Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzyło się w powiecie

Halina Gajda
fot. Halina Gajda
W kilku słowach o tym co działo się na drogach, inwestycjach, zdolnych uczniach, wydarzeniach.

Potrójny dzwon na Sienkiewicza
Trzy rozbite samochody to efekt nieuwagi kierowcy peugeota 208, mieszkańca Sanoka, który nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go opla. Ten siłą przepchnięty uderzył z kolei w passata. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń ciała. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi. Sprawca kolizji ukarany został mandatem karnym w kwocie 400 złotych. Na jego konto wpłynie także 6 punktów karnych.

Objazdowe kino letnie w Bieczu

Plenerowe kino w Małym Krakowie będzie miało nieco inny charakter. Począwszy od 4 lipca co drugi tydzień filmy będą wyświetlane na Rynku, natomiast od 11 lipca co drugi tydzień seanse pod gołym niebem obejrzą mieszkańcy poszczególnych miejscowości.

Wycieczka na niedzielę
W każdą niedzielę lipca i sierpnia będzie można odbyć wycieczkę górską z przewodnikiem na Rotundę (771 m), połączoną ze zwiedzaniem zabytkowego cmentarza wojennego nr 51. Zbiórka na bazie studenckiej SKPB Warszawa w Regietowie o godz. 10.30. Zwiedzanie jest bezpłatne, więcej szczegółów na stronie internetowej http://www.skpb.waw.pl

Pieniądze na wymianę kotłowni
Od 8 do 29 lipca rozpocznie się nabór wniosków o przyznanie dotacji celowej na modernizację systemów ogrzewania w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie miasta. Wnioski o dotację rozpatrywane będą według kolejności ich złożenia. Wysokość dofinansowania może wynieść do 50 procent kosztów poniesionych na zakup i montaż nowego źródła ogrzewania, lecz nie więcej niż dwa tysiące złotych. Po złożeniu wniosku, lecz przed podpisaniem umowy o udzielenie dotacji, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gorlicach dokonają kontroli w zakresie posiadania źródła ogrzewania na paliwo stałe, przewidzianego do likwidacji. Również po realizacji modernizacji nastąpi kontrola celem stwierdzenia realizacji zadania zgodnie z warunkami umowy.

Większa przepustowość
Biecz rozbudowuje oczyszczalnię ścieków. Przedsięwzięcie kosztowało będzie 2,46 miliona złotych. Dzięki pracom zwiększona zostanie przepustowość oczyszczalni. Cała infrastruktura i urządzenia związane z oczyszczaniem ścieków pozostaną niezmienne. Istniejące obiekty poddane zostaną przebudowie, będą dostosowane do warunków pracy po zakończeniu inwestycji.

Popowodziowe naprawianie

Do końca października ma zostać wyremontowana Droga przez Las. Koszt to 580 tys. zł.

Wodociąg dla ponad dwustu gospodarstw
W gminie Gorlice przygotowania do kolejnych inwestycji w wodociągi. Tym razem chodzi o Stróżówkę. Gmina ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie kompletnego projektu budowlanego wykonawczego wraz z częścią kosztorysową. Opracowanie ma zawierać nie tylko projekt sieci głównej, ale również przyłącza do poszczególnych budynków. Gmina szacuje, że do sieci zostanie podłączone około 220 domów, ale całość ma być tak zaprojektowana, by w przyszłości można ją było rozbudować.

Droga gotowa na połowę lipca
Prawie 150 tysięcy złotych kosztował będzie remont drogi Na Topole w Korczynie. Prace mają zostać wykonane w lipcu.

Mały Kraków gościł media z Europy

Burmistrz Biecza gościł przedstawicieli touroperatorów i dziennikarzy turystycznych z Francji, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Goście odwiedzili Binarową, spacerowali po Rynku, Zwiedzili Dom z Basztą. Specjalnie dla nich przygotowana została scenka pojmania gości przez harników i wtrącenia do turmy katowskiej. Były wybuchy z armatki, pistolety, kajdanki oraz drewniane widły. W turmie, po przybyciu kata, zagraniczni goście zostali omyłkowo potraktowani jako zbójnicy, skórę uratował im... burmistrz Biecza. Na odjezdnym każdy z gości dostał piernik kasztelański.

Najlepsza z pięciu i pół tysiąca

Klaudia Nosal - uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu - dołączyła do ścisłego grona laureatów programu naukowo-edukacyjnego organizowanego przez Fundację Grupy Adamed w Warszawie. Klaudia z powodzeniem zakończyła grę naukową stanowiącą pierwszy etap rekrutacji oraz uzyskała pozytywną ocenę Rady Naukowej Programu podczas rozmowy rekrutacyjnej. Na polu naukowej rywalizacji miała do pokonania 5500 uczestników. Nagrodą jest udział w obozie naukowym programu.

Uczyli strażaków, jak ratować na wodzie

Na zbiorniku odbyło się szkolenie z ratownictwa wodnego dla strażaków ochotników z OSP.

Radni ocenili burmistrza
Radni bobowscy uznali, że budżet za miniony rok został wykonany w sposób należyty i tym samym przyjęli uchwałę o udzieleniu absolutorium burmistrzowi Wacławowi Ligęzie.

Pijany kierowca wpadł do rowu

Alkohol, brawura i finał w rowie. To wydarzenia z nocy z piątku na sobotę w Bystrej, gdzie kierowca renaulta z Bieśnika stracił panowanie nad autem i wjechał do rowu. Po badaniu okazało się, że ma 1,8 alkoholu w organizmie. Auto w rowie spostrzegli mieszkańcy, którzy powiadomili policję. Kierowcy grozi do dwóch lat więzienia. Na razie jednak czeka go postępowanie przed sądem.

Pijany w sztok wtargnął pod auto

Blisko dwa promile alkoholu miał pieszy, który w sobotnią noc szedł przez Dominikowice. Alkohol zadziałał na równowagę, pieszy wtargnął wprost pod samochód kierowany przez mieszkankę Krygu. Pijanemu nic się nie stało, najpewniej wszczęte zostanie wobec niego postępowanie o wykroczenie, a konkretnie spowodowanie kolizji.

Zarząd powiatu z absolutorium
Rada Powiatu udzieliła absolutorium zarządowi powiatu za wykonanie budżetu za miniony rok.

Prace nad zabytkiem UNESCO

W Kwiatoniu, w cerkwi UNESCO trwają prace przy prezbiterium i konserwacji techniczno-estetycznej malowideł z 1904roku.

Pijane dwa kółka z mandatem w tle
1,9 promila alkoholu miał rowerzysta zatrzymany w Łużnej. Zapłaci 500 zł mandatu.

Rysują rozwiązania komunikacyjne

Trwają prace przy projektowaniu nowego miejskiego cmentarza. Na razie skupiają się one przede wszystkim na kwestiach komunikacyjnych, bowiem przy nowej nekropolii musi powstać skrzyżowanie ul. Dukielskiej z drogą gminną prowadzącą do cmentarza oraz ciąg chodników umożliwiający pieszym bezpieczne dotarcie do cmentarza od strony centrum miasta, jak i przyszłych przystanków autobusowych.

Muzyczne rozpoczęcie wakacji
To było muzyczne rozpoczęcie wakacji. Ośmioro młodych wokalistów z Młodzieżowego Domu Kultury zaprezentowało kilkanaście piosenek z różnych musicali. Był więc m.in Hair, Mamma mia, Romeo i Julia, Metro, Skrzypek na dachu. Stylizacja niektórych występujących odpowiadała epoce, z której była piosenka lub tematowi piosenki. Śpiewał więc Żyd, młoda hippiska, przedstawiciel nurtu disco. Niespodzianką była ostatnia piosenka, w której w publiczność rozrzucone zostały dolary. Niestety, tym razem jeszcze nieprawdziwe, ale kto wie, czym nas kiedyś MDK zaskoczy.

Synergy Group zainwestuje w naszym powiecie
Na zaproszenie gorlickiego przedsiębiorcy, Grzegorza Brudzińskiego, przyjechali do Gorlic przedstawiciele azerbejdżańskiego koncernu Synergy Group, Sabuhi Aliyev oraz Farid Nabili. Głównym powodem ich wizyty były plany inwestycyjne na terenie Wysowej związane z rozwojem turystyki. Synergy Group to jeden z największych prywatnych koncernów w Azerbejdżanie. Grupa inwestuje w kilku strategicznych obszarach przemysłu o wysokim potencjale wzrostu. Portfel inwestycyjny koncernu składa się z dużych inwestycji w wielu obszarach. Są to między innymi materiały budowlane i budownictwo, hotelarstwo, ICT, przemysł i rolnictwo. Azerscy biznesmeni spotkali się również z burmistrzem Rafałem Kuklą, który zapoznał ich z możliwościami inwestowania w Strefie Aktywności Gospodarczej w Gorlicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska