęcim – Kraków tym bardziej, iż zapis o takich połączniach zawarte są w Kontrakcie Terytorialnym Województwa Śląskiego.


4 z 6
Zbigniew Starzec...
fot. Arch. prywatne

Zbigniew Starzec
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość,
56 lat, starosta oświęcimski


1. Często kandydaci składają obietnice wyborcze i nie zawsze są w stanie je dotrzymać w ciągu jednej kadencji. Proszę podać trzy obietnice wyborcze, które Pan na pewno zrealizuje w ciągu jednej kadencji?

Odpowiedź:
a) Oddam media dziennikarzom i wreszcie będzie jasny, klarowny i prawdziwy przekaz do mieszkańców. 
b) Drzwi do gabinetu prezydenta będą zawsze dla mieszkańców otwarte, tak jak to ma miejsce przez ostatnie 4 lata kiedy jestem starostą.
c) Zaopiekuję się seniorami, przeprowadzę prawdziwą reformę edukacji zapewniającą godną pracę oświęcimskim nauczycielom, odpolitycznię spółki miejskie, oświęcimski sport, przywrócę normalność w moim ukochanym mieście, a także będę miał tylko jednego zastępcę, a pieniądze na wynagrodzenie drugiego przeznaczę na podwyżki pensji pracowników urzędu.

2. Co wyróżnia Pana od kontrkandydatów?

Nie wiem co wyróżnia mnie od p. Agaty Wiśniowskiej i p. Ewy Momot, ale od kandydata Chwieruta różnię się tym, że przez 8 lat pracując w starostwie nie skłamałem ani razu, p. Chwierut ma z tym ogromny problem.

3. Wyobraźmy sobie, że w danej dzielnicy drastycznie spada przyrost naturalny, a klasy w szkole podstawowej liczą po kilku uczniów. Czy gmina powinna bez względu na koszt dopłacać do utrzymania takiej szkoły, czy też ją zlikwidować?

Zawsze dbamy o dziecko i nauczyciela, budynki szkolne zawsze można wykorzystać w inny sposób, szukając innych pomysłów, czasowo lub trwale.

4. Jaką rolę w zarządzaniu miastem odegrają Pana poglądy polityczne? Jakie są te poglądy?

Poglądy w zarządzaniu miastem nie mają dla mnie żadnego znaczenia co udowodniłem wielokrotnie, dla mnie liczy się człowiek, jego kwalifikacje i zaangażowanie.  

5. Jakie ma Pan pomysły na walkę ze smogiem? Prosimy o podanie konkretnych rozwiązań.

Przede wszystkim skorzystanie ze wszystkich rządowych i unijnych programów, a jest ich tym momencie wiele, zmiana priorytetów inwestycyjnych miasta, bo zdrowie jego mieszkańców jest najważniejsze, przeznaczenie większych środków w budżecie miasta, większa współpraca z samorządem powiatowym, posiłkowanie się krakowskim programem.

6. Jak ułatwić dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, aby pacjenci nie musieli wysiadywać godzinami w kolejkach?

Trudne pytanie ze względu na niedostatek lekarzy, stypendia dla studentów medycyny, mieszkania dla młodych lekarzy, ścisła współpraca z powiatowym szpitalem, uzyskanie prawa kształcenia w zakresie medycyny rodzinnej.

7. Czy ma Pan pomysł na poprawę komunikacji między gminami, a także w kierunku Krakowa i na Śląsk?

Tak, zgoda buduje, a u nas prezydent skłócony z wójtem, ze starostą komunikacja prezydenta też nie najlepsza, ale idzie to w dobrym kierunku, coraz większe inwestycje na kolei i jest szansa, że w niedługim czasie będziemy korzystać z tego środka komunikacji.  

8. Co może Pan zaproponować młodym ludziom, aby nie wyjeżdżali do większych ośrodków?
Przede wszystkim tańsze mieszkania lub ułatwienia przy budowie własnego.

9. Czy należy połączyć miasto z gminą, czy widzi Pani/Pan korzyści z takiego połączenia?
Odp. Ja bym się może do tego skłaniał, ale nic bez zgody mieszkańców, a korzyści: jednorazowa wysoka bonifikata, prestiż bo będziemy więksi, więcej terenów pod inwestycje, zmniejszona administracja. Podkreślam jeszcze raz, bo temat bardzo trudny, wzbudzajacy wiele kontrowersji i tylko za przyzwoleniem mieszkańców.

Pozostało jeszcze 1 zdjęcie.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Kibice Cracovii w Lublinie. Mieli powody do radości

Kibice Cracovii w Lublinie. Mieli powody do radości

Edyta Górniak, Roxie Węgiel i inne gwiazdy wzięły udział w Symfonii Miłosierdzia

Edyta Górniak, Roxie Węgiel i inne gwiazdy wzięły udział w Symfonii Miłosierdzia

Sprzątanie z akcją charytatywną. W podkrakowskiej wsi pełna mobilizacja

Sprzątanie z akcją charytatywną. W podkrakowskiej wsi pełna mobilizacja

Zobacz również

Kraków w żałobie? Tak wyglądał Rynek w dniu pogrzebu papieża. Jedna wielka impreza

Kraków w żałobie? Tak wyglądał Rynek w dniu pogrzebu papieża. Jedna wielka impreza

Cracovia pokazała, że nie jest z nią tak źle. Zwycięstwo zapewnił jej Chorwat

Cracovia pokazała, że nie jest z nią tak źle. Zwycięstwo zapewnił jej Chorwat