Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymyślili, jak powinien się zmieniać Kazimierz

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Urzędnicy już we wrześniu br. testowali zamknięcie ulic na tydzień w rejonie placu Nowego na Kazimierzu
Urzędnicy już we wrześniu br. testowali zamknięcie ulic na tydzień w rejonie placu Nowego na Kazimierzu Andrzej Banaś
Fundacje, stowarzyszenia oraz studenci dzień i noc szukali pomysłów na korzystne zmiany dla Krakowa. Ten najlepszy dotyczy Kazimierza.

Zakończony krakowski 24-godzinny Climathon przyniósł zwycięstwo projektowi alternatywnej organizacji przestrzeni publicznej na Kazimierzu, uwolnionej od samochodów. Zrealizować ma go miasto. Nad pomysłami na działania lokalne, podejmowane dla ochrony klimatu, pracowało w czasie konkursu osiem zespołów, złożonych ze studentów i organizacji pozarządowych.

Zwycięski projekt „Alternatywna przestrzeń publiczna dla Kazimierza” polega na odzyskiwaniu dla pieszych tego rejonu miasta. Szczególnie skupia się na ul. Józefa.

O wykorzystaniu ulicy decydować mają mieszkańcy, ktorzy od początku będą zaangażowani w projekt. W weekend (w maju) odbędzie się duże wydarzenie na Kazimierzu (ul. Józefa przede wszystkim), które będzie miało na celu rozmowę z mieszkańcami Kazimierza i Krakowa i wspólne projektowanie nowej przestrzeni Kazimierza. Ma powstać interaktywna makieta, dzieki ktorej mieszkańcy będą mogli zwizualizować swoj pomysl na nowy wyglad i przeznaczenie ulicy.

Na uwolnionej od aut przestrzeni proponuje się wprowadzenie ścieżek rowerowych, zieleni, leżaków, stolików lub innego typu miejsc spotkań. Chodniki wzdłuż utworzonego w ten sposób deptaka na ul. Józefa mogliby zająć restauratorzy i kawiarniane ogródki.

Nastepnie odbędą się debaty, które bedą miały na celu ustalenie pierwszych wniosków a docelowo w sierpniu na okres miesiąca zostaną tymczasowo przeobrażone ulice (tak jak wyszło w trakcie konsultacji) co ma pokazać mieszkańcom i urzędnikom w praktyce czy takie zmiany zostaną przyjęte i czy aby na pewno w tej formie.

Jesli to spotka się z pozytywnymi ocenami, to w 2018 roku na wybranej przez mieszkańców i ekspertów części Kazimierza zostanie to na stałe wprowadzone.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, zaznacza że ruch samochodowy powinien być ograniczony także w innych miejscach w Krakowie, np. wokół Rynku Podgórskiego.

Urzędnicy już we wrześniu br. testowali zamknięcie ulic na tydzień w rejonie placu Nowego na Kazimierzu oraz wyłączenie wielu miejsc postojowych w tym rejonie miasta, ale pojawiły się wtedy protesty niektórych przedsiębiorców. Trudno też było upilnować kierowców, aby przestrzegali ograniczeń.

W czasie Climathonu wyróżniono też projekt „Zielone Dachy 2.0”. Przewiduje on tworzenie ogrodów na dachach budynków. Przykład ma dać miasto zazieleniając jeden ze swoich obiektów, a kolejne wykonywane byłyby w ramach konkursu dla mieszkańców i deweloperów. Ponadto dzięki użyciu internetowej aplikacji możliwe będzie przekazywanie mieszkańcom informacji o wilgotności gleby i konieczności podlania roślin na dachu lub dokonania pielęgnacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska