MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Święto Soli 2024 w Wieliczce: barwne, historyczne, muzyczne, widowiskowe, bardzo atrakcyjne

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Święto Soli to już w Wieliczce tradycja. Takie wydarzenie 2024 odbędzie się w niedzielę 16 czerwca w godz. 10-18
Święto Soli to już w Wieliczce tradycja. Takie wydarzenie 2024 odbędzie się w niedzielę 16 czerwca w godz. 10-18 materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
18. edycja Święta Soli odbędzie się w niedzielę (16 czerwca) przy Zamku Żupnym w Wieliczce. To barwna, widowiskowa muzealna impreza dla całych rodzin, wypełniona mnóstwem różnorodnych atrakcji, a o jej renomie i popularności świadczy m.in. to, że podczas tego wydarzenia publiczność liczona jest zawsze w tysiącach. Solne świętowanie 2024 potrwa cały dzień, wszystkie atrakcje są bezpłatne. Patronat medialny nad imprezą objął m.in. Dziennik Polski.

Wyjątkowe czerwcowe wydarzenie, organizowane przez Muzeum Zup Krakowskich, wraca do Wieliczki po czterech latach przerwy. Atrakcji przygotowano bez liku, od historycznych, poprzez artystyczne, po rozrywkowe. Nie zabraknie różnorodnej muzyki, licznych atrakcji dla najmłodszych oraz zwiedzania muzealnych wystaw (m.in. „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce”, „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach”) i dotychczas niedostępnego Zamku Północnego, gdzie odkryto zachwycające XVII-wieczne polichromie.

Na dziedzińcu zamku oraz w Ogrodzie Żupnym zaplanowano liczne warsztaty i pokazy rzemieślnicze: warzenia soli, skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, wyplatania z wikliny, wykuwania w metalu, wykonywania beczek, rzeźbienia w soli oraz wyrabiania monet i świec. Będą: stanowisko archeologiczne, zjazd na linie z XIV-wiecznej zamkowej baszty, warsztaty wykonywanie solniczek z masy solnej oraz dokumentu z pieczęcią, a także zawsze oblegane przez dzieci – malowanie solniczek.

Można będzie wziąć udział w rodzinnych zawodach „Solnie siłacze”, obejrzeć efektowne doświadczenia i eksperymenty przygotowane przez „ChemicAl World”, a w ramach projektu „Z żupnego kotła” - skosztować specjałów m.in. kuchni żupnej.

Zabawie towarzyszyć będą koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli "Wieliczka”, Kapeli Mietniowskiej oraz Kapeli Hanki Wójciak (koncert finałowy o godz. 17). Nie zabraknie także interaktywnego spektaklu teatralnego w wykonaniu Studia Teatralnego Krak-Art oraz zabawy loteryjnej „kosz z solą”.

Święto Soli 2024 potrwa od godz. 10 do godz. 18, a oficjalne otwarcie imprezy, poprzedzone widowiskowym przemarszem Orkiestry Dętej Kopalni Soli na trasie Szyb Daniłowicza - Aleja Jana Pawła II – dziedziniec Zamku Żupnego, zapowiedziano na godz. 11. Wstęp bezpłatny.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska