https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki pielęgniarek i położnych. Porównaj wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

AB
Opracowanie:
Ile zarabia pielęgniarka? Dlaczego przedstawicielki zawodu domagają się podwyżek? Przedstawiamy zestawienie zarobków pielęgniarek i położnych.
Ile zarabia pielęgniarka? Dlaczego przedstawicielki zawodu domagają się podwyżek? Przedstawiamy zestawienie zarobków pielęgniarek i położnych. Rodnae Productions/ Pexels.com
Na jakie zarobki może liczyć pielęgniarka, pielęgniarz lub położna? Jak zmieni się mechanizm wynagradzania najgorzej opłacanych przedstawicieli i przedstawicielek zawodu? Porównaj płace w służbie zdrowia.

Pielęgniarki i położne sprzeciwiają się przepisom, które wpłyną na ich zarobki. Chodzi o gwarantowany ustawą poziom najniższych wynagrodzeń zasadniczych, który ma być osiągnięty 1 lipca 2021 roku, a nie - jak pierwotnie planowano - 31 grudnia 2021 r. oraz o współczynnik pracy, wykorzystywany przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia.

Po zmianach:

  • wzrosną współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych ujętych w załączniku do ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych,
  • poziom gwarantowanych ustawą najniższych poziomów wynagrodzeń zasadniczych zostanie osiągnięty 1 lipca,
  • zmieni się mechanizm gwarantujący niepogarszanie warunków wynagradzania osobom objętym do połowy 2021 r. regulacjami płacowymi opartymi o odrębne finansowanie (pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, lekarze posiadający specjalizację).

Zmianom popartym przez takie związki zawodowe jak NSZZ Solidarność czy OPZZ sprzeciwia się Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). 7 czerwca 2021 r. zorganizował on protesty ostrzegawcze w ok. 40 miastach Polski. Osoby wykonujące zawód pielęgniarki na 2 godziny wstrzymały się od pracy. Odbyły się także manifestacje solidarnościowe pod szpitalami.

Jak przypominają strajkujący, tym razem nie wyszli na ulice, aby domagać się podwyżek, lecz w związku z projektem ustawy o najniższym wynagrodzeniu dla pracowników ochrony zdrowia. Na jakie płace mogą liczyć najgorzej zarabiające osoby zatrudnione w służbie zdrowia? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Sprawdź w kwoty w galerii zdjęciowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co za dziwny artykuł.

Czy autor faktycznie tak myśli?

" 2021 r. osiągnęła poziom 2800 zł brutto, a kasjer sprzedawca w Biedronce w największym mieście Polski po trzech latach pracy zarabia 3400 zł – 3850 zł"?!! A ile tam zarabiają pielęgniarki po trzech latrach pracy?

Artykuł jest szkodliwy dla samych pielęgniarek.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska