
Kornel Makuszyński
Polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Żył w latach 1884-1953. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych polskich pisarzy. Jest twórcą postaci Koziołka Matołka, Panny z mokrą głową, czy Szatana z siódmej klasy.
Jest honorowym obywatelem Zakopanego. Pod Giewontem znajduje się Muzeum Kornela Makuszyńskiego, przy ulicy jego imienia - w budynku, w którym mieszkał.

Bronisław Czech
Od 1932 był trenerem narciarskim, prowadził szkołę narciarstwa zjazdowego na Kasprowym Wierchu.
Po wybuchu II wojny światowej działał w konspiracji. Był kurierem tatrzańskim. Zmarł w 1944 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Gród ks. Józefa Stolarczyka
Ks. Stolarczyk był pierwszym zakopiańskim proboszczem. (ur. 12 lutego 1816, zm. 6 lipca 1893). Przez wielu nazywany jest pierwszym cywilizatorem górali spod Giewontu. Do Zakopanego trafił w 1848 roku. Zdobył szacunek i zaufanie parafian. Rozbudował drewniany kościółek i rozpoczął budowę nowego, murowanego, utworzył pierwszy cmentarz i założył pierwszą szkołę w Zakopanem.
Był także jednym z najlepszych taterników swojej epoki. Do jego największych osiągnięć należą: pierwsze wejście na Baranie Rogi (1867), ósme wejście na Gerlach (1874), trzecie wejście na Lodowy Szczyt.

Stefan Zwoliński
Żył w latach 1900-1982. Nazywany jest nestorem polskich speleologów, badacz dziejów dawnego górnictwa i hutnictwa w Tatrach, fotograf gór.
Odkrył Jaskinię Bystrą (razem z bratem Tadeuszem), Mroźną (z Tadeuszem Zahorskim). Odkrył także znaczne partie jaskiń Zimnej, Mylnej, poznał nowe partie w Kasprowej Niżniej, Magurskiej, Wodnej pod Pisaną, Kalackiej czy Lodowej w Ciemniaku.
Przyczynił się do odkrycia ruin zakładów hutniczych na polanie Stare Kościeliska, jak również w Dolinie Lejowej czy Chochołowskiej.
Był najpierw pracownikiem TPN, a potem członkiem Rady TPN. Zasiadał również w Zarządzie TOPR, a później był przewodniczącym GOPR-u.