Zakopane. Tak będzie wyglądało nowe centrum komunikacyjne...

  Zakopane. Tak będzie wyglądało nowe centrum komunikacyjne [ZDJĘCIA]

  Łukasz Bobek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zakopane. Tak będzie wyglądało nowe centrum komunikacyjne [ZDJĘCIA]
  1/14
  przejdź do galerii
  Już wiadomo, jaki wygląd będzie miał zakopiański dworzec i jego otoczenie. Dzięki oryginalnej architekturze turyści w jednej chwili mają się zorientować, że się znaleźli w stolicy polskich Tatr.
  Zobacz galerię
  Zakopane rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczno-przestrzenną centrum komunikacyjnego, które ma powstać w rejonie obecnych dworców autobusowego i kolejowego. Najlepszą pracę wykonali wspólnie Tomasz Galica i Anna Muras i w nagrodę dostali 30 tysięcy złotych.

  Dworzec górski, nie miejski

  - Głównym motywem przewodnim dworca w naszej koncepcji jest komunikacja z naturą - mówi Tomasz Galica. Jego współpracownica dodaje, że przy opracowywaniu koncepcji zależało im na tym, by nie zrobić kolejnego wielkomiejskiego betonowego dworca, który mógłby się kojarzyć z każdym innym w Polsce.

  - Postanowiliśmy zaprojektować teren, który będzie się kojarzył w górami, przyrodą i tradycją podhalańską. Tak, by człowiek wysiadający na dworcu od razu skojarzył miejsce, w którym się znajduje - mówi projektantka.

  Wiktor Łukaszczyk, wiceburmistrz Zakopanego, zaznacza, że choć konkurs dotyczył małej architektury, jest, według niego, najważniejszy.

  - Bo faktycznie dotyczy tego, jak będzie wyglądał dworzec i jak go będą widzieć podróżni. Co za tym idzie, jak będą go oceniać - uważa.

  Jak na szlaku turystycznym

  W założeniu wiaty przystankowe mają nawiązywać do podhalańskiej stylistyki. Ich zadaszenie ma przypominać góry i będzie pokryte roślinnością.

  - Zaproponowaliśmy, by wykorzystać do tego rośliny tylko i wyłącznie takie, które można spotkać tylko w Tatrach. Będzie to ewidentne nawiązanie do przyrody, ale zarazem taki mały przewodnik po gatunkach roślin, jakie można spotkać w Tatrach - mówi Anna Muras.

  Na dworcu mają się więc pojawić kosodrzewina, goryczka trojeściowa, szarotka alpejska i skalnica gronkowa.

  We wiatach przystankowych podróżni będą mogli posiedzieć, poleżeć albo się pobujać na huśtawkach.

  Jako dekoracja mają się pojawić ozdoby z górskiego materiału, tzw. tybetu, z którego się szyje spódnice góralskie. Będą też klimatyczne tablice ze słownikiem góralskim, na których słowa z gwary zostaną przetłumaczone na polski język literacki. Główna brama wejściowa na teren dworca ma być odwzorowaniem bramy z 1974 roku.

  Zaplanowany obok torów kolejowych wielopoziomowy parking dla samochodów ma zostać udekorowany góralskimi rozetami, która będą również przypominać płatki śniegu.

  Projektanci zaproponowali, by całość wykonać z drewna i kamienia - czyli materiałów naturalnych i typowych dla lokalnego budownictwa.

  - To jest koncepcja, której potrzebowaliśmy, by teraz ogłosić przetarg na projekt i wykonawstwo tego centrum - mówi Wiktor Łukaszczyk. - Dzięki temu wiemy, czego chcemy. Projektant będzie się musiał trzymać tej koncepcji.

  Przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj” ma zostać ogłoszony w listopadzie tego roku.

  Roboty budowlane zaczną się w przyszłym roku. Całość ma być gotowa pod koniec 2021 roku.

  To jeden z etapów prac przy budowie centrum komunikacyjnego w Zakopanem. Całość robót ma pochłonąć ponad 40 mln zł.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!