https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wniosły do sądu 500 spraw przeciwko placówce. Chodzi o pieniądze

Marcin Banasik
Protest pielęgniarek i położnych ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w marcu 2023 r.
Protest pielęgniarek i położnych ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w marcu 2023 r. Andrzej Banaś
Podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa rzewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Uniwersyteckim Jolanta Doroz zaapelowała do radnych i władz Uniwersytetu Jagiellońskiego i interwencję w rządzie. Zdaniem pielęgniarek ich wynagrodzenia w tym szpitalu są żenująco niskie, bo nie idą w parze z kwalifikacjami pielęgniarek i położonych.

Muszą dorabiać

Jak podaje Polska Agencja Prasowa Jolanta Doroz zwróciła uwagę na wysoki średni wiek pracowników w tej grupie zawodowej i na to, że młode pracownice po zdobyciu doświadczenia w Szpitalu Uniwersyteckim odchodzą i szukają pracy w innych jednostkach leczniczych. Te, które zostają w szpitalu musza dorabiać, czyli brać nadgodziny. Doroz podkreśliła – nie jest dobre w przypadku medyków odpowiadających za bezpieczeństwo pacjenta. Poinformowała, że w związku z tym wniosły do sądu około 500 spraw przeciwko tej placówce.

Wysłaliśmy prośbę do władz Szpitala Uniwersyteckiego o ustosunkowanie się do zarzutów pielęgniarek. W odpowiedzi usłyszeliśmy od rzeczniczki placówki Marii Włodkowskiej:

- Szpital nie komentuje toczących się spraw sądowych do czasu ich prawomocnego rozstrzygnięcia.

Gwarancją wyższych pensji m. in. dla pielęgniarek i położnych miał być zapis ustawy, która zaczęła obowiązywać w lipcu 2022r. Jednak nie wszyscy dyrektorzy szpitali z tego obowiązku się wywiązali, czego wynikiem są protesty.

Pułapka na wykształcone pielęgniarki

Wedle przepisów, pielęgniarka posiadająca wyższe wykształcenie wpada w swego rodzaju "pułapkę", ponieważ jeżeli posiada tytuł magistra, lecz stanowisko, które pełni nie wymaga od niej takiego stopnia wykształcenia, to wtedy szpital nie musi wypłacać jej pensji, uwzględniającej jej wykształcenie i kwalifikacje.

Jak podaje PAP w Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych złożonym przez pielęgniarki i położne. W czerwcu sejmowa podkomisja zdrowia przyjęła projekt i skierowała go do komisji.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska