Z dyplomem tej szkoły możesz zostać papieżem. „Gimpel”...

  Z dyplomem tej szkoły możesz zostać papieżem. „Gimpel” kończy 150 lat!

  Zdjęcie autora materiału
  Bogumił Storch

  Gazeta Krakowska

  Wszystkich, którzy wchodzą do budynku liceum, wita ściana wyklejona zdjęciami najsłynniejszych absolwentów. Uczyli się tu m.in. Karol Wojtyła (na dole
  1/4
  przejdź do galerii

  Wszystkich, którzy wchodzą do budynku liceum, wita ściana wyklejona zdjęciami najsłynniejszych absolwentów. Uczyli się tu m.in. Karol Wojtyła (na dole z lewej) oraz Emil Zegadłowicz (po prawej) ©Bogumił Storch

  Wielką, jubileuszową fetę szykują absolwenci oraz dyrekcja najstarszego wadowickiego liceum. Zaplanowane uroczystości potrwają pół roku. Pojawić ma się na nich prezydent Andrzej Duda.
  To ma być wielkie wydarzenie. Z okazji 150-lecia najstarszej średniej szkoły w mieście, Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wadowity, oprócz zjazdu blisko tysiąca absolwentów, odbędzie się wiele innych wydarzeń. Pojawić się na nich mają prezydent i premier RP.

  Wadowiczanie są przekonani, że nie ma w regionie drugiej takiej szkoły, która mogłaby poszczycić się tak zacnym gronem byłych uczniów.

  Jednym z najstarszych, żyjących absolwentów, jest obecnie Eugeniusz Mróz, szkolny kolega Karola Wojtyły. Dla niego wspomnienie matury, to nie tylko kremówki.

  - Lolek wybrał niemiecki, który zdał dokładnie 14 maja 1938 r., oczywiście z najlepszą oceną. Ja maturę też zdałem, ale dzień później - wspomina 96-letni Eugeniusz Mróz.

  Janina Turek, dyrektor liceum, ma nadzieję, że Eugeniusz Mróz, mimo swoich problemów ze zdrowiem, na zjazd w październiku dojedzie.

  - Bardzo dbamy o tradycję. Ja robiłam tu maturę w 1978r., mój mąż też a potem dzieci. Połowa z obecnie zatrudnionych tu nauczycieli to również nasi absolwenci. Takich zatrudniam w ciemno, bo wiadomo, że są dobrze przygotowani do pracy - przyznaje.

  150. rocznica powstania szkoły będzie bardzo ważną imprezą w życiu wadowickiego liceum, zwanym pieszczotliwie przez mieszkańców „Gimplem”. Powołano już komitet organizacyjny obchodów, a w przygotowanie uroczystości zaangażowały się Stowarzyszenie Absolwentów LO oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej. Pomagają też lokalne władze.

  - 150 lat istnienia szkoły trzeba obchodzić z pompą - uważa Bartosz Kaliński, starosta wadowicki. - To dla nas bardzo ważne wydarzenie. Liceum ma trwałe miejsce na mapie edukacyjnej powiatu i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół w regionie o bardzo dobrej renomie - dodaje.

  To między innymi dzięki jego staraniom honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda, a niewykluczone, że na święcie szkoły pojawi się też premier Beata Szydło. To jednak nie politycy mają być w tym przypadku najważniejsi, lecz absolwenci tej wiekowej szkoły.

  Jednym z elementów obchodów 150-lecia „Gimpla” ma być duży zjazd wszystkich roczników. Odbędzie się on w sobotę, 15 października.

  W grupie, utworzonej w tym celu na Facebooku, swój udział w świętowaniu jubileuszu zapowiedziało już blisko tysiąc osób związanych z tym liceum.

  Szkoła rozpoczęła działalność 1 września 1866 roku. Wadowickie Gimnazjum było pierwszą polską szkołą na zachód od Krakowa.

  - Uczyli się tutaj głównie uczniowie z terenu dawnego cyrkułu wadowickiego, czyli powiatu bialskiego, myślenickiego, wadowickiego oraz żywieckiego, ale także z położonego za Wisłą powiatu chrzanowskiego, a nawet z Podhala - opowiada Maria Krystyna Talaga, prezes stowarzyszenia absolwentów, która przekonuje, że „Gimpel” jest miejscem wyjątkowym. - I nadal się trzyma - dodaje z uśmiechem.


  Historia

  Na początku XIX w., po przeniesieniu do Wadowic urzędu obwodowego, utworzono w mieście pierwszą szkołę publiczną - szkołę elementarną, przekształconą wkrótce w tzw. szkołę główną. W 1866 r. władze zezwoliły na uruchomienie niższego gimnazjum humanistycznego, z czasem przekształconego w Gimnazjum Realne, a następnie ponownie w Gimnazjum Humanistyczne. W latach 50-tych XX w. przestano używać imienia patrona szkoły Marcina Wadowity. Przywrócono je dopiero w październiku 1981 r.

  Najsłynniejsi absolwenci

  Najsłynniejszym z nich jest oczywiście Karol Wojtyła (matura 1938) czyli późniejszy papież Jana Paweł II, a teraz święty. W sumie kapłanów na tej liście jest kilkuset, w tym kolejny święty Józef Bilczewski (1880) i biskup Józef Guzdek (1975). „Gimpla” ukończyli też aktorzy: Mikołaj Grabowski (1964) i Marta Bizoń (1989), wielu naukowców, a także poeta Emil Zegadłowicz (1906). Na liście absolwentów są też np.: była burmistrz Wadowic Ewa Filipiak (1976) i obecny burmistrz Mateusz Klinowski (1997).

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom