https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaskarżenie pozwolenia na przebudowę szkieletora ma drugie dno

Dawid Serafin
Na drugim planie budynek Salonów Krakowskich przy ulicy Beliny- Prażmowskiego (kremowy), którego część została wybudowana bez odpowiednich zezwoleń. Ich wydanie zablokowali właściciele szkieletora. Czy zablokowanie budowy wieżowca to odwet?
Na drugim planie budynek Salonów Krakowskich przy ulicy Beliny- Prażmowskiego (kremowy), którego część została wybudowana bez odpowiednich zezwoleń. Ich wydanie zablokowali właściciele szkieletora. Czy zablokowanie budowy wieżowca to odwet? fot. Andrzej Banaś
Wiele wskazuje na to, że zablokowanie przebudowy szkieletora to próba wywarcia presji na urzędników. Chodzi o właściciela firmy Salony Krakowskie, do której należy kilka nieruchomości koło niedokończonego wieżowca. Przedsiębiorca Stanisław Szostek zaskarżył do wojewody pozwolenie na przebudowę szkieletora. Formalnie skarży się, że planowane obok wieżowca nowe budynki, będące integralną częścią inwestycji, spowodują, że w należących do niego obiektach będzie zbyt duże zacienienie.

Jednak Szostek ma swoje porachunki z urzędnikami i z firmą Treimorfa, która chce przebudować szkieletor. Jak ustaliliśmy, jedno z pięter budynku Salonów Krakowskich przy ul. Beliny Prażmowskiego powstało bez pozwoleń. Inwestor dostał nakaz rozbiórki, ale stara się o legalizację nadbudowy. Smaku sprawie dodaje fakt, że wydanie pozwolenia na dodatkowe piętro Salonów Krakowskich zablokowała... Treimorfa.

***
Dwie osoby zablokowały wydanie pozwolenia na przebudowę szkieletora. Jedna na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii, druga prowadzi firmę Salony Krakowskie, do której należy kilka nieruchomości przyległych do wieżowca. Właściciel Salonów utrzymuje, że nie ma nic przeciwko dokończeniu budowy samego szkieletora. Jego zastrzeżenia dotyczą budynków, które mają powstać tuż obok. Efekt jest taki, że wciąż nie ma odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy i kiedy ruszą prace w wieżowcu.

- Chodzi nam o monstrualne budynki towarzyszące przebudowie szkieletora, które planuje się 4 metry od granic posesji należących do naszej firmy. Będą one trzykrotnie wyższe od naszych budynków - wyjaśnia Stanisław Szostek, właściciel Salonów Krakowskich.
Obiekty, które mają stanąć obok szkieletora, będą liczyć ok. 35 metrów wysokości. To prawie dwa razy więcej, niż wysokość zabudowań Salonów Krakowskich. Zdaniem Stanisława Szostka, okazałe budynki w tak bliskim sąsiedztwie spowodują ograniczenie światła słonecznego w już istniejących, należących do niego obiektach.

Presja na urzędników?
To Szostek napisał w odwołaniu od pozwolenia na przebudowę szkieletora. Rozpatruje je teraz wojewoda małopolski. Jednak według urzędników miejskich, blokowanie przebudowy wieżowca może być próbą wywarcia na nich presji. Okazuje się bowiem, że jedno z pięter budynku Salonów Krakowskich powstało niezgodnie z prawem. Chodzi o nieruchomość przy ulicy Beliny- Prażmowskiego. Zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami, budynek powinien liczyć trzy kondygnacje. Obecnie ma cztery.

- Nie wiem, jakie były intencje tego pana. Być może myślał, że jeśli złoży odwołanie w sprawie szkieletora uda mu się zalegalizować swoją budowę. Tak to jednak nie działa - mówi Filip Szatanik, zastępca dyrektora Wydziału Informacji Urzędu Miasta Krakowa.

- Nieprawdą jest to, co mówią urzędnicy. Mieliśmy pozwolenie na trzy piętra, czwarte zatwierdził wojewódzki konserwator zabytków i uzyskaliśmy pozwolenie, które zablokował właściciel szkieletora - odpowiada Stanisław Szostek . - Nieprawdą jest też to, że mój budynek to samowola. Na dowód mogę pokazać dokumenty.

Inaczej twierdzi jednak Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie, który zajmował się sprawą dobudowanego piętra. - Wydaliśmy decyzję nakazującą rozbiórkę - wyjaśnia Maria Rajca, zastępca powiatowego inspektora budowlanego. Powód: brak odpowiedniego pozwolenia. Decyzja nie jest prawomocna.

Protestuje za granicą
Druga z osób,która zablokowała przebudowę szkieletora, na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. Przeciw inwestycji protestowała już w 2010 roku. Chodziło wtedy m.in. o to, że inwestor zamierza zrobić drogę dojazdową do placu budowy od strony al. Beliny-Prażmowskiego, czyli między domami. Kobieta miała też za złe, że właściciel szkieletora dostał pozwolenie na budowę podwyższonych obiektów, choć mieszkańcom odmawia się takiego prawa.

Z pisma, jakie złożyła obecnie, wynika, że budowa spowoduje zaburzenie czasu nasłonecznienia jej posesji.

Co dalej z pozwoleniem?
Protestów nie chce komentować właściciel szkieletora. - Nie mam w tej sprawie obecnie nic do powiedzenia. Ciężko coś komentować w takiej sytuacji - powiedział "Krakowskiej" Szymon Duda, architekt z GD&K Group.

Nie wiadomo, co dalej z pozwoleniem na budowę. - Aktualnie analizujemy przekazane dokumenty - wyjaśnia Jan Brodowski, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Urzędnicy mogą zgodzić się z argumentami i uchylić pozwolenie. Jeśli wojewoda nie znajdzie uchybień prawnych, to odwołania obojga osób oddali. Od tej decyzji będzie jednak przysługiwać odwołanie do sądu administracyjnego. A proces w sądzie może sparaliżować inwestycję na kolejne lata.

Historia szkieletora
Budowę szkieletora koło ronda Mogilskiego rozpoczęto w 1975 roku, aby po czterech latach z powodu braku pieniędzy wstrzymać roboty. Niedokończony 92-metrowy wieżowiec został sprzedany w 2005 roku obecnemu właścicielowi - spółce Treimorfa Project - za 30 milionów złotych. Dwa lata później pojawił się pomysł podwyższenia budynku nawet do 130 metrów. Ostatecznie konserwator zabytków w 2009 roku zgodził się na podwyższenie do 102,5 metra. Od tamtej pory inwestor starał się o wydanie pozwolenia budowlanego. Udało się je uzyskać 16 czerwca tego roku. Zabrakło jednak kilku dni, aby decyzja nabrała mocy prawnej. Do wojewody małopolskiego wpłynęło odwołanie od decyzji budowlanej. Oznacza to, że budowa szkieletora wciąż nie może ruszyć. I nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy to nastąpi.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sąsiedzi
Pragnę wszystkich poinformować ze działania Pana Stanisława Sz sa wszędzie takie same na ul Feldmana 4 została zrobiona nadbudowa na kamienicy o jedno piętro za dużo !!!!
s
szejk
... aleście są wszyscy naiwni, araby, którzy mają 99% udziałów wcale nie mają zamiaru budować, zgoda już była 5 lat temu, robią tylko dym i nic poza tym, ściema dla frajerów, a szkieletor powinno się rozebrać, miejsca na wieżowce jest na tyle w hucie i na obrzeżach miasta, a nie w centrum starego miasta, zasyfią nasze królewskie miasto...
z
znawca
Szymuś ma guzik do gadania, jest na pasku arabów, którzy mają wszystkich w kieszeni i to oni decydują...hehehe, a wy jesteście tylko wyrobnikami i macie wykonywać polecenia...
S
SĄSIAD NIEUPIERDLIWY
TOCO: pierwsza część wypowiedzi sugeruje, jakby było to poparcie dla pretensjonalnego upierdliwca z "salonów krakowskich" :), stąd minusowe oceny (trzeba było zaznaczyć że to cytat)
Druga część to właściwy komentarz, z którym należy się zgodzić - coś przeciw czemu nie protestuje konserwator, nie jest jeszcze żadnym pozwoleniem budowlanym (a swoją drogą, jakieś dziwne i dające do myślenia to "zatwierdzenie" 4-go piętra)
g
gość
Szkieletor już 6 lat temu dostał pozwolenie na dokończenie budowli ,czemu nic do tej pory nie zrobili. Odwleka budowę celowo wymuszając coraz więcej powierzchni. Co z karami???
P
PLK
a nagle się okaże że Janusz Szostak nazywa się Aaron Goldbaum i zakończenie historii jak każdej innej
M
Maciek
Jestem za zrobieniem czegokolwiek z tym straszydłem, jednak nie może być tak że prawo jest po stronie silniejszego. Urzędasy niestety wydają pozwolenia deweloperom na budowanie osiedli bloków tuż obok domów jednorodzinnych. Nie wspominając o braku chodników i dróg dojazdowych. W Krakowie to nagminne, no cóż Galicja.
D
D
A kto mieszka w szkieletorze? Chyba Ty..........
A
Andrzej 34
Mam pytanie do ....... Na skwerku Eilego ( przy rondzie k/ HOtelu Chopin/ będzie biurowiec 8 pięter i połączenie 8 pięter, miasto sprzedało ostatni publiczny zielony skwerek w tej okolicy , powiedzmy 500 metrów przy Kordylewskiego /k urzędu Miasta kolejny wieżowiec ma powstać , powiedzmy. 500 metrów dalej rondo Kotlarskie Powstanie centrum administracyjne Urzędu Marszałkowskiego a naprzeciwko już się buduje biurowiec , czy ktoś na tym panuje ,drogi osiedlowe ,kanalizacja chyba nie wytrzyma, a mieszkańcy po prostu się udusza acha na terenie ogródków działkowych przy mogilskiej powstanie 16 piętrowy Sad Okręgowy "......................
y
yale
I można to zrobić w cywilizowany sposób nie krzywdząc nikogo. Ale przy powszechnie panującej złej woli nie można zrobić niczego. Bo się zawsze taki znajdzie
y
yale
Powinien być WYBURZONY. Zanim się sam wyburzy.
m
miejscowy
zobaczymy... jak zacznie pracować ten cały szkieletor po odbudowie wraz z towarzyszącą zabudową(60tys.m2) i w okolicy ronda nagle pojawi się kilka tysięcy samochodów pracowników i gości - to zobaczymy jak będą "ćwierkać" władze Krakowa...;)
w
wc
To jest symbol rządów Jacka M.
x
xx
xx
g
g
Tak jest - należy zburzyć dom, w którym ty mieszkasz i założyć tam park, choćby mały.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska