
Zamek w Rożnowie
Kilkaset metrów od Jeziora Rożnowskiego znajdują się kolejne ruiny. To pozostałości powstałego w pierwszej połowie XIV wieku zamku (tzw. zamek górny). Pierwotnie w tym miejscu stała tam strażnica wzniesiona przez ród Gryfitów. Zamek, według historycznych podań, miał kształt zbliżony do prostokąta o wymiarach 44 metry na 20 metrów.

Ruiny zamku górnego w Rożnowie
Jednym z jego właścicieli był sam Zawisza Czarny, bohater bitwy pod Grunwaldem. Po jego śmierci zamek trafił w ręce rodu Tarnowskich. Wówczas zaczął popadać w ruinę. Do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie fragmenty murów.

Zamek Tropsztyn
Jadąc z Rożnowa w stronę Czchowa, we wsi Wytrzyszczka, natrafimy na rekonstrukcję zamku Tropsztyn. Warownia (obecnie znajdująca się przy Jeziorze Czchowskim) została wzniesiona, na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec, w pierwszej połowie XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów. Przez wiele lat stanowił strategiczny punkt w ochronie szlaku handlowego.

Widok na wieżę zamku Tropsztyn
W XVI wieku został zrujnowany przez właścicieli Rożnowa i do końca XX wieku niewiele po nim pozostało. Dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia dokonano odbudowy zamku, a następnie udostępniono go zwiedzającym.
Z zamkiem (podobnie jak z niedzickim) związana jest także legenda, zgodnie z którą na jego terenie może znajdować się ukryty skarb Inków.