https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wygrali w sądzie z Kamienicą. Referndum zadecyduje o odłączeniu Szczawy

Paweł Szeliga
Wójt Władysław Sadowski (w środku) liczy, że głosujący w gminie sprzeciwią się jej podziałowi
Wójt Władysław Sadowski (w środku) liczy, że głosujący w gminie sprzeciwią się jej podziałowi Stanisław Śmierciak
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił we wtorek uchwałę rady gminy Kamienica, która sprzeciwiała się przeprowadzeniu referendum w sprawie odłączenia sołectwa Szczawa. Przyjął wniosek zwolenników podziału, powołując się na konstytucyjne prawo obywateli do zabierania głosu w sprawach, które ich dotyczą.

Szczawianie popierający secesję dwa razy przegrywali w sądzie. Przyczyną były błędy formalne we wnioskach referendalnych. Za trzecim podejściem uniknęli błędów, ale spotkali się z protestem mieszkańców sąsiedniego sołectwa Zasadne, które na ewentualnym podziale gminy straciłoby dwie trzecie powierzchni. Szczawa chce bowiem przejąć 1720 ha niezamieszkanych gruntów Zasadnego. To lasy otuliny Gorczańskiego Parku Narodowego, za które nowa gmina mogłaby dostawać subwencję ekologiczną w wysokości około 300 tys. zł rocznie.

- Mam nadzieję, że rada gminy odwoła się od wyroku i nadal będzie się sprzeciwiać podziałowi - mówi sołtys Zasadnego Agata Zięba. - Nie możemy tak po prostu oddać części sołectwa, nawet niezamieszkanego. Wójt Kamienicy Władysław Sadowski, zdecydowany przeciwnik secesji, zapowiada, że będzie zachęcał radnych do niewnoszenia odwołania od wyroku WSA. Jego zdaniem, nie miałoby to sensu, ponieważ wniosek zwolenników referendum spełnia wymogi formalne, więc sąd go nie odrzuci. Ostateczną decyzję dotyczącą głosowania w ciągu trzech miesięcy podejmie premier. - Przeprowadzimy kampanię informującą mieszkańców gminy o negatywnych skutkach podziału - zdradza wójt. - Liczymy, że zagłosują przeciwko secesji.

Władysław Sadowski uważa, że podział osłabi zarówno Kamienicę, jak i Szczawę, bo im mniejsza jest gmina, tym trudniej ją utrzymać. Z budżetu Kamienicy, sięgającego 30 mln zł, zniknie około siedmiu. Te pieniądze, pochodzące głównie z subwencji ogólnej dla samorządów, przejmie Szczawa. Mieszka tam bowiem jedna czwarta z 7600 mieszkańców obecnej gminy, a subwencja przyznawana jest proporcjonalnie do liczby ludności.

- Szczawa nie przetrwa z takim budżetem - przekonuje wójt. - Nie ma dużych zakładów pracy, a do dwóch szkół podstawowych w tym sołectwie trzeba sporo dopłacać. Subwencja oświatowa jest niewystarczająca. Mieczysław Mikołajczyk, reprezentujący zwolenników podziału, wierzy, że Szczawa da sobie radę. Ma wody mineralne, nowoczesną pijalnię i warunki do przyjmowania turystów. Według Mikołajczyka, administracja nie pochłonie dużych kosztów, gdyż nowy urząd gminy zatrudni nie więcej niż siedem osób.

- Niech się wójt naszym budżetem nie martwi - mówi. - Będziemy dobrymi gospodarzami na swoim terenie. Szczawianie domagają się referendum od pięciu lat. Twierdzą, że ich wioska jest marginalizowana i zaniedbana inwestycyjnie. Wójt Sadowski ripostuje, że bywały lata, w których ponad połowę gminnych inwestycji lokowano w Szczawie.

Ważne głosy
Gmina Kamienica liczy 7600 mieszkańców, z tego 2600 mieszka w Szczawie. Żeby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział 30 proc. uprawnionych do głosowania, czyli około 1700 osób. Do przeforsowania podziału gminy wymagana jest ponad połowa głosów na tak. Do tej pory w dwóch akcjach zbierania podpisów pod wnioskiem referendalnym poparcie deklarowało 800 z 5600 uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Wymagane było 560, odpowiadające 10 proc. mieszkańców z prawem głosu.

Tak dawniej wyglądała droga Kraków - Tarnów [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 27

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
asior
Szkoda slow .
k
komisarz
Wciskajac ludzia kit o podatkach i zabieraniu rent po Bialym (Zieba i Cepielik).Prostactwo ze szkoda slow.
L
Luki
Pani soltys nie znam ale i tak mysle że jest ona wdupowlazem sadowskiego
j
jot
nie ważne czy lasy czy nie ale to teren zasadnego wiec oni ludzie z tamtad powinni zdecydować a nie zobaczymy jak szczawiaki sie nachapia i jak długo .ale przynajmniej spokoj bedzie bo odkAd pamietam to wojna o to ze chca swoja gmine no to do dzieła .i nie obwiniajcie tu sołtys z zasadnego bo ona jest młotem a kowadłem jak bedzie nardzo przeciw a niestety gdyby było do szczawy to ani grosza nie dacie na zasadne .
m
mona
po zasadnym też chodzili żeby chłopskie lasy przepisać także nie tylko państwowe chcą i ciekawe dlaczego o tym tam nie napisali i pan Mikołajczyk nie powiedział że wysyłał swoich ludzi żeby po domach chodzili!!
A
Anka
chodzili również po osiedlach kamienicy graniczących ze szczawą np. kurzejówce żeby przepisać swoje lasy na szczawe bo dla nas to i tak bez różnicy a im chodziło żeby więcej hektarów mieli kłamcy i oszuści
Z
ZZZ
Hen masz racje, pani sołtys zrobiła wiele dla Zasadnego czego innym nie udało się przez wiele lat i faktycznie może jest najlepszym sołtysem w gminie ale do Szczawy nie musi się tak wpierdzielać, wójt już sobie dał spokój to teraz ona wojny od początku zaczyna
H
Hen
Napewno madzrejsza niz szczawmeny wzieci razem
H
Hen
Jedno moge potwierdzic, ze madrzejsza niz szczawiacy wzieci razem
H
Hen
Znam osobiscie PANIA SOLTYS Z ZASANDEGO , i tak na prawde to najlepsza soltys w Gminie i wy szczawiki nie siegacie jej do piety
m
misza
Jako tako Zasadne nadal będzie należało do gminy Kamienica i nikt ich do Szczawy na chama nie bierze,chodzi tu głównie o wchodzące w skład obrębu ewidencyjnego Zasadne (tereny przyległe do obrębu Szczawa wzdłuż doliny rzeki Kamienica gdzie są praktycznie same lasy które są tak i tak państwowe. po za tym poco ma brać Łuszczki i Białe jak przecież one są w Szczawie. Pani sołtys z Zasadnego tylko chodzi i wykorzystuje nie wiedzę niektórych ludzi i miesza im w głowach i obiecuje nie wiadomo co, np.taka Magorzyca zawsze była bardziej związana ze Szczawą tu chodzą do kościoła i szkoły ale pani sołtys widzi to pewnie inaczej i swojej propagandy i tam sieje.
j
jot
niech sie odłącza i bedzie spokoj , jak beda po 3 latach konsekwencje takie ze beda płakac to niech ida w ... du . Tylko niech zasadne samo zdecyduje gdzie isc bo przecież to jaja zeby nie wypowiedzieli sie co chca . szczawa niech sie wezmie ma uszczki i biale . wiem ze tamtejsi radni chca sie nachapac ale zasadne powinno wyrazic opinie gdzie chca byc a nie zeby inni decydowali .
e
ekonom
do gościa->Wg opini Sadowskiego i jego popleczników utrzymanie wszelakiej infrastruktury w Szczawie kosztuje tak wiele , że nowa gmina nie może się utrzymać.W związku tym rozumiem jakoby w pozostałych wsiach wszystko funkcjonowało bez bez kosztów.Kłamie jak z nut.Tylko jedna szkoła utrzymuje się z subwencji oświatowej ,reszta wszystkie są deficytowe . A gdzież to te całe kilometry dróg ? Są ale nie w Szczawie .Mądre decyzje mieszkańcy podjęli już dawno bez twoich nędznych sugestii
n
normalny
DO gościa - TY nie jesteś gość tylko zwykły prostak ,który jak sądzę również ciągnie profity przy obecnej władzy . Co do tych złodziei to rozejrzyj się wkoło siebie albo spójrz w lustro a zobaczysz go w całej urodzie
S
Szczawmen
W Szczawie nie ma nawet 2000 mieszkańców, ale Pana Pawła Szeligę to nie obchodzi jak widać.
"Do przeforsowania podziału gminy wymagana jest ponad połowa głosów na tak." - idiotyzm, brak znajomości prawa. Sugeruję zagłębić się nieco w ustawę o samorządzie gminnym i o referendum lokalnym. Jaka gazeta, taki dziennikarz...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska