https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZAPYTAJ LEKARZA | Czy możemy zadziałać profilaktycznie i uchronić się przed urazami? Dieta, suplementacja mają znaczenie?

PG
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: [email protected]

Czy możemy zadziałać profilaktycznie i uchronić się przed urazami? Dieta, suplementacja mają znaczenie?
Doktor Wojciech Scendo:
To, czego przede wszystkim brakuje w chwili obecnej dzieciom i dorosłym, to zbyt mała ilość wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu. Z drugiej strony czasem wysiłku jest wręcz za dużo, ponieważ coraz więcej dzieci i dorosłych uprawia zawodowo sporty, a to nie do końca służy każdemu. Jeśli mówimy o sposobie odżywiania - na pewno zbilansowana, lekka dieta pomaga w utrzymaniu zdrowia. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W przypadku suplementacji diety w okresie jesienno-zimowym poleca się witaminę D3, której spożywamy za mało, a w okresie, gdy słońce znajduje się nisko nad powierzchnią ziemi, nie wytwarza się ona w skórze.

Panie doktorze, co z nabiałem? Mam wrażenie, że wciąż panuje powszechne przekonanie, że powinno się pić dużo mleka i spożywać regularnie produkty nabiałowe, bo to wzmacnia kości.
Doktor Wojciech Scendo:
Na pewno odpowiednia podaż wapnia w diecie jest potrzebna, natomiast stopień, w jakim ten wapń z pożywienia się wchłania jest sprawą dyskusyjną. Utrzymuje się, że wapń, który jest podawany w nabiale, nie zawsze ma możliwość odłożenia się w kościach. Czy nabiał jest polecany? Ogólnie tak, choć co jakiś czas się to zmienia. Kiedyś namawiało się do picia mleka, obecnie świat się nieco z tego wycofał i mówi się raczej po produktach przetworzonych, na przykład serach, jogurtach, kefirach.

Czy w przypadku, gdy dojdzie do urazu typu złamanie, skręcenie, jesteśmy później w stanie w pełni wrócić do formy?
Doktor Wojciech Scendo:
Jest to zależne od urazu i obrażeń, jakie wystąpiły. Możemy mówić o błahych stłuczeniach lub o dużo poważniejszych skręceniach i złamaniach, które wymagają leczenia operacyjnego. Niestety w jednym lub dwóch zdaniach nie jestem w stanie podać odpowiedniej recepty na to, by przyspieszyć proces leczenia. Ponadto do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie i ten proces będzie wyglądał inaczej.

Czy jeśli komuś wypadnie bark i taka osoba postanowi sama go sobie nastawić, może jej to zaszkodzić? Czy w takich przypadkach powinniśmy jednak skontaktować się ze specjalistą?
Doktor Wojciech Scendo:
Oczywiście, przeważnie jest potrzebna opinia specjalisty, chociaż osobiście znam kilka osób, które po zwichnięciu stawu ramiennego same sobie z tym poradziły. Technicznie nie zawsze jest to trudne do zrobienia, niemniej skorzystanie z pomocy specjalisty na pewno nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie.

Jakie konsekwencje mogą nam grozić podczas nieumiejętnego samodzielnego nastawiania barku? Jesteśmy w stanie pogorszyć sprawę?
Doktor Wojciech Scendo:
Oczywiście, że tak. Natomiast zawsze większy problem spowodowany jest samym urazem i uszkodzeniami okolicznych tkanek i struktur stawu. Na to niestety nie mamy większego wpływu, bo jeśli dojdzie do oderwania obrąbka w trakcie zwichnięcia, to nawet nieprawidłowym nastawianiem nie jesteśmy w stanie bardziej sobie zaszkodzić.

Czy w przypadku urazów u dzieci łatwiej jest doprowadzić do wyleczenia?
Doktor Wojciech Scendo:
Jeśli chodzi o narząd ruchu i układ kostny u dzieci, potencjał do gojenia i regeneracji jest bardzo duży, o wiele większy niż u osób dorosłych. Wynika to przede wszystkim z tego, że kościec u dzieci jest strukturą bardzo dynamiczną, która cały czas ulega przemianom. Są jednak przypadki dzieci, u których różnego rodzaju obrażenia narządu ruchu wcale nie goją się tak szybko i dobrze, jak byśmy się tego spodziewali, a powody są różne.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mietek

Suplementy jeśli to możliwe ograniczyłbym do minimum. Jestem zwolennikiem naturalnej diety. Dlatego polecam picie soków wg. terapiasokami.pl/gdzie-szukac-witamin. Taka bomba witaminowa daje moc i wytrzymałość. Stosuję picie soków od kilku lat i potwierdzam świetne działanie na kondycję organizmu.

p
pomocna maść
Witam, Mam egzeme od listopada ubiegłego roku. po drodze były już novate, lirinden A, protopic, leki antyhistaminowe, maści barierowe maści z b5 i inne cuda. Ostatnio zapomniałem zabrać maści z domu i przypadkiem natrafiłem na sklep konopny kupiłem maść konopna uniwersalna . Jest nieziemska poprawa. skóra nie pęka, zaczęła grubieć. wystarczy posmarować rano i wieczorem. Mam nadzieję, że pomogę komukolwiek . Sklep jest w Poznaniu ale maja także sklep internetowy www konopiafarmacja pl

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska