
Ruiny zamku w Rożnowie. Kamienna budowla została wzniesiona między 1336 a 1370 rokiem przez przez ojca Piotra i Klemensa Rożena herbu Gryf. W 1409 r. był w posiadaniu Piotra Kurowskiego, który nabył także dobra w Gródku nad Dunajcem. Potem znalazł się w rękach słynnego Zawiszy Czarnego i po jego śmierci w 1428 r. należał do jego potomków. Kolejnymi właścicielami byli Wydżgowie, a od drugiej połowy XV w. Tarnowscy. Od XVI w. zamek zaczął popadać w ruinę. Zachowały się jedynie fragmenty murów.

Resztki fortyfikacji w Rożnowie. Zachowane obiekty pochodzą z XVI wieku. Dzisiaj można podziwiać beluardę - jedną z niewielu na świecie, datowaną na XVII-XVIII w. Beluarda zbudowana jest z muru kamiennego o grubości 2,5-3 m. W środku zachowały się ślady ganku i wiodącej do niego równi pochyłej. Z ganku wychodzą strzelnice krzyżowe, odrębne dla broni ręcznej i artylerii. Nieopodal fortyfikacji znajduje się dwór z XIX wieku.

Pałac Stadnickich w Nawojowej. W 2019 r. ruszyły prace remontowe, które wykonuje sądecka firma Erbet. Zakończono właśnie roboty związane z odrestaurowaniem elewacji od strony dziedzińca obiektu, który pochodzi z 1580 roku oraz jego otoczenia. Efekt widać gołym okiem i zachwyca. To jednak nie koniec prac. Robotnicy zajmują się już izolacją fundamentów oraz remontem wieży i elewacji od strony drogi powiatowej. W pałacu powstanie Dom Pracy Twórczej, w którym możliwe będzie rozwijanie działalności kulturalnej i naukowej. Będzie też centrum konferencyjno-naukowo-biznesowe, hotel, restauracja, herbaciarnia i winiarnia. Inwestycja pochłonie 16,5 mln zł, bez wyposażenia. Całość ma być gotowa w 2022 roku.

Dwór w Lipnicy Wielkiej. Budowę obiektu rozpoczął około 1902 r. Antoni Długoszowski. Prace przerwała w 1913 r. jego śmierć. Budowę dworu dokończył jego syn – Jan Kanty, który był ostatnim właścicielem majątku. Po II wojnie światowej w dworze były tam mieszkania pracowników PGR, potem spółdzielnia rolnicza, a następnie ośrodek zdrowia. Obecnie jest remontowany przez gminę Korzenna.