
Kazimierz Dłuski
polski lekarz i społecznik, szwagier Marii Skłodowskiej-Curie. Żył w latach 1855-1930.
W 1902 stworzył w Zakopanem sanatorium dla ludzi z chorobami płuc m.in. gruźlicą (od 1928 Sanatorium Wojskowe w Zakopanem). Był jednym z założycieli TOPR (oraz jego pierwszym prezesem 1910–1919) i Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego.
W 1919 został oddelegowany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego do składu Komitetu Narodowego Polskiego – w zastępstwie Ignacego Jana Paderewskiego został delegatem pełnomocnym na konferencji pokojowej w Paryżu.

Mieczysław Karłowicz
W Zakopanem na Pęksowym Brzyzku znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona wybitnemu kompozytorowi i założycielowi TOPR-u.
Karłowicz żył w latach 1876-1909. Był Autorem ponad 101 pieśni oraz różnych utworów orkiestrowych, w tym 6 poematów symfonicznych. Był również taternikiem, fotografikiem i publicystą.
Zginął 8 lutego 1909 w lawinie śnieżne u stóp Małego Kościelca. Poszukiwanie jego ciała uznaje się za pierwszą akcję TOPR-u. Został pochowany na cmentarzu na Powązkach w Warszawie.

Franciszek Marduła
Żył w latach 1909-2007. Pedagog, trener, reprezentant Polski w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich. Znany przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie lutnictwa. W 1959 r. zdobył srebrny medal na Światowej Wystawie Współczesnej Altówki w Ascoli Piceno we Włoszech, a w 1977 r. piątą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Od 2008 r. w Zakopanem odbywa się Bieg wysokogórski im. Franciszka Marduły.

Władysław Hasior
Artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doctor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszkał i tworzył w Zakopanem. Od 1957 roku wystawiał indywidualnie oraz brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w: Paryżu, Rzymie, Sztokholmie, Oslo, Montevideo, São Paulo, Helsinkach, Wiedniu, Wenecji, Kopenhadze, Brukseli, Moskwie.
Jego autorska galeria znajduje się w Zakopanem przy ul. Jagiellońskiej - w budynku, gdzie mieszkał i tworzył.