O planach ograniczenie liczby godzin religii w szkołach mówi się od już jakiegoś czasu. - Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r. Jeżeli ktoś ma większe potrzeby, to naprawdę kościoły mają przez tysiąc lat wyrobione możliwości integrowania, mają zasoby, mają potencjał i nie rozumiem ich strachu, że im wierni odpłyną, jak będą mieli jedną godzinę religii w szkołach– poinformowała 18 czerwca, w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka.
Obawy mają jednak przedstawiciele lokalnych samorządów. Stanowczo ustawie sprzeciwia się radny gminy Łososina Dolna Jacek Turek. Z jego inicjatywy do 16 samorządów powiatu nowosądeckiego trafiła uchwała. Przyjęcie jej jest dobrowolne, ale radny ma nadzieję na jej poparcie ze strony przedstawicieli miast i gmin.
- W kościołach zbierane były podpisy i pomyślałem, że swój sprzeciw wyrazić mogą również samorządy, Z pomocą fundacji Ordo Iuris powstał wzór uchwały, którą każda gmina może podjąć. Chcemy, żeby było tak, jak dotychczas - dwie godziny lekcji religii i nie na początku lub na końcu zajęć, bo to będzie sprzyjać jej opuszczaniu przez uczniów - tłumaczy w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Turek.
Wzór trafił do wszystkich gmin, które zdecydują, czy będę ją procedować. W uzasadnieniu wnioskodawca podkreśla, że lekcje religii oraz etyki stanowią istotny elementem procesu edukacji, nieodzowny dla zapewnienia pełnego, integralnego rozwoju młodego człowieka i kształtowania w nim pożądanych społecznie postaw i wartości.
- Dlatego wszelkie ograniczenia w ich nauczaniu, skutkujące zawężeniem zakresu treści przekazywanych podczas tych zajęć lub niższą na nich frekwencją, odbyłyby się ze szkodą dla uczniów, ich rodziców, nauczycieli religii lub etyki – przez ograniczenie wymiaru lub redukcję zatrudnienia - czytamy w treści projektu uchwały.
Jak zaznacza Turek, gdyby uchwała zyskała poparcie w powiecie nowosądeckim, w ślad za nim pójść mogłyby również samorządy innych powiatów.
- Jak ustawa zostanie w sejmie podjęta, to będzie już za późno, stąd moja inicjatywa właśnie teraz. Wiem, że pracują nad nią komisje sejmowe. Kiedy widzą, że nie ma sprzeciwu, to skąd mogą wiedzieć, że nie popieramy tych zmian? Dlatego potrzebna jest nasza oddolna inicjatywa - dodaje Turek.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
