https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane: będzie zakaz palenia węglem w piecu?

Łukasz Bobek
Maria Gawlak Curuś ogrzewa swój dom węglem. - Bo to jest najtańsze paliwo - mówi
Maria Gawlak Curuś ogrzewa swój dom węglem. - Bo to jest najtańsze paliwo - mówi Łukasz Bobek
Województwo małopolskie chce wprowadzić zakaz ogrzewania domów węglem nie tylko w Krakowie, ale i w Zakopanem i innych turystycznych miejscowościach Podtatrza. - Uważamy, że to skuteczne rozwiązanie, by w końcu poprawić jakość powietrza w województwie - mówi Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski. Zakaz wejdzie w życie najwcześniej za kilka lat, po tym, jak podobny pilotażowy program wypali w Krakowie.

Problem z powietrzem w Małopolsce, w tym na Podhalu, pojawia się głównie zimą, gdy spada temperatura, a ludzie uruchamiają kotłownie węglowe. Wtedy do atmosfery uwalnia się zdecydowanie więcej pyłów. Przykładowo, w Zakopanem w styczniu tego roku norma przekroczona była przez 18 dni, w lutym przez 12 dni, a w marcu przez 11 dni.

Z raportu, opublikowanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pod koniec zeszłego roku, wynikało, że na Podhalu w 2011 roku aż przez 101 dni w ciągu roku normy zanieczyszczenia powietrza były przekroczone.

Choć miejscowe samorządy starają się zachęcać ludzi do przechodzenia na ekologiczne źródła ogrzewania, niewiele to daje. W Nowym Targu, gdzie dofinansowanie może wynieść nawet 4 tys. zł do pieca, w tym roku do programu zgłosiło się zaledwie 15 osób. Głównym problemem są koszty - i to nie tylko te, które trzeba ponieść przy wymianie pieców (ceny mogą wahać się od 7 do 20 tys. zł). Chodzi również o wyższe rachunki za olej, gaz czy geotermię.

Dlatego władze województwa małopolskiego chcą przeszczepić na Podhalu to, co w fazie projektowej dopięte jest na ostatni guzik w Krakowie. To właśnie w grodzie Kraka tej jesieni ma rozpocząć się wprowadzanie w życie zakazu ogrzewania domów węglem.
- Zakaz ma dotyczyć wszystkich palenisk na węgiel, miał, czy koks - wyjaśnia Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa. - Mieszkańcy Krakowa będą mieli pięć lat na wymianę pieców.

Mieszkańcy "dotknięci" nowym pomysłem będą mieli zapewnione 90 proc. dofinansowania wymiany pieców ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także - ci najbiedniejsi - dopłaty do wyższych kosztów ogrzewania. - Ten pomysł dopiero wprowadzamy, jednak gdy za rok się okaże, że jest skuteczny, że ludzie zmieniają ogrzewania, a powietrze staje się czystsze, wówczas z pewnością rozszerzymy program na inne miejscowości w województwie, w tym także na Zakopane - mówi Kozak.

Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego, uważa, że warto zainteresować się tematem. - U nas wciąż około 30 proc. miasta jest ogrzewane przez kotły węglowe. Myśleliśmy o tym wielokrotnie, by całkowicie wyeliminować takie piece, ale to wiąże się z dużymi rekompensatami dla ludzi. Nas na to nie stać. Jeżeli jednak to się uda zrobić w Krakowie, Zakopane będzie jednym z pierwszych miast, które pójdzie tą samą drogą - mówi Majcher.

Sami mieszkańcy Zakopanego sceptycznie podchodzą do pomysłu. - Ja ogrzewam węglem, bo jest tani. Wielu naszych ludzi nie będzie stać na zmianę pieców. A jak każą i nie pomogą, to co będzie?! - pyta Maria Gawlak Curuś, góralka z Zakopanego.

Są pieniądze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zapewnia, że będą pieniądze na wymianę kotłowni. - Od roku prowadzimy program dofinansowania wy-miany kotłów w 50 procentach - mówi Józef Kała, wiceprezes WIOŚ w Małopolsce. - Może o to zwrócić się każda osoba. Na ten rok mieliśmy na ten cel 2 mln zł. Te-raz wszystkie środki zostały już wykorzystane. Jednak program ten będzie kontynuowany za rok. Informacje o pomocy można uzyskać pod nr telefonu 12 422 94 90.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polka
Czy nie widzicie co jest największym trucicielem to spaliny !!!!
Lobbyści klepią na forach , żeby kupować kolektory czy pompy ciepła. Czy ktoś wam mówi o tym , że u nas warunki atmosferyczne nie są odpowiednie. Ile było dni słonecznych w tym roku ???

Węgiel to nasze "ciepło" jakie mamy - więc trzeba to zniszczyć bo to nasze POLSKIE

Ludzie nie dajcie się "mamić" zacznijcie myśleć
R
Radek
Nowy Sacz to wies a nie miasto.
W
Wk-ny
Zawsze ktoś zarabia a ktoś inny traci. Tu rzeczywiście ruscy zacierają ręce. Niestety tak jest zbudowany świat, że rządzi pieniądz i ten kto go ma. Nikt nie paliłby brudnym, kłopotliwym, pracochłonnym i cuchnącym węglem gdyby w tej samej cenie miał gaz lub prąd
a
antypalacz
To najpierw palaczu zapewnij krajanom godziwe pensje i pracę a potem zmuszaj do ponoszenia ogromnych kosztów opalania ekologicznego. Może najpierw dogońmy zachód z dochodami a potem wprowadzajamy nowy haracz. Ludzie już zamarzaja na ulicach to teraz pora na domy...
p
palacz
morze jeszcze kurw. zabronicie papierosa palić!!!!
M
Misia
Mam nadzieję, że przyjdzie dzień kiedy w całym kraju ten proceder będzie zakazany, bo w innych miastach, np. w Białymstoku jest dokładnie tak samo. Wyniki pomiarów nie są miarodajne, gdyż stacje zostały zlokalizowane z najczystszych miejscach, z dala od kopcących domów. Na osiedlach z domami sytuacja niczym nie różni się od tej w Krakowie. Nawet w tej chwili za oknem smród i osiedle pokryte jest czymś, co przypomina mgłę. Dodam, że termometr wskazuje plus 14.
m
martinoff salon24.pl
Czy to są celowe działania agentury czy dzialania niezamierzone? Ale wyglada to tak jakby rosyjska agentura próbowala pomoc Gazpromowi w sprzedaży gazu. Już nam wynegocjowali najdroższy gaz 500 dolarów za 1m3 gdy w USA kosztuje on ok10. To teraz jeszcze kupców szukają na ten gaz.
e
eladan
Racja - tylko wspomniane zakłady muszą mieć pozwolenia na emisję i podlegają kontroli. I z reguły z racji posiadania wysokich kominów zanieczyszczenia mogą się "rozcieńczyć" i wędrują na dalsze odległości. Niska emisja nie podlega żadnej kontroli i jest tuż pod naszymi nosami
Z
Zrównoważony rozwój
Chodzi generalnie o ograniczanie niskiej emisji spowodowanej głównie przez piece węglowe w domach Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce i jednym z najbardziej w Europie. Z powodu zanieczyszczenia na choroby układu krążenia umierają osoby starsze, dzieci cierpia na astmę ... Takie zakłady jak Miejskie Przedsiebiorstwo Energii Cieplnej nadal będą opierać sie na węglu, oraz niektóre zakłady. Proszę więc zastanowić się i zgłębić temat.
p
palacz
Kiedy w Nowym Sączu nastąpi poprawa jakości powietrza. Jako miasto jesteśmy w czołówce do przekraczania norm zanieczyszczania powietrza. Kiedy władze miasta wezmą przykład z innych samorządów i wprowadzą podobne rozwiązania? Dlaczego zawsze w naszym mieście wszystko co dobre i nowoczesne robi się na końcu lub rezygnuje się na wiele lat w ich wprowadzaniu.
s
sap
Najpierw niech zabronią palić śmieci,bo najnowsza ustawa śmieciowa wręcz zmusza ubogich oraz skąpych do ich spalania.
e
ekolog
no i super nareszcie skończy sie palenie śmieciami !!!!!!
O
Oburzony
Ciekawa jestem czy zakarzą wydobycia węgla. Będę pierwszą która odda ten zakaz do sądu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska