Czytaj także: Mieszkasz w Krakowie? Płać tutaj podatki
Na wystawie zgromadzono niepublikowane wcześniej zdjęcia pochodzące z prywatnych zbiorów osób, z którymi papież był związany, m.in. bp. Tadeusza Pieronka, prof. Zbigniewa Chłapa i prof. Zdzisława Ryna.
Sycylia, Palermo, 1964 rok. Karol Wojtyła w towarzystwie biskupa Jana Pietraszki, księdza Bohdana Bejzego i ks. Alojzego Cadera. Właśnie wrócili z wyprawy po górach i teraz odpoczywają w zakrystii. Na stole stoi szklanka mleka, jeden z księży odpakowuje z papieru bułkę. Za obiektywem aparatu biskup Tadeusz Pieronek.
- Mieliśmy tylko kilka wolnych dni - wspomina. - Wyruszyliśmy samochodem z Palermo i jeździliśmy wokół Sycylii. Udało nam się zobaczyć mnóstwo wspaniałych zabytków, greckie osadnictwo. Byliśmy na Etnie, jeszcze przed erupcją wulkanu. Miałem z tej wyprawy film. Ale przez lata nagranie uległo zniszczeniu.
Bp Pieronek wspomina, że Wojtyła był wdzięcznym modelem. - Nie złościł się, nie uciekał, gdy ktoś robił mu zdjęcia - opowiada. - Traktował to jako część wycieczki. Niestety, mnie wtedy bardziej interesowały zabytki.
Biskup udostępnił też zdjęcia, jakie zrobił podczas Soboru Watykańskiego. - Wtedy w Polsce nie mówiło się o nim, choć to wydarzenie rzutujące na wieki życia Kościoła - zaznacza. - Nie byłem akredytowanym fotografem i nie miałem wielkich możliwości.
W sobotę można było zobaczyć też kopię napisanego odręcznie przez Karola Wojtyłę 30-stronicowego listu do papieża Pawła VI. Ekspozycja została zorganizowana przez Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII, Katedrę Teologii Moralnej Ogólnej UPJPII oraz Fundację Życie i Płodność w ramach konferencji "Bioetyka pokolenia Karola Wojtyły - Jana Pawła II".
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!