
Symbolika JP na drzewach
Oznaczenie JP mówi o jesiennych poszukiwaniach i odnosi się do wyznaczania granic kontroli pierwotnych szkodników sosny.

Zielona kolorystyka
Zielony pasek na drzewie wyznacza granice rezerwatu przyrody. Bardzo często przy takich drzewach dodatkowo ustawiane są tablice informacyjne.

Kreski i kropki na drzewach
Skośne kreski lub kropki pojawiają się na drzewach przeznaczonych do wycinki. W ten sposób naznacza się także okazy zagrażające bezpieczeństwu ludzi i zwierząt. Najczęściej mają kolor czerwony, ale to ustalają nadleśnictwa.

Oznaczenia szlaków turystycznych
W sezonie turystycznym wielu z nas wybiera się na piesze wędrówki po lasach. O trudności danej trasy mówią kolory na drzewach. Oznaczenia pieszych szlaków przybierają formę trzech pasów poziomych, zewnętrzne zawsze są białe, środkowy posiada kolor adekwatny do rodzaju. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wymienia pięć kolorów – czerwony (szlak główny), niebieski (szlak dalekobieżny), zielony (szlak krótki), żółty (szlak łącznikowy) oraz czarny (szlak krótki dojściowy). Co ważne, znaki nie oznaczają poziomu trudności.