Czytaj także:
Szturm na armię spowodowała zmiana regulacji prawnych. Od kilku miesięcy osoby służące w NSR mają m.in. opłacany koszt dojazdu do jednostki, bezpłatne zakwaterowanie i wyższe wynagrodzenie (do 3 tys. zł brutto). Otrzymują też łatwiej etat zawodowego wojskowego po przejściu obowiązkowego przeszkolenia.
- Nabór do NSR jest dla nas priorytetem. Przyjmujemy kandydatów do wszystkich jednostek stacjonujących w kraju - mówi mjr Krzysztof Cabała, szef wydziału rekrutacji w Wojewódzkiej Komendzie Uzupełnień w Nowym Sączu. - Każdy żołnierz po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub innego przeszkolenia wojskowego w pełnym wymiarze, posiada przydatne dla nas kwalifikacje.
Warunkiem przyjęcia do NSR jest wiek do 50 (szeregowi) i 60 lat (podoficerowie i oficerowie). Do służby zachęcają też wolne stanowiska służbowe w atrakcyjnych jednostkach desantowych w Krakowie, Bielsku-Białej i Gliwicach.
Krzysztof Wieczorek z Nowe-go Sącza od zeszłego roku służy w NSR. Na początku grudnia podejmie pracę zawodowego żołnierza w 104. Batalionie Zabezpieczenia w Wałczu. - Zawsze chciałem być żołnierzem - deklaruje.
Ukończył studia humanistyczne, a po nich przeszkolenie wojskowe dla absolwentów szkół wyższych. Tak uzyskał stopień kaprala podchorążego rezerwy. - Pewien czas pracowałem w prywatnej firmie, ale to nie dawało mi zupełnie zadowolenia. Dlatego zgłosiłem się do NSR - opowiada przyszły wojskowy z Nowego Sącza.
W mijającym roku przeszedł dwa tygodniowe szkolenia wojskowego w Wałczu i dostał przydział mobilizacyjny na zwolnione miejsce w jednostce. - Nie miałem innej drogi, aby zostać żołnierzem - mówi Wieczorek. - Dostałem już przydział na mieszkanie lokatorskie i pieniądze lepsze niż w policji czy straży granicznej.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!