Zakopane. Tak będzie wyglądało nowe centrum komunikacyjne...

  Zakopane. Tak będzie wyglądało nowe centrum komunikacyjne [ZDJĘCIA]

  Łukasz Bobek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zakopane. Tak będzie wyglądało nowe centrum komunikacyjne [ZDJĘCIA]
  1/14
  przejdź do galerii
  Już wiadomo, jaki wygląd będzie miał zakopiański dworzec i jego otoczenie. Dzięki oryginalnej architekturze turyści w jednej chwili mają się zorientować, że się znaleźli w stolicy polskich Tatr.
  Zobacz galerię
  Zakopane rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczno-przestrzenną centrum komunikacyjnego, które ma powstać w rejonie obecnych dworców autobusowego i kolejowego. Najlepszą pracę wykonali wspólnie Tomasz Galica i Anna Muras i w nagrodę dostali 30 tysięcy złotych.

  Dworzec górski, nie miejski

  - Głównym motywem przewodnim dworca w naszej koncepcji jest komunikacja z naturą - mówi Tomasz Galica. Jego współpracownica dodaje, że przy opracowywaniu koncepcji zależało im na tym, by nie zrobić kolejnego wielkomiejskiego betonowego dworca, który mógłby się kojarzyć z każdym innym w Polsce.

  - Postanowiliśmy zaprojektować teren, który będzie się kojarzył w górami, przyrodą i tradycją podhalańską. Tak, by człowiek wysiadający na dworcu od razu skojarzył miejsce, w którym się znajduje - mówi projektantka.

  Wiktor Łukaszczyk, wiceburmistrz Zakopanego, zaznacza, że choć konkurs dotyczył małej architektury, jest, według niego, najważniejszy.

  - Bo faktycznie dotyczy tego, jak będzie wyglądał dworzec i jak go będą widzieć podróżni. Co za tym idzie, jak będą go oceniać - uważa.

  Jak na szlaku turystycznym

  W założeniu wiaty przystankowe mają nawiązywać do podhalańskiej stylistyki. Ich zadaszenie ma przypominać góry i będzie pokryte roślinnością.

  - Zaproponowaliśmy, by wykorzystać do tego rośliny tylko i wyłącznie takie, które można spotkać tylko w Tatrach. Będzie to ewidentne nawiązanie do przyrody, ale zarazem taki mały przewodnik po gatunkach roślin, jakie można spotkać w Tatrach - mówi Anna Muras.

  Na dworcu mają się więc pojawić kosodrzewina, goryczka trojeściowa, szarotka alpejska i skalnica gronkowa.

  We wiatach przystankowych podróżni będą mogli posiedzieć, poleżeć albo się pobujać na huśtawkach.

  Jako dekoracja mają się pojawić ozdoby z górskiego materiału, tzw. tybetu, z którego się szyje spódnice góralskie. Będą też klimatyczne tablice ze słownikiem góralskim, na których słowa z gwary zostaną przetłumaczone na polski język literacki. Główna brama wejściowa na teren dworca ma być odwzorowaniem bramy z 1974 roku.

  Zaplanowany obok torów kolejowych wielopoziomowy parking dla samochodów ma zostać udekorowany góralskimi rozetami, która będą również przypominać płatki śniegu.

  Projektanci zaproponowali, by całość wykonać z drewna i kamienia - czyli materiałów naturalnych i typowych dla lokalnego budownictwa.

  - To jest koncepcja, której potrzebowaliśmy, by teraz ogłosić przetarg na projekt i wykonawstwo tego centrum - mówi Wiktor Łukaszczyk. - Dzięki temu wiemy, czego chcemy. Projektant będzie się musiał trzymać tej koncepcji.

  Przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj” ma zostać ogłoszony w listopadzie tego roku.

  Roboty budowlane zaczną się w przyszłym roku. Całość ma być gotowa pod koniec 2021 roku.

  To jeden z etapów prac przy budowie centrum komunikacyjnego w Zakopanem. Całość robót ma pochłonąć ponad 40 mln zł.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  Tak budowano dawną zakopiankę! [ZDJĘCIA]

  Tak budowano dawną zakopiankę! [ZDJĘCIA]

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!