https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzyło sie w regionie

Lech Klimek
Pożary i inwestycje w gminach. To główne tematy o których było głośno w tym tygodniu.

Trzy razy wyjeżdżali strażacy do płonących pustostanów w Krygu
Czy do Krygu wrócił podpalacz? Na razie płoną pustostany. Pierwszy wyjazd nastąpił przed trzecią w nocy z soboty na niedzielę - relacjonuje Dariusz Surmacz oficer prasowy komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. - Do akcji skierowano 10 zastępów w sile 49 strażaków - dodaje - Strażacy po przybyciu na miejsce dowiedzieli się od właściciela nieruchomości, że często przebywają tam osoby postronne, dlatego akcja była dość intensywna - stwierdza Surmacz. - Na szczęście informacje te nie potwierdziły się, a pożar spowodował tylko straty materialne oszacowane przez właściciela na około 10 tysięcy złotych.

Z relacji Surmacza wynika, że prawdopodobną przyczyną pożaru mogło być podpalenie. Kilka godzin później dyżurny JRG w Gorlicach odebrał zgłoszenie o kolejnym płonącym budynku w Krygu.- Po przybyciu na miejsce stwierdzono pożar kolejnego pustostanu - stwierdza Surmacz. - W tej akcji uczestniczyło osiem zastępów straży i 43 strażaków.

W pewnym momencie akcji obecni na miejscu policjanci przekazali informację, że w budynku mogą znajdować się niewybuchy, które gromadził zamieszkujący kiedyś budynek lokator. - Po dokładnym sprawdzeniu budynku okazało się, że te informacje nie potwierdziły się - komentuje Surmacz.Trzeci wyjazd miał miejsce wieczorem w niedzielę. Tym razem jedynie dogaszono wcześniej płonący budynek. Pożary w Krygu mogły być spowodowane podpaleniami.

Powstaje trasa dla zdrowia
Gorlice aplikowały w tym roku do programu PZU Trasy Zdrowia. Aktywna postawy osób i instytucji zaangażowanych w ten projekt sprawiła, że nasze miasto znalazło się w gronie trzydziestu finalistów programu. Dzięki temu wzdłuż wybudowanej niedawno ścieżki rowerowej, od mostu do parku w stronę Glinika ruszyły prace budowlane związane ze wspomnianą trasą. Ma to być miejsce aktywnego wypoczynku dla mieszkańców Gorlic i okolic. To była druga edycji projektu PZU Trasy Zdrowia. Przystąpiły 134 gminy z całej Polski. Spośród nich jury wybrało 30 projektów, które są właśnie realizowane. Przy ocenie wniosków brano pod uwagę m.in. promocję trasy, jej lokalizację, zaangażowanie mieszkańców. Operatorem Gorlickiej Trasy dla Zdrowia będzie spółdzielnia socjal

Lingwiści w komendzie
Do Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach zawitali niecodzienni goście. Policjantów odwiedzili mali lingwiści, czyli dzieci biorące udział w tygodniowym kursie wakacyjnym. Goście komendy mieli okazję zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla petentów. Ich wielkie zainteresowanie wzbudził pokój okazań z lustrem fenickim, sala konferencyjna, a także Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci. Największą atrakcją okazała się jednak wizyta na strzelnicy. Dzieci dowiedziały się, gdzie i w jaki sposób policjanci trenują swoje umiejętności strzeleckie, zobaczyły też, jak działają urządzenia tam zamontowane. To kolejne spotkanie gorlickich policjantów z najmłodszymi w ramach działań "Bezpieczne Wakacje", akcji mającej zwiększyć bezpieczeństwo dzieci.

Oczyszczalnie ścieków w Bieczu
Gmina Biecz wspólnie ze Związkiem Gmin Ziemi Gorlickiej realizuje zadanie dotyczące budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Wykonawcą inwestycji będzie firma Aqatech Sp. z o.o. z Warszawy specjalizująca się w biologicznych oczyszczalniach ścieków. Projekt powstał z myślą o obiektach, które są poza ścisłą aglomeracją. Z terenu gminy Biecz zgłosiło się jedenaście osób, które wyraziły chęć budowy oczyszczalni na swoich posesjach. Po przeprowadzeniu badań geologicznych w trzech gospodarstwach stwierdzono brak możliwości budowy oczyszczalni z uwagi na nieodpowiednie warunki gruntowe. Obecnie trwają prace projektowe, po zakończeniu których zostaną zamontowane oczyszczalnie typu biotic.

Zmiany w dziale promocji miasta
Od 1 sierpnia nastąpiły zmiany w ratuszu. Jedną z nich jest inna niż do tej pory struktura wydziału strategii i promocji. Dotychczasowy kierownik wydziału, Jakub Diduch został inspektorem. Wydział wzmocniony został przez Marcina Gugulskiego, który będzie koordynował pracę tej komórki. Gugulski dotychczas pracował w dziale informatyki w ratuszu.

Droga "Bochenek" będzie jak nowa

Trwa remont drogi gminnej "Bochenek" w Siarach w gminie Sękowa. Wartość prac wynosi ponad 100 tysięcy złotych. 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji zostanie sfinansowana z budżetu państwa.

Wybudują 38 oczyszczalni
Na terenie gminy Sękowa trwa kolejny etap realizacji programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków współfinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Od początku roku wykonano 23 oczyszczalnie a do końca września 2015 r. zaplanowano wykonanie jeszcze 15 oczyszczalni.

Trwa budowa przepustów
Na drodze do Bartnego trwa odbudowa mostu. Inwestycja ma wartość ponad 200 tysięcy złotych i polega na wykonaniu przepustu stalowego typu tubosider.

Nowy parking koło cmentarza pomieści 50 samochodów
Na miejskiej działce usytuowanej na tyłach domu pogrzebowego przy ulicy Karwacjanów powstał utwardzony parking. Wykonawcą tej inwestycji, tak bardzo istotnej dla ruchu samochodowego w rejonie cmentarza komunalnego, był Miejski Zakład Usług Komunalnych. Utwardzonym klińcem wyłożony, plac ma powierzchnię 820 m kw z przeznaczeniem pod nowe miejsca postojowe. Wielkość parkingu umożliwi postój na nim około 50 samochodów. Budowa miała na celu odciążenie chodników przy ulicy Cmentarnej, które do tej pory wykorzystywane były do parkowania samochodów.

W Sękowej stawiają na czystą energię

Do końca 2016 roku został wydłużony projekt Związku Gmin Dorzecza Wisłoki dotyczący instalacji kolektorów słonecznych. Zaoszczędzone w projekcie środki zostaną przeznaczone na dodatkowe instalacje solarne u mieszkańców, którzy dotychczas znajdowali się na liście rezerwowej. Obecnie na terenie gminy Sękowa jest już 175 instalacji solarnych do podgrzewania wody wykonanych w ramach projektu. 75 proc. inwestycji jest finansowane przez Fundusz Szwajcarski.

Stabilizują kolejne osuwisko na drodze
Gmina Biecz prowadzi prace w ramach stabilizacji osuwiska i odbudowy drogi gminnej w Grudnej Kępskiej.

Jest szansa na kolejne dotacje
11 sierpnia 2015 roku w świetlicy Urzędu Gminy Ropa odbyło się spotkanie informacyjne na temat możliwości wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Spotkanie było adresowane do mieszkańców i instytucji z terenu Gminy Ropa, zainteresowanych pozyskaniem wsparcia z zakresu inwestycji samorządowych, przedsiębiorczości, aktywizacji społecznych czy rewitalizacji.

Sprzątają po scalaniu gruntów
Cały czas trwają prace związane z odbudową dróg, przepustów, rowów po pracach scaleniowych w Męcinie Wielkiej. Trwają również prace związane z odbudową przepustu w ciągu drogi gminnej w miejscowości Wapienne. Wartość prac wynosi 64755 złotych.

Asfalt na gminnych drogach
Ponad 900 tysięcy przeznaczono na wykonanie nawierzchni asfaltowych na drogach gminy Biecz. Dotychczas wykonano 2100 metrów nawierzchni. Trwają prace przy kolejnych 710 metrach. Większość pieniędzy pochodzi z dofinansowania.

W Zagórzanach nie było szczątków
Zakończono ekshumację szczątków żołnierzy Armii Czerwonej prowadzone w lipcu na terenie Małopolski. Wojewoda małopolski zarządził ekshumację szczątków żołnierzy Armii Czerwonej z siedmiu pojedynczych i zbiorowych grobów wojennych na terenie Małopolski.

Prace ekshumacyjne między innymi w Zagórzanach przeprowadzili archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Podczas prac ekshumacyjnych obecni byli przedstawiciele Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie oraz sanepid. W Zagórzanach nie znaleziono szczątków żołnierzy.

Nocny pożar w strefie gospodarcze
j
Nocny pożar na terenie firmy Empol był przez krótką chwilę sensacją w mediach. Od wczesnych godzin rannych, siódmego sierpnia, ogólnopolskie media podawały katastroficzne komunikaty. W hali magazynowej doszło do zapłonu składowanego tam paliwa alternatywnego produkowanego przez Empol. Błyskawiczna akcja strażaków, byli na miejscu w niecałe 10 minut od zgłoszenia, zapobiegła nieszczęściu. W akcji uczestniczyły 23 wozy bojowe i 80 strażaków z terenu naszego powiatu oraz z Tarnowa i Limanowej. Udało się uratować mienie o wartości blisko 25 milionów złotych. Straty były znikome.

Gazeta Gorlicka

Wybrane dla Ciebie

Problem z elektrycznymi rowerami. Radni nie przegłosowali rezolucji w tej sprawie

Problem z elektrycznymi rowerami. Radni nie przegłosowali rezolucji w tej sprawie

Luka VAT w Polsce mniejsza niż w 2023 roku. Raport pokazuje dużą zmianę

Luka VAT w Polsce mniejsza niż w 2023 roku. Raport pokazuje dużą zmianę

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska