Ktoś zada pytanie, po co nam pszczoły? Pszczoły, podobnie jak inne zapylacze, np. trzmiele potrzebują do życia i rozwoju pyłków i nektarów roślin, żywią się nimi same, a przede wszystkim karmią nimi swoje młode. Bez roślin miododajnych, czyli takich, które wydzielają pyłek i nektar, pszczoły wyginą. Bez zapylania roślin, wyginą też same rośliny. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby zdać sobie sprawę, jakie to ważne, żeby przyroda mogła się harmonijnie rozwijać.
Rajd „maluchów” ma jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt. Chodzi o integrację środowiska pszczelarskiego, które w ostatnich latach mocno się podzieliło. Żeby scalić to, co jeszcze całkiem się nie rozpadło, przedstawiciele wszystkich organizacji pszczelarskich wezmą w tym rajdzie udział. Tygodniowa impreza ma pomóc stworzyć platformę współpracy, bo cel jest wspólny – ochrona pszczół i rozwój pszczelarstwa w Polsce.
Ten rajd to akcja ogólnopolska, a nawet międzynarodowa, bo wśród uczestników będzie jedna zagraniczna załoga (kazachsko-białoruska). Trasa rajdu liczy ok. 1500 km i biegnie od Krakowa przez Nawojową(9.09), Stróże, Biszczę, Pszczelą Wolę, Lublin(11.09), Puławy(11.09), Siedlce(12.09), Warszawę(13.09), Olsztyn(13-14.09), Elbląg(14.9), Gdynię(15.09) do Koszalina(16.09), gdzie na Stadionie im. Figasa odbywać się będą w dniach 16-17 września Ogólnopolskie Dni Pszczelarza.
Organizatorami Rajdu w Obronie Pszczół są: Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich POLANKA. Wspierają ich: Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli i Regionalny Związek Pszczelarzy w Koszalinie.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 20
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska