https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaglądamy za mury Zakładu Karnego w Nowym Sączu. Tak sądeckie więzienie zmieniło się na przestrzeni ponad stu lat

Alicja Fałek
Zobacz zdjęcia sądeckiego więzienia z lat 30. XX wieku, które znalazły się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z teraźniejszości. Kliknij kolejne zdjęcie w galerii
Zobacz zdjęcia sądeckiego więzienia z lat 30. XX wieku, które znalazły się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z teraźniejszości. Kliknij kolejne zdjęcie w galerii NAC/Janusz Bobrek arch. Polska Press
W przyszłym roku Zakład Karny w Nowym Sączu będzie obchodzić jubileusz 170-lecia istnienia. W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego jest wiele zdjęć sądeckiego więzienia z lat 30. XX wieku, kiedy to kary odsiadywały również kobiety. Zobacz, jak przez lata zmieniła się ta jednostka. Kliknij kolejne zdjęcia w galerii.

W miejscu, gdzie znajduje się Zakład Karny w Nowym Sączu, przy dzisiejszej ul. Pijarskiej, najpierw znajdował dwór biskupi (powstały w czasie lokowania miasta). Ten jednak spłonął w XVII wieku, a na zgliszczach budowę swojej filii rozpoczęły siostry klaryski ze Starego Sącza. Częściowo wybudowany obiekt w 1732 roku odstąpiły ojcom pijarom, którzy ukończyli dzieło, tworząc kolegium z małym kościołem. Ich zakon w czasie zaborów austriackich został zlikwidowany.

Klasztor zmieniono w magazyny wojskowe. Potem w budynku mieściło się gimnazjum. Dopiero w 1855 roku obiekt zaczął pełnić funkcję więzienia.

Zakład Karny w Nowym Sączu na archiwalnych i aktualnych zdjęciach
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W Narodowym Archiwum Cyfrowym zachowały się zdjęcia sprzed lat z sądeckiego zakładu karnego. Z nich można się m.in. dowiedzieć, że dawniej w placówce kary odbywali zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Do 1989 roku do sądeckiego więzienia trafiały osoby, które były pierwszy raz karane.

Obecnie jednostka penitencjarna w Nowym Sączu jest zakładem karnym typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych. Przy jednostce swoją siedzibę ma krakowska Grupa Interwencyjna Służby Więziennej. W latach 2014/2015 przeprowadzono generalny remont m.in. obejmujący termomodernizację, a na dziedzińcu stanęło prawie 200 solarów, służących do podgrzewania wody.

Według statystyki na lipiec 2024 rok w sądeckim więzieniu wyroki odsiaduje 429 osadzonych. Są wśród nich zarówno osoby skazane za pospolite przestępstwa: kradzieże czy oszustwa, a także osoby odsiadujące długie wyroki za zabójstwa lub kierowanie zorganizowanymi grupami przestępczymi. Część z nich ma pozwolenia na prace na terenie placówki, a także poza jej murami.

Wojnarowa. Wojsko znów na Sądecczyźnie. Tu będzie stacjonował 21. Lekki Batalion Górski

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska