
Temperatura minimalna w biurze
Polskie przepisy nie precyzują, do jakiej wysokości musi skoczyć temperatura, aby należało przerwać pracę (wyjątek stanowi zapis dotyczący młodocianych). Pracownicy są natomiast zabezpieczeni na wypadek zimna. Nie wolno kazać im wykonywać pracy w temperaturze poniżej 14 st. C., a temperatura w biurze oraz w pomieszczeniach, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna, nie powinna spadać poniżej 18 st. C.

Przerwa regeneracyjna
Wielu pracodawców stara się iść pracownikom na rękę, aby praca w upały stała się dla nich bardziej znośna. Niektórzy z nich wprowadzają tzw. przerwy regeneracyjne, czyli wydłużają czas na odpoczynek w trakcie pracy. Przerwę regeneracyjną można porównać do sjesty we Włoszech.

Zwolnienie od pracy
Jeżeli upał sprawia, że praca sprawia duży dyskomfort, pracodawca może zapytać pracowników, czego potrzebują, odesłać ich wcześniej do domu czy zaproponować pracę zdalną. Możliwości jest wiele, ale ostateczna decyzja pozostaje uzależniona od dobrej woli szefa.

Co zrobić, jeżeli pracodawca łamie prawo?
Pracownik ma prawo żądać odpowiednich warunków pracy. Jeżeli pracodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, powiadom o tym Państwową Inspekcję Pracy. PIP może nałożyć grzywnę na firmę, która nie przestrzega Kodeksu pracy i przepisów BHP. Sprawdź, jaka kara grozi pracodawcy.