https://gazetakrakowska.pl
reklama

Zainwestowałeś w fotowoltaikę. Zobacz, jak czytać fakturę prosumencką

Materiał informacyjny TAURONA
Korzystasz z fotowoltaiki? Mamy dla Ciebie garść praktycznych porad, jak zrozumieć informacje zawarte na fakturze prosumeckiej.
Korzystasz z fotowoltaiki? Mamy dla Ciebie garść praktycznych porad, jak zrozumieć informacje zawarte na fakturze prosumeckiej.
Przygoda z fotowoltaiką jest ekscytująca, ale jak to bywa na starcie, nie zawsze wszystko jest jasne. Znając podstawy, możesz w pełni wykorzystać zasoby odnawialnego źródła energii. Sprawdzianem wiedzy jest pierwsza faktura prosumencka. Co oznaczają poszczególne pozycje? Jak działa rozliczenie nadwyżek energii? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości.

Każdy, kto instaluje w domu panele fotowoltaiczne, staje się prosumentem. To, co zostanie wytworzone ze słońca, idzie na własny użytek. Ustawa o OZE pozwala korzystać z zasobów odnawialnych źródeł energii osobom fizycznym i podmiotom z zarejestrowaną działalnością gospodarczą.

Czym jest faktura prosumencka?

Faktury za fotowoltaikę przeznaczone są dla prosumentów i różnią się od standardowej faktury za prąd. Modele rozliczenia są dwa – net billing i net-metering. Na co zwrócić uwagę?

Net-metering obejmuje instalacje przyłączone do sieci do 31 marca 2022 roku, net-billing zaś od 1 kwietnia 2022 roku. W pierwszym przypadku rozlicza się ilość energii, która trafi do sieci, nadwyżkę można odebrać. To przeliczenie na pobrane i oddane kWh z uwzględnieniem współczynników. Druga opcja pozwala wycenić nadwyżkę prądu według stawki miesięcznej lub godzinowej.

TAURON rozlicza prosumentów w oparciu o bilansowanie międzyfazowe i międzystrefowe. W międzyfazach energia rozliczana jest na podstawie ilości energii elektrycznej, która jest sumarycznie zbilansowana w każdej godzinie. Z kolei w międzystrefach, jak sama nazwa wskazuje, rozlicza się energię oddaną i pobraną w poszczególnych strefach.

Jak czytać fakturę prosumencką?

Faktury dla prosumentów różnią się od zwyczajnego rachunku za prąd. Jako producent i odbiorca prądu znajdziesz inne dane na swojej fakturze, niż osoba, która jest wyłącznie odbiorcą.

Pewne informacje na dokumencie są niezbędne tzw. stała faktury. Muszą być podane m.in. dane sprzedawcy i odbiorcy, punkt poboru, okres rozliczenia, taryfa i jej grupa, moc umowna przyłączeniowa. Klienta najbardziej interesują pozycje wpływające na koszty, a więc ilość energii – zużytej, wprowadzonej, z opustem, nadwyżka i finalna suma z terminem zapłaty.

Faktura net-metering, czyli tzw. opusty, zakłada rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usług dystrybucyjnych razem z energią elektryczną wprowadzoną do sieci. Na dokumencie znajdą się poniższe pozycje:

  • dane sprzedawcy + dane kontaktowe,

  • numer faktury i okres rozliczeniowy,

  • podsumowanie sprzedaży i dystrybucji prądu,

  • kwota zapłaty wraz z terminem,

  • przewidywane należności za kolejny okres rozliczeniowy,

  • informacje o zmianach taryf i przepisach prawnych,

  • informacje o punkcie poboru energii,

  • dane techniczno-rozliczeniowe,

  • ilość energii wprowadzonej wobec energii pobranej,

  • nadwyżka prądu,

  • rozliczenie sprzedaży i dystrybucji,

  • zestawienie ilościowe i wartościowe sprzedaży energii i usług dystrybucji w poszczególnych punktach poboru.

Faktura net-billing nieco różni się od faktury net-metering, zastępuje tzw. opusty. W skrócie to system handlowy energii. Tu prosument znajdzie takie informacje:

  • dane sprzedawcy + dane kontaktowe,

  • numer faktury i okres rozliczeniowy,

  • podsumowanie sprzedaży i dystrybucji prądu,

  • kwoty depozytu prosumenckiego,

  • kwota zapłaty wraz z terminem,

  • przewidywane należności za kolejny okres rozliczeniowy,

  • informacje o zmianach taryf i przepisach prawnych,

  • informacje o punkcie poboru energii,

  • dane techniczno-rozliczeniowe,

  • rozliczenie energii elektrycznej,

  • rozliczenie sprzedaży i dystrybucji.

Czytaj więcej:

Nadwyżka energii. Tak to działa

Prosument produkuje energię z fotowoltaiki. Jeśli nie zużyje jej na bieżąco, powstaje nadwyżka, która jest oddawana do sieci po określonej cenie. Gdy instalacja nie pokrywa zapotrzebowania gospodarstwa domowego, mowa wtedy o kupowaniu energii.

Zgodnie z ustawą po 12 miesiącach od zdeponowania i niewykorzystania środków na zakup energii, powstanie nadpłata i ta podlega zwrotowi. Maksymalna kwota jest równowartością 20 proc. wartości energii elektrycznej sprzedanej do sieci w miesiącu nadpłaty.

Net-billing to system handlu energią elektryczną. W tym systemie prosument energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, której nie zużyje na bieżąco (tzw. nadwyżki), oddaje do sieci po określonej przez PSE cenie i kupuje energię, gdy instalacja nie pokrywa zapotrzebowania wg stawek swojego sprzedawcy.

W tym systemie rozliczeń każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej posiada konto prosumenta, które prowadzi sprzedawca energii. Konto to służy do rozliczania nadwyżek energii wprowadzonej do sieci i pobranej z sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Fotowoltaika krokiem ku lepszemu

Zainstalowanie fotowoltaiki nie oznacza wielkiej rewolucji. Wbrew pozorom instalacja przebiega sprawnie, a do bezawaryjnego działania wystarczy regularna konserwacja. Sam koszt możesz obniżyć, korzystając z dopłat (Program Mój Prąd) oraz stosując ulgę termomodernizacyjną.

Na niższe rachunki z kolei może mieć wpływ optymalne korzystanie z taryf oraz zmiana nawyków użytkowania prądu. Przykład? Gdy instalacja fotowoltaiczna jest aktywna, możesz korzystać z energii. Podczas generowania nadwyżki warto uruchomić pralkę lub zmywarkę.

TAURON zachęca klientów do korzystania z aplikacji e-Licznik, to tam możesz sprawdzić odczyt licznika i monitorować zużycie energii. Wszystkie dane są aktualne i można zarządzać prądem z własnych paneli.

Sprawdź pozostałe artykuły z cyklu TAURON – Poradnik Konsumenta. 

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska