https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie chwasty rosnące przy drogach są zmorą kierowców. Nic nie widać [ZDJĘCIA]

Ewelina Sadko
Tomasz Szafran na skrzyżowaniu w Grojcu. To widok z okna kierowcy włączającego się do ruchu
Tomasz Szafran na skrzyżowaniu w Grojcu. To widok z okna kierowcy włączającego się do ruchu Ewelina Sadko
W całej Małopolsce zachodniej większość poboczy dróg porośniętych jest trawą i chwastami sięgającymi nawet 1,5 metra wysokości. Najgorzej jest w sołectwach. Kierowcy biją na alarm, że to bardzo niebezpieczne, ale większość zarządców dróg i samorządów dopiero teraz zaczyna koszenie.

Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" postanowili sprawdzić sytuację w kilku miejscowościach, o których informowali nas kierowcy, ale problem dotyczy właściwie wszystkich wsi.

- Wiele razy zatrzymywałem się na skrzyżowaniu i wychodziłem z auta, żeby nogami ugnieść trawę na poboczu, bo nie dało się wyjechać - mówi Robert Matyja z Oświęcimia, który podróżuje dużo po powiecie oświęcimskim. Rekordowo wysokie zarośla można spotkać przy drogach w Dworach Drugich, Grojcu, Włosienicy, Porębie i Polance Wielkiej.
- Mamy wykoszone place zabaw oraz tereny przy szkołach i na działkach należących do gminy, a od wczoraj obkaszamy pobocza dróg we wszystkich wsiach - mówi Katarzyna Mróz z Urzędu Gminy Oświęcim. - Prace będą powtarzane w zależności od tego, jak szybko trawa znów zarośnie przydrożne rowy - tłumaczy.

Mieszkańcy wielu wiosek w naszym regionie nie czekają i na własną rękę koszą pobocza.
- Musiałem sam wykosić trawę wokół skrzyżowania, bo bałem się, że dojdzie tu do tragedii - mówi Stanisław Kowalczyk z Włosienicy (gm. Oświęcim). - Ciężarówki suną tędy z dużą prędkością, a kierowcy osobówek, które wyjeżdżają ze wsi i próbują włączyć się do ruchu, musieli wychylać się do połowy jezdni, żeby zobaczyć cokolwiek. W ubiegłym tygodniu były dwie stłuczki - dodaje.

Nie tylko pobocza gminnych dróg są w takim stanie. Podobnie jest wzdłuż tras wojewódzkich, krajowych i powiatowych
- Mieliśmy problem z przetargami, bo po wyłonieniu wykonawcy prac, w tym koszenia terenów przy drogach w Małopolsce zachodniej, jedna z firm złożyła odwołanie i cała procedura musiała ruszyć na nowo - mówi Roman Leśniak z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. - Od wczoraj ekipy są już w terenie i obkaszają tereny w powiatach: oświęcimskim, olkuskim, wadowickim i chrzanowskim - wyjaśnia.

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu koszenie rozpoczęło dwa dni temu. Pierwsza "tura" zakończy się w połowie czerwca.
- Prace obejmują ok. 187 km dróg - mówi Nikolina Lekowska, rzecznik oświęcimskiego starostwa. - Koszt koszenia w tym roku wyniesie ponad 114 tys. zł - dodaje.

Za niewykoszenie działek czy pasów zieleni przy drogach straż miejska nie może nałożyć mandatu. Policja zwraca jednak uwagę, że takie zarośnięte chwastami skrzyżowania stwarzają zagrożenie dla ruchu.

- Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie, ale kiedy dojdzie do wypadku ewidentnie przez ograniczenie widoczności z powodu wysokiej trawy, właściciel terenu może dostać mandat - mówi Małgorzata Jurecka, rzecznik oświęcimskiej policji.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KK
W Krakowie też nikt nie myśli o kierowcach nie wspomnę o fatalnym dróg w mieście ale teraz nawet traw nie są w sanie przyciąć ...skrzyżowanie ul. Zagłoby i Podbipięty! Zapraszam Pana który nadzoruje prace z ramienia ZIKiT niech sobie wyjedzie z ul. Zagłoby w Podbipięty...szkoda słów, czekają aż będzie wypadek!

Wybrane dla Ciebie

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Próbował zamordować swoją partnerkę w pensjonacie w Zakopanem. Grozi mu dożywocie

Próbował zamordować swoją partnerkę w pensjonacie w Zakopanem. Grozi mu dożywocie

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska