https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyciek gazu z Nord Stream. Jak zareagowały państwa bałtyckie? "To nowa faza wojny hybrydowej"

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Litwa, Łotwa i Estonia zareagowały na wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. "Wygląda na to, że wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej" - zwrócił uwagę minister spraw zagranicznych Łotwy.
Litwa, Łotwa i Estonia zareagowały na wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. "Wygląda na to, że wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej" - zwrócił uwagę minister spraw zagranicznych Łotwy. Fot. 123rf./grazvydas
Szefowa litewskiego parlamentu Viktorija Čmilyte-Nielsen oceniła, że wycieki z gazociągów Nord Stream można traktować jako ostrzeżenie. Z kolei szef MSZ Łotwy określił sytuację jako "nową fazę wojny hybrydowej". Jak państwa bałtyckie zareagowały na sprawę wycieków z Nord Stream 1 i 2?

Zdaniem Viktorii Čmilyte-Nielsen, szefowej litewskiego parlamentu, oczywiste jest, że wyciek gazu jest dywersją i wynikiem jakiejś akcji. Jej zdaniem incydent ten pokazuje, że infrastruktura energetyczna związana z paliwami kopalnymi nie jest bezpieczna.

- Można to interpretować jako ostrzeżenie, gdyż zbiegło się to z wizytą premier Danii w Polsce, gdzie otwarto połączenie gazowe Baltic Pipe - powiedziała w środę przewodnicząca litewskiego Sejmu w rozgłośni Żiniu Radijas.

"Wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej"

Do sprawy odniósł się również szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkeviczs. Jak napisał na Twitterze, sabotaż gazociągów Nord Stream należy zaliczyć do najpoważniejszych incydentów związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska na Morzu Bałtyckim.

"Wygląda na to, że wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej" - zwrócił uwagę minister.

Jak na wyciek gazu z Nord Stream zareagowała Estonia?

Szef MSZ Estonii Urmas Reinsalu napisał z kolei w mediach społecznościowych, że wycieki gazu budzą poważne obawy i należy dowiedzieć się, co jest ich przyczyną. W tej sprawie - jego zdaniem - współpraca na poziomie Unii Europejskiej i NATO ma kluczowe znaczenie.

W poniedziałek wyciek gazu z rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim rozpoznał myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Do wycieków doszło w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

Źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska