- Przewiduje się, że upalne lato w Europie przyniesie najmniejsze zbiory ziemniaków od lat, co grozi dalszym wzrostem cen popularnych produktów spożywczych, takich, jak frytki – poinformował kilka dni temu na swoich łamach Reuters.
Susza wpłynie na sektor ziemniaków. Będzie ich mniej? Plantacje narażone na deformacje
W Polsce za monitorowanie suszy rolniczego odpowiada Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Na podstawie warunków atmosferycznych i kategorii gleb okresowo opracowuje się klimatyczny bilans. Ostatni raport objął okres od 1 czerwca do 31 lipca 2022 roku; według danych stan zagrożenia objął cały kraj.
Największy zasięg suszy dotknął uprawy kukurydzy na ziarno oraz kukurydzy na kiszonkę. Zjawisko wystąpiło także w plantacjach m.in. roślin strączkowych, zbóż jarych, zbóż ozimych oraz ziemniaków.
Pogoda w sierpniu była wprawdzie łaskawsza, w wielu miejscach spadł deszcz, jednak to za mało, by mówić o stabilizacji. Na południu i zachodzie kraju intensywne opady zamiast pomóc glebie, spowodowały podtopienia. Upały połączone z nagłymi opadami zrobiły z wierzchniej warstwy ziemi tzw. skałę. Woda stała i nie dostawała się na niższe głębokości.
Wschodnia ściana przez wiele tygodni o kropli deszczu mogła z kolei pomarzyć. Po okresie suszy, jeśli nagle i w tych regionach przyjdzie nawalny deszcz, uprawy ziemniaków mogą odbiegać od normy. Co to znaczy? Zebrane ziemniaki mogą nie mieć regularnego kształtu. Wśród deformacji bulw często mówi się o spękaniu lub naroślach. Czynnikami, które mają na to wpływ są m.in. pogoda, nawożenie i zabiegi agrotechniczne.
Pogoda ma znaczenie. Susza przynosi mniejsze plony, a to wpłynie na ceny ziemniaków
Podobnie, jak w przypadku buraków cukrowych, na zbiory będą miały wpływ dalsze warunki pogodowe. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, szacuje się, że plony i zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą niższe od ubiegłorocznych.
Oprócz ilości opadów na plony mają wpływ m.in. metody upraw, nasłonecznienie, wiatr i ochrona przed chorobami. Nie bez znaczenia są koszty produkcji. W tym roku, w porównaniu do innych roślin uprawa przestaje być opłacalna.
Tyle płacimy za ziemniaki w sierpniu
W tej chwili konsumenci za ziemniaki płacą średnio 1,5 - 2 zł/kg. Na mazowieckim e-bazarku można znaleźć Irgę lub Vinetę za 1 zł/kg, w Wielkopolsce ceny wahają się od 80 gr do 1,50 zł/kg. Na wielu straganach handlarze podbijają ceny i zdarzają się oferty 2,5 - 3 zł/kg.
Według GUS, ceny ziemniaków w lipcu 2022 spadły w porównaniu do czerwca, wzrosły jednak w skali roku. W skupie płacono 82,50 zł za dt, na targowiskach 138,94 zł za dt. W pierwszym przypadku więcej o 6,9 proc. w skali roku, w drugim aż o 34,7 proc. więcej niż przed rokiem.
Źródło: Reuters, GUS, IUNG-PIB
