Wybory samorządowe 2018 w Małopolsce: frekwencja
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 52,15 proc. To najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych. Cztery lata temu frekwencja wyniosła 47,4 proc.
PKW podała również, że w Krakowie zagłosowało 55,99 proc. mieszkańców. W Małopolsce głos oddało 53,55 proc. uprawnionych do głosowania.
Wybory samorządowe 2018. Druga tura wyborów - data, kiedy odbędzie się II tura?
Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada. Jest to zgodne z przepisami, które regulują to, że druga tura wyborów samorządowych odbywa się dwa tygodnie po pierwszym głosowaniu.
Wyniki wyborów samorządowych 2018 Małopolska. Gdzie czeka nas druga tura?
W tych miastach odbędzie się druga tura wyborów samorządowych 2018:
- Kraków
Wybory samorządowe 2018. Majchrowski zwycięża w I turze. „Osiągnąłem mickiewiczowski wynik” - Nowy Sącz
Wybory samorządowe 2018. Nieoficjalne wyniki wyborów na prezydenta Nowego Sącza [AKTUALIZACJA] - Tarnów
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Tarnowie. Kto zostanie prezydentem Tarnowa? [WYNIKI WYBORÓW] - Gnojnik
Sprawdź wyniki! - Krościenko nad Dunajcem
Sprawdź wyniki! - Wojnicz
Sprawdź wyniki! - Kościelisko
Sprawdź wyniki! - Rabka-Zdrój
Sprawdź wyniki! - Grybów
Sprawdź wyniki! - Czarny Dunajec
- Wyniki wyborów samorządowych 2018 na wójta Czarny Dunajec - Tuchów
Sprawdź wyniki! - Łapanów
Będzie druga tura! - Trzciana
Będzie druga tura! - Alwernia
Sprawdź wyniki! - Andrychów
Sprawdź wyniki wyborów! - Piwniczna-Zdrój
Kto zostanie burmistrzem Piwnicznej-Zdrój? - Stryszów
Kto wygrał? - Chrzanów
Sprawdź wyniki! - Olkusz
Sprawdź wyniki! - Nowe Brzesko
Sprawdź wyniki! - Skała
Kto ma duże poparcie? Sprawdź! - Krynica-Zdrój
Sprawdź, jak przebiegła wyborcza walka w uzdrowisku - Proszowice
Zobacz cząstkowe wyniki z Proszowic - Brzesko
Zobacz, kto ma szansę na drugą turę w Brzesku - Mszana Dolna
Sprawdź wyniki! - Żabno
Sprawdź wyniki! - Łososina Dolna
Sprawdź wyniki! - Kamionka
Sprawdź wyniki! - Biskupice
Sprawdź wyniki! - Łukowica
Sprawdź wyniki! - Kalwarii Zebrzydowska
Sprawdź wyniki! - Gorlice
Sprawdź wyniki! - Niedźwiedź
Sprawdź wyniki! - Mucharz
Sprawdź wyniki! - Szczucin
Sprawdź wyniki! - Uście Gorlickie
- Lipinki
KLIKNIJ I SPRAWDŹ WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 - NA ŻYWO
WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH Z KRAKOWA
Jacek Majchrowski z poparciem 43,7 procent, Małgorzata Wassermann 33,6 proc., a Łukasz Gibała 16,8 proc. - tak wyglądają sondażowe wyniki exit poll Ipsos w wyborach na prezydenta Krakowa. Oznacza to, że Jacek Majchrowski w II turze zmierzy się z kandydatką PiS.
Wybory samorządowe 2018. Majchrowski zwycięża w I turze. „Osiągnąłem mickiewiczowski wynik”
WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH Z NOWEGO SĄCZA
Wybory samorządowe 2018. Nieoficjalne wyniki wyborów na prezydenta Nowego Sącza [AKTUALIZACJA]
WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 TARNÓW
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Tarnowie. Kto zostanie prezydentem Tarnowa? [WYNIKI WYBORÓW]
Wybory samorządowe 2018: jak poprawnie oddać głos?
W wyborach do rady miasta i do sejmiku województwa, głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu).
Postawienie znaku "X" w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku "X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
Wybory samorządowe 2018. Jak głosować w wyborach prezydenta miasta:
Jeżeli zarejestrowano więcej niż jednego kandydata - głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca głosuje.
Postawienie znaku „X” w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
Wybory samorządowe 2018 DATA. Jak głosować, kogo wybieramy Z...
Jeżeli zarejestrowano tylko jednego kandydata - głosując za wyborem kandydata, stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Natomiast głosując przeciwko wyborowi kandydata stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata.
Postawienie znaku "X" w obu kratkach lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
Znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na prezydenta miasta nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, w dniu 4 listopada 2018 r., również w godzinach od 7 do 21, zostanie przeprowadzone ponowne glosowanie (tzw. II tura), w którym sposób głosowania i warunki ważności głosu są analogiczne jak w dniu pierwszego głosowania.
Wybory samorządowe 2018. Gdzie głosować
Wyborcy ujęci w spisie mogą głosować osobiście w lokalu wyborczym. Najczęściej jest to pobliska szkoła w miejscu naszego zamieszkania.
Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu komisarzowi wyborczemu, najpóźniej do dnia 8 października 2018 r. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy jednocześnie ponownego głosowania w wyborach prezydenta miasta. W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tura) wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może go zgłosić po dniu pierwszego głosowania, najpóźniej do dnia 25 października 2018 r.
Wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek w urzędzie gminy (miasta), w której jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej do dnia 12 października 2018 r. Akt pełnomocnictwa sporządzony przed pierwszym głosowaniem dotyczy również ponownego głosowania w wyborach prezydenta miasta. Natomiast wyborca, który przed pierwszym, głosowaniem nie złożył wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, może złożyć taki wniosek po dniu pierwszego głosowania, najpóźniej do dnia 26 października 2018 r.
W przypadku wątpliwości związanych z udziałem w głosowaniu pytania można zgłaszać do urzędu miasta.
Wybory samorządowe 2018. Kto ma prawo głosować
Masz prawo do głosowania w wyborach samorządowych, jeżeli jesteś obywatelem polskim i najpóźniej w dniu wyborów kończysz 18 lat. Musisz także stale mieszkać na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego – czyli gminy, powiatu lub województwa.
Stałe zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców gminy, w której stale zamieszkujesz. Dotyczy to także prawa udziału w głosowaniu w wyborach do rad dzielnic Warszawy.
Jeżeli jesteś obywatelem Unii Europejskiej i nie jesteś obywatelem polskim, masz prawo głosowania w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Musisz jednak stale mieszkać na obszarze danej gminy i być wpisany do stałego rejestru wyborców.
Nie mają prawa głosowania osoby:
- pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
- ubezwłasnowolnione częściowo lub całkowicie prawomocnym orzeczeniem sądu.
„Stałe zamieszkanie” oznacza, że stale przebywasz w określonej miejscowości pod konkretnym adresem i masz zamiar przebywać w tym miejscu w przyszłości. Przyjmuje się, że osoba, która stale mieszka w danym miejscu, prowadzi w nim swoje codzienne życie, nocuje w nim i jest z nim związana materialnie.
Potwierdzeniem stałego zamieszkania jest wpis do rejestru wyborców w gminie, w której stale mieszkasz. W wyborach samorządowych głosować możesz wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania.
Wyjątek dotyczy osób, przebywających w szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w których zostały utworzone obwody głosowania. Placówki te muszą jednak znajdować się na terenie tego samego województwa co gmina, w której wyborca stale zamieszkuje.
W wyborach do rad gmin liczących do 20 tys. mieszkańców:
głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata,
W wyborach do rad gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców:
głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu,
W wyborach do rad powiatów
głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu,
W wyborach do sejmików województw
głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu,
W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata,
W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (1 kandydat)
wyborca głosuje za wyborem kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata,
wyborca głosuje przeciwko wyborowi kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata,
W ponownym głosowaniu wójta, burmistrza i prezydenta miasta (tzw. II tura):
głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata,
W ponownym głosowaniu wójta, burmistrza i prezydenta miasta (tzw. II tura; 1 kandydat):
wyborca głosuje za wyborem kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata,
wyborca głosuje przeciwko wyborowi kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata
Wybory samorządowe 2018. Przyczyną nieważności głosu będzie:
- postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
- niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
- postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
- postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą,
- postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez gminną komisję wyborczą.
- postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez powiatową komisję wyborczą.
- postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez wojewódzką komisję wyborczą.
Uwaga: nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: