GUS podaje, że w ujęciu rocznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się we wszystkich sekcjach gospodarki, przy czym najwyższe tempo wzrostu odnotowano w informacji i komunikacji (o 14,3 proc.). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto, wyższe niż średnia dla miasta, notowane było m.in. w sekcjach: informacja i komunikacja, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Znacznie poniżej średniej kształtowały się płace m.in. w sekcjach zakwaterowanie i gastronomia oraz transport i gospodarka magazynowa.
Dwucyfrowe wzrosty przychodów i płac w przemyśle i usługach dla biznesu
Mimo panującej przez znaczną część 2021 roku pandemii bardzo dobrze radził sobie przemysł, zatrudniający w Krakowie 52 tys. osób (w tym przetwórczy – 38,2 tys.). Przetwórstwo przemysłowe zwiększyło przychody o 14,4 procent i nie mogło narzekać na brak nowych zamówień. Równocześnie pracodawcy mieli coraz większe problemy ze skompletowaniem pracowników, więc dawali już zatrudnionym spore podwyżki, które przeważnie zrekompensowały wysoką na przełomie 2021 i 2022 roku inflację. Wedle GUS, wzrost wydajności nadąża za podwyżkami wynagrodzeń, dzięki czemu krakowskie firmy zachowują wysoką konkurencyjność.
Najszybciej rozwijającą się w Krakowie branżą są jednak usługi dla biznesu, zwłaszcza w segmencie informacji. Przychody wzrosły tu rok do roku o… 253,3 procent. W pozostałych obszarach tej obroty także wzrosły: w działalności wydawniczej o 41,5 proc., w pozostałej działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej o 37,5 proc., w działalności związanej z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki (o 24,4 proc.) oraz w usługach doradztwa związanego z zarządzaniem (o 20,9 proc.).
Nieco niższy wzrost obrotów wystąpił w usługach prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (o 17,6 proc.), w działalności w zakresie architektury i inżynierii; badań i analiz technicznych (o 16 proc.), w działalności związanej z zatrudnieniem (o 13 proc.), w działalności związanej z administracyjną obsługą biura i pozostałej działalności wspomagającej prowadzenie działalności gospodarczej (o 10,9 proc.) oraz w działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości (o 6,3 proc.). Spadek obrotów wystąpił: w usługach w zakresie reklamy, badania rynku i opinii publicznej (o 57,8 proc.), w usługach związanych ze sprzątaniem obiektów (o 5,6 proc.) oraz w działalności detektywistycznej i ochroniarskiej (o 0,2 proc.).
Wzrost zatrudnienia w usługach dla biznesu nawet o… 168 procent!
Przeciętne zatrudnienie w 2021 r. w obszarze usług związanych z obsługą działalności gospodarczej wahało się od 1,4 tys. osób (w usługach w zakresie reklamy, badania rynku i opinii publicznej) do 21,2 tys. osób (w działalności związanej z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki). W odniesieniu do 2020 r. wzrost przeciętnego zatrudnienia odnotowano w większości badanych grupowań.
Najwyższy wzrost zatrudnienia nastąpił w działalności usługowej w zakresie informacji - o 168,3 proc.,
a następnie działalności wydawniczej (o 29,5 proc.) oraz w usługach prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (o 15,8 proc.). Spadek wystąpił m.in.: w usługach w zakresie reklamy, badania rynku i opinii publicznej (o 17,5 proc.), w działalności detektywistycznej i ochroniarskiej (o 13,5 proc.) oraz w działalności związanej ze sprzątaniem obiektów (o 13,4 proc.). W 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto5 obszarze usług biznesowych wahało się od 2,9 tys. zł (usługi detektywistyczne i ochroniarskie) do 14,3 tys. zł (usługi w zakresie działalności profesjonalnej, naukowej
i technicznej).
A jak to wyglądało w poszczególnych sektorach krakowskiej gospodarki? Oto lista płac w Krakowie według branż. Jeśli chcesz się na niej odnaleźć i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
