
Zamek Królewski w Nowym Sączu
Wędrując wzdłuż zamków nad Dunajcem nie sposób nie wspomnieć o zamku w Nowym Sączu. Został wzniesiony przez króla Kazimierza III Wielkiego w połowie XIV wieku. W początkowych latach swojego istnienia gościł m.in. przyszłego króla Polski Ludwika Węgierskiego oraz jego córkę - Jadwigę (późniejszą królową Polski). Był również miejscem narad króla Władysława Jagiełły z wielkim księciem litewskim Witoldem przed wojną z zakonem krzyżackim.
W późniejszych latach stopniowo tracił na znaczeniu. Podczas potopu szwedzkiego został poważnie uszkodzony i zaczął popadać w ruinę. W czasie zaborów, władze austriackie zdecydowały się częściowo odbudować warownię, by wykorzystać ją jako posterunek policji.

Zamek Królewski w Nowym Sączu
W czasie II wojny światowej naziści zamienili zamek w koszary i skład amunicji. W 1945 roku partyzanci z Batalionów Chłopskich wysadzili skład amunicji tym samym doprowadzając do poważnego uszkodzenia zamku.
Po zakończeniu wojny władze zdecydowały się na odrestaurowanie jedynie części zamku - Basztę Kowalską, a także fragment murów obwodowych z attykami.

Zamek na Kurowskiej Górze
Następnie trafiamy na Pogórze Rożnowskie, a tam na zamek na Kurowskiej Górze, który jednak nie doczekał się czasów obecnych. Prawdopodobnie powstał na przełomie XIII i XIV wieku (wówczas istniał tam gród).
Część historyków jest zdania, że to właśnie w tym miejscu (a nie w Zabrzeży) istniał zamek Lemiesz.

Zamek w Gródku nad Dunajcem
Odwiedzający Jezioro Rożnowskie i podziwiający "Małpią Wyspę" prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy, że w średniowieczu znajdował się tam... zamek. Powstał na wzgórzu po prawym brzegu Dunajca prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku z inicjatywy Klemensa de Gródek, jednak uległ on zniszczeniu już prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku.
Do XX wieku pozostały tam niewielkie pozostałości. Po utworzeniu Jeziora Rożnowskiego wzgórze stało się wyspą i obecnie stanowi rezerwat przyrody.