MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapewnienie Ukraińcom możliwości uczęszczania do szkół w naszym kraju. Polski resort edukacji spotkał się z ukraińskim

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Barbara Nowacka i Dariusz Wieczorek spotkali się z Oksen Lisovyi, ukraińskim ministrem edukacji.
Barbara Nowacka i Dariusz Wieczorek spotkali się z Oksen Lisovyi, ukraińskim ministrem edukacji. freepik/ cookie_studio
Minister edukacji Barbara Nowacka, nauki Dariusz Wieczorek i ich ukraiński odpowiednik Oksen Lisovyi, zgodzili się co do konieczności zapewnienia wszystkim obywatelom Ukrainy możliwości uczęszczania do szkół w Polsce i nauki przez nich „komponentu ukraińskiego” – poinformowało MEN.

Spis treści

Spotkanie polskiego i ukraińskiego resortu edukacji

Resort edukacji poinformował w komunikacie, że w ramach czwartkowych wspólnych konsultacji rządów Polski i Ukrainy w Warszawie spotkali się minister edukacji Barbara Nowacka, minister nauki Dariusz Wieczorek i ukraiński minister oświaty i nauki Oksen Lisovyi.

Ministrowie Barbara Nowacka i Dariusz Wieczorek wyrazili solidarność z Ukrainą stawiającą opór agresorowi rosyjskiemu, podkreślając, że ofiarami wojny są przede wszystkim dzieci i młodzież, którym odebrano możliwość bezpiecznej nauki – podkreślił resort w komunikacie.

Przekazał, że wszyscy szefowie resortów „potępili systematyczne zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości” dokonane w Ukrainie przez rosyjskie siły zbrojne, w tym – zniszczenie tamtejszej infrastruktury cywilnej oraz infrastruktury edukacyjnej i naukowej. Uznali też „pilną potrzebę” jej przywrócenia i odbudowy, a także zapewnienia bezpiecznych warunków w instytucjach edukacyjnych w Ukrainie.

Resort przekazał, że ministrowie „potwierdzili gotowość do kontynuowania ożywionej współpracy w dziedzinie edukacji i nauki” i „odnotowali zdecydowane i stałe wsparcie” Polski dla ukraińskich uczniów, studentów, wykładowców i naukowców „zmuszonych do opuszczenia terytorium Ukrainy w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej”.

W komunikacie podano, że w celu utrzymania tożsamości narodowej i kulturowej, szefowie resortów podkreślili potrzebę „dalszego rozwoju oświaty polskiej mniejszości narodowej w Ukrainie i ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce”. Ponadto zaznaczyli „konieczność zapewnienia wszystkim obywatelom Ukrainy możliwości uczęszczania do szkół w Polsce, a także nauki przez nich komponentu ukraińskiego”.

Szefowie resortów w obu państwach zgodzili się też co do ważności „wymiany doświadczeń w zakresie planowania, rozwoju i zarządzania systemem szkolnictwa wyższego, wspierania dwustronnych programów mobilności akademickiej dla studentów, doktorantów, wykładowców i pracowników naukowych, promowania nauki języków ukraińskiego i polskiego oraz wspierania badań związanych z historią, językiem, literaturą i sztuką obu krajów”.

Współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego

Ponadto zgodzili się na dalsze prace w celu przyspieszenia podpisania nowej umowy między Ministrem Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Oświaty i Nauki Ukrainy o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, która obecnie jest uzgadniana przez strony zgodnie z prawem obu krajów, a także umowy o placówkach kształcenia przedszkolnego, średniego ogólnego z nauczaniem w języku polskim lub języka polskiego jako języka mniejszości narodowej w Ukrainie oraz przedszkolach, szkołach z nauczaniem w języku ukraińskim lub języka ukraińskiego jako języka mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozmowa dotyczyła także relacji polsko-ukraińskich. Resort przekazał, że ministrowie „zgodzili się współpracować w zakresie badania kontekstu historycznego i kulturowego”. Zaznaczono, że przyczyni się to do „pogłębienia wzajemnego zrozumienia i zbliżenia między narodami ukraińskim i polskim, w szczególności poprzez wzmocnienie więzi, które mają długą historię, i zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapewnienie Ukraińcom możliwości uczęszczania do szkół w naszym kraju. Polski resort edukacji spotkał się z ukraińskim - Strefa Edukacji

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska