https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wymiana kopciuchów wokół Krakowa idzie marnie. Znikają bardzo powoli

Grzegorz Skowron
Do końca ubiegłego roku w gminach wokół Krakowa wymieniono tylko 2950 starych kotłów grzewczych. Do 2026 roku powinno zniknąć 48500 nieekologicznych pieców. W ciągu ostatnich czterech lat zlikwidowano więc zaledwie 6 proc. kopciuchów.

Krakowski Alarm Smogowy sprawdził, jak idzie realizacja Programu Ochrony Powietrza w "krakowskim obwarzanku". Dobre wieści są takie, że w 2018 roku było prawie dwa razy lepiej niż w 2017. Są też złe wieści. To wzrost z 1,9 proc. na 3,6 proc. rocznie.
 
- Wykonana w 2015 roku przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska inwentaryzacja kotłów i pieców na paliwa stałe wykazała, że w krakowskim obwarzanku jest około 48500 kopciuchów. W ubiegłym roku wymieniono zaledwie 1735 z nich. To wynik prawie dwa razy lepszy niż w 2017, ale powodów do radości jednak nie ma, bo oznacza wzrost z… 1,9 na 3,6 proc. całości”, opowiada Natalia Matyasik z Krakowskiego Alarmu Smogowego, która sprawdzała, jak idą wymiany.

Usuwa aż wszystkie pięć szkodliwych dla zdrowia substancji! Unikajcie jej nadmiernego podlewania.

Walcz ze smogiem i kup do domu rośliny antysmogowe! Oto rośl...

To ogromny problem, bo zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5 klasy emisyjności do końca 2026.

- Kłopoty są nie tylko jak chodzi o wymiany kotłów. W większości gmin kuleją także kontrole palenisk - mówi Matyasik i dodaje, że mimo wszystko zdarzają się tutaj chlubne wyjątki, z których można brać przykład. - Ciekawie próbuje się to rozwiązać na przykład w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, skąd nawiasem mówiąc regularnie otrzymujemy sygnały o dramatycznej jakości powietrza. Tam władze zdecydowały się zatrudnić osobę do prowadzenia kontroli palenisk wspólnie z gminą Koniusza. Dzięki temu obniżono koszty, a kontrole są - dodaje.

Inną sprawą do rozwiązania jest bardzo niska świadomość tego, że uchwała antysmogowa dla Małopolski już wkrótce spowoduje, że korzystanie z kopciuchów będzie nielegalne.

- Nasze badania pokazują, że bardzo mało ludzi o tym wie. Nie czują więc tego, że wymiana jest konieczna. Z myślą o nich zorganizowaliśmy kampanię społeczną - opowiada Magdalena Kozłowska z KAS.

Kampania została zbudowana wokół Dnia Kobiet. Informuje o zapisach uchwały antysmogowej i możliwych do uzyskania dotacjach. Ruszyła 1 marca. Jej kulminacja nastąpi 8 marca. W Skawinie, Wieliczce, Niepołomicach i Michałowicach zawisły billboardy. Pojawiły się duże reklamy w prasie lokalnej, a także spoty w radio. We wszystkich 14 gminach obwarzanka 8 marca będą rozdawane ulotki.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mod
Są nawet piątej klasy na węgiel i drewno ,bez podajnika i wyrafinowanych sterowników...
Polskiej produkcji za 1/3 ceny kotła z podajnikiem.
Ale o tym też Cisza...
K.A.S poza szerzeniem paniki o jakości powietrza i lobbowaniem na rzecz gazu. Zajmuje się jeszcze zwalczaniem wszystkiego co związane w węglem....
S
Smiedzi jak cholera.
Pali sie wszystkim co popadnie. Brak kontroli ! Od jajczarza zaczac i radnego z pisu.
G
Gość
Wymiana palenisk w gminie Igołomia - Wawrzeńczyce to fikcja. Niejaki Józef Rysak (poprzednio długoletni pracownik Stacji Hodowli Roślin Ogrodniczych) obecnie tytułujący się wójtem gminy, nie ma żadnego pomysłu jak się do tego zabrać. Na pytanie o dopłaty do wymiany kotła bezradnie rozkłada ręce, a jego pracownicy odsyłają do programu rządowego Czyste Powietrze. Problemem w gminie (zagłębiu warzywnym) są również wszelkiego rodzaju szklarnie, cieplarnie, ogrzewane tunele foliowe w których produkuje się rozsadę roślin warzywnych i to one stanowią podstawową przyczynę smogu. Pan wójt wydaje się tego nie zauważać, najlepiej wychodzą mu wizyty gospodarskie na zebraniach u strażaków - ochotników, kołach gospodyń wiejskich i wszelkiego rodzaju innych lokalnych wydarzeniach byle tylko była tam wódeczka i zakąska, to jego żywioł (chociaż i tak przeważnie ma problem żeby sklecić dwa logiczne zdania mowy okolicznościowej). Ludzie się obudzili po wyborach ale było już za późno.
G
Gość
Nie rozumiem artykułu ustawa mówi wyraźnie kopciuchow mogą legalnie kopcić i truć do 31 grudnia 2022 nie ma w ustawie innych regulacji że w danym roku ma zostać wymienione tyle a tyle procent . Może teraz poziom wymiany jest niski ale nie oznacza to że jest wbrew ustawie.
A
A
Zanim dym i smród z kominków okolicznych wiosek wlezie na dobre do miasta, to jest kilka - kilkanascie godzin znośnego powietrza. Z wyjątkiem Alei Trzech Wieszczów tam jest wieczny smog pochodzenia komunikacyjnego - samochodowego.
.
A kasuje oczywiście jak za ten najlepszy
.
Zmień pracę, weź kredyt. Władza się zmieniła, ale zwyczaje nie. Przecież za coś trzeba kupić głosy wyborców.
g
gosc
sa jeszcze kotly 5 klasy na drewno dokladniej zgazowujace drewno i tez w sumie o tym jakas dziwna cisza lobby gazowe dziala
K
Kopciuch
Ja pier..le! Czy nie zrozumie władza że nie stać ludzi na wymianę pieca i zapłaty za ogrzewanie tyle ile kosztuje żeby było ekologicznie! Jak kur..a mi Państwo zapewni że podatki będą niższe i zniesie ZUS który będzie mi potrzebny dopiero do wypłaty pogrzebowego po mojej śmieci to będę palił sztabkami złota!
K
Kopciuchoposiadacz
Kontrole palenisk ok. ale czy ktoś kontroluje składy węgla??? Właściciel składu, owszem,ma certyfikat, ale do jego uzyskania zbadał węgiel najwyższej jakości, a potem miesza z nim byle gówno a klientowi pokaże papier że jest w porządku. A nikt nie wpadł na pomysł żeby wyrywkowo zbadać węgiel ze składu.......
g
gosc
Wokół Krakowa? Przeciez w Krakowie ba w miescie Krakowie zostalo jeszcze ok 4 tys kopciuchow do wymiany!!!
D
Dog
Na zdjęciu jest kominek a jak mówi dyrektywa UNII EUROPEJSKIEJ ogrzewanie drewnem JEST EKOLOGICZNE .Miliony ludzi tak ogrzewają domy w Niemczech Norwegii Szwecji w Czechach Włoszech USA Kanada
e
ed
ale piszesz bzdury, nieznajomosc prawa nie zwalnia z obowiazku jego przestrzegania, najlepiej wszystko zwalic na innych
R
Rozum
Wymiana pieców to pic. Nowe mniej produkują sadzy, ale tyle samo PM. Dotyczy to również kotłów gazowych.
J
Ja
Rzeczywistym problemem jest wysoka emisja czyli huta i elektrociepłownia. Przy wietrze zanieczyszczają cały region, a kiedy nie wieje zanieczyszczenia gromadzą się nad Krakowem.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska