5 z 9
Kolejny patent - współwłasność UJ i Indiana University...
fot. UJ

Kolejny patent - współwłasność UJ i Indiana University

Zaproponowane rozwiązanie jest przełomowe w technologii ręcznego druku 3D, ponieważ do tej pory zastosowanie pisaków 3D nie dawało możliwości precyzyjnego rysowania w przestrzeni trójwymiarowej. Aktualnie, większość rysunków i modeli tworzonych za pomocą pisaków 3D (długopisów 3D) jest przygotowywanych poprzez rysowanie płaszczyzn 2D, które następnie są ze sobą łączone w model 3D. Zaprojektowany system składa się z modułów, które łączą się ze sobą niczym puzzle, tworząc trójwymiarowy szablon. Szablon ten umożliwia rysowanie modeli cząsteczek bezpośrednio w 3D, zapewnia odpowiednie odległości i kąty między wiązaniami. Użytkownik rysuje pisakiem 3D linie proste łącząc punkty szablonu, w wyniku czego powstaje szkieletowy model cząsteczki. Tworzywo zastyga w przeciągu kilku sekund, po chwili rysunek można odłączyć od szablonu, a otrzymany model cząsteczki zachowuje geometrię przez długi czas.

6 z 9
Wynalazek z PK - preparat na oparzenia z bioaktywnym olejem...
fot. pixabay

Wynalazek z PK - preparat na oparzenia z bioaktywnym olejem z lawendy

Przedmiotem wynalazku jest wyrób medyczny w postaci nanoformulacji zawierającej jako składnik leczniczy bioaktywny olejek z lawendy (Lavandula angustifolia). Pozwala on na zmaksymalizowanie efektu terapeutycznego, poprzez głębszą penetrację naskórka przez składnik aktywny. Zapewni optymalne środowisko dla odnowy skóry uszkodzonej. Niska lepkość preparatu pozwoli na zaaplikowanie preparatu na skórę w formie aerozolu bez konieczność dotykania rany i tym samym podrażniania jej.
Autorzy rozwiązania - zespół badawczy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej: dr inż. Małgorzata Miastkowska (kierwnik projektu) dr hab.inż. Elżbieta Sikora, dr inż. Elwira Lasoń.

7 z 9
AQUA BEE Tech - urządzenie do osuszania i kremowania miodu -...
fot. Małgorzata Syrda

AQUA BEE Tech - urządzenie do osuszania i kremowania miodu - również zostało wymyślone na Politechnice Krakowskiej.

To wielofunkcyjne urządzenie zostało stworzone z myślą o gospodarstwach pasiecznych oraz przedsiębiorstwach produkcyjno-handlowych zajmujących się produkcją i przetwórstwem miodu pszczelego. Podstawową funkcją urządzenia jest osuszanie miodu niespełniającego norm w zakresie dopuszczalnej zawartości wody w miodzie. Dodatkowo urządzenie umożliwia dekrystalizację miodu, kremowanie miodu oraz osuszenie pyłku. Dzięki wynalazkowi znacząco ogranicza się koszty związane z zakupem kilku jednozadaniowych urządzeń potrzebnych do produkcji i przetwarzania produktów pszczelich. Wielofunkcyjne urządzenie pozwoli oszczędzić czas pracy nad produktami pszczelimi, miejsce (jest niewielkie, kompaktowe) oraz ograniczyć koszty zakupu wyposażenia małych i średnich gospodarstw pasiecznych.

Autorzy rozwiązania - dr inż. Marcin Malec, dr Marcin Morawski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej

8 z 9
HUGO - innowacyjna technologia przedsiewnego naświetlania...
fot. UR

HUGO - innowacyjna technologia przedsiewnego naświetlania nasion oraz powschodowego naświetlania roślin, rodem z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Ta technologia oparta jest na dwóch rozwiązaniach: „Hugo - Growth Stimulator” i „Hugo - Robot rolniczy”, które sprzężone ze sobą tworzą rozwiązanie z zakresu ekologicznej ochrony rośliny uprawnych, mające na celu poprawę jakości żywności oraz zdrowia ludzi. „Hugo - Growth Stimulator” to innowacyjna technologia powschodowego naświetlania roślin oraz przedsiewnego naświetlania nasion, która wykorzystuje metodę koherentną i jest przeznaczona dla nasion roślin przed ich siewem oraz roślin w fazach młodocianych, uprawianych w warunkach polowych. „HUGO - Robot Rolniczy” umożliwia punktowe stosowanie zabiegów agrotechnicznych związanych z precyzyjnym wykonywaniem oprysków lub dolistnym dokarmianiem roślin, z możliwością rozbudowy o nowe moduły funkcjonalności. Technologia pomaga rozwiązywać problemy związane z uprawą roślin w niekorzystnych warunkach uprawy (susza glebowa, obecność patogenów) poprzez pobudzanie roślin do wzrostu i zwiększenie ich odporności na patogeny, dzięki wykorzystaniu autorskiego algorytmu do biostymulacji. Skraca też okres wegetacji odmian roślin późno dojrzewających (np. soi). W warunkach doświadczalnych naświetlanie nasion lub siewek roślin soi skutkowało przyrostem plonu do 300 procent w przeciwieństwie do kontroli, co daje nieprawdopodobne możliwości zastosowania technologii w przyszłości do innych gatunków roślin uprawnych. Prezentowana technologia, wykorzystująca nowoczesne osiągnięcia w branży rolnictwa precyzyjnego i teledetekcji, stanowi unikatowe w skali świata rozwiązanie

Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Ostra walka i gorąca atmosfera w meczu Garbarnia Kraków - Unia Oświęcim

Ostra walka i gorąca atmosfera w meczu Garbarnia Kraków - Unia Oświęcim

Protestowali przeciwko zabijaniu zwierząt i targom łowieckim w Krakowie

Protestowali przeciwko zabijaniu zwierząt i targom łowieckim w Krakowie

Groźne wypadki pod Krakowem! Zderzenie czterech samochodów i motocyklisty z autem

Groźne wypadki pod Krakowem! Zderzenie czterech samochodów i motocyklisty z autem

Zobacz również

Protestowali przeciwko zabijaniu zwierząt i targom łowieckim w Krakowie

Protestowali przeciwko zabijaniu zwierząt i targom łowieckim w Krakowie

Groźne wypadki pod Krakowem! Zderzenie czterech samochodów i motocyklisty z autem

Groźne wypadki pod Krakowem! Zderzenie czterech samochodów i motocyklisty z autem