Atrakcyjne zbocza Góry Parkowej
Zagospodarowanie zbocza Góry Parkowej zaczęło się od powstania ogrodu żywiołów. Stworzono go na powierzchni około 5 hektarów i już od 2022 roku można z niego korzystać. Urządzenie kosztowało ponad pięć milionów złotych. W ogrodzie zaprezentowane zostały siły natury: ziemi, wody, ognia i powietrza, których wielkość turyści i mieszkańcy mogą poznać dzięki urządzeniom do przeprowadzania doświadczeń.
Jest tam tez platforma widokowa, siłownia pod chmurką, leżaki i alejki spacerowe. Atrakcją dla turystów są też miniatury najbardziej charakterystycznych krynickich obiektów jak m.in. Patria, Stary Dom Zdrojowy czy Lwigród.
Dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu dla gmin uzdrowiskowych do Krynicy-Zdrój trafiło kolejne pięć milionów złotych. Te dodatkowe środki zostały zainwestowane w dalszy rozwój uzdrowisk, które także przez pandemię koronawirusa odczuły spadek w ruchu turystycznym. W przypadku sądeckiego kurortu mowa o rozbudowie ogrodów o nowe miejsca do rekreacji, wypoczynku i przede wszystkim z myślą o najmłodszych.
- Będzie tam wodny plac zabaw, ścianka wspinaczkowa, siłownia zewnętrzna, ławeczki, alejki, mini amfiteatr a także kawiarnia. Mamy nadzieję, że to miejsc stanie się atrakcyjne dla turystów i mieszkańców - mówi nam Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.
Prace na zboczach Góry Parkowej ruszyły zaraz po zakończeniu igrzysk europejskich, czyli w lipcu 2023 r.
Postępy prac widoczne gołym okiem
Wodny plac zabaw i pozostałe atrakcje, które będą gotowe w trzecim kwartale 2024 roku, mają być przedłużeniem ogrodów tematycznych (ogrodów żywiołów) i powstają na połudnowo-zachodnim stoku Góry Parkowej.
- Na wodnym placu zabaw na ul. Źródlanej cały czas trwają prace. Komora techniczna, w której znajdą m.in. pompy, jest już wzniesiona, natomiast fundamenty budynku usługowego są w trakcie szalowania - informuje burmistrz Piotr Ryba.
Także jedyna prowadząca droga do ogrodów żywiołów zmieniła swoje oblicze jeszcze przed igrzyskami europejskimi. Wcześniej podczas urządzania ogrodów powstało tam sto miejsc parkingowych, do których to dojazd był w fatalnym stanie technicznym.
Niezagospodarowane dotąd zbocza Góry Parkowej zmieniają swoje oblicze i stają atrakcyjne. Powstały tam także miejsca dla ceniących sobie ekstremalną jazdę na rowerze. Zbudowano tor MTB oraz do jazdy równoległej (Dual Track), a także pumptrack.
PKL inwestuje na Górze Parkowej
To nie koniec dużych inwestycji w uzdrowisku. Osobną kwestią jest rozbudowa na szczycie Góry Parkowej przez Polskie Koleje Linowe. Rozpoczyna się tam turystyczna rewolucja. Powstaną atrakcje, które mają przyczynić się do wzrostu ruchu turystycznego. Cześć inwestycji powstanie na działkach gminnych, które ta wydzierżawi spółce na 30 lat za 5 tys. zł rocznie.
Polana muzyki i świateł ma już pozwolenie na budowę, a prace mają ruszyć niebawem. Oprócz tego w planach jest strefa rekreacji dla rodzin z dziećmi, a w przyszłości multimedialne centrum podróży w czasie. Przy budynku stacji górnej kolei PKL na Górze Parkowej powstanie wieża wraz z punktem widokowym na wysokości 35 m, której koszt szacuje się na ok. 5 mln zł. Tylko ogrody światła i muzyki zostaną zrealizowane na działkach gminy Krynica, reszta inwestycji powstanie na prywatnych gruntach spółki.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach