Od lat w Krakowie i podkrakowskich miejscowościach organizuje się konkurs "Cudowna Moc Bukietów - Najpiękniejszy bukiet dla Panny Maryi". W tym konkursie biorą udział m.in. gospodynie z Zielonek. A rozstrzygnięcie konkursu mają u siebie po mszy, na której święcą bukiety.
- Cieszymy się, że panie wykonujące bukiety, ale zdarzają się i panowie, pamiętają o tradycjach, bo w swoich bukietach wśród ziół i kwiatów zrywanych na polach, łąkach i w ogrodach mają jabłka. To element tradycyjnego bukietu - mówi Mariusz Zieliński, kustosz Izby Regionalnej w Zielonkach, dyrektor biblioteki gminnej i radny powiatowy. Pokazuje przykłady takich wiązanek z ziół kwiatów i owoców.
A gospodynie mówią, że w dawnych bukietach były nie tylko jabłka, owoce kaliny i jarzębiny, ale także warzywa, dlatego dziś w bukietach także można dostrzec np. niewielkie ozdobne dynie.
W Zielonkach na 15 sierpnia było jak zwykle tradycyjnie. Panie w w odświętnych ludowych strojach krakowskich przyniosły do kościoła swoje bukiety zielne, a potem oddały je na konkurs, który organizuje parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach we współpracy z Izbą Regionalną w Zielonkach oraz sołectwem Zielonki. W tym roku to już XII edycja konkursu "Najpiękniejszy bukiet dla Panny Maryi". Podczas mszy kapłan odprawiający mszę ks. wikary Michał Mleczek poświęcił bukiety, te które wierni mieli w kościele, ale także te przy ołtarzu polowym, nie ominął żadnego.
Warunkiem uczestnictwa jest stworzenie bukietu kwietnego i zgłoszenie go do konkursu 15 sierpnia 2024 r., czyli w Święto Matki Boskiej Zielnej.
Przed mszą przy kościele od godz. 11:15 do 12 zgłaszano bukiety do konkursu, którego finał miał miejsce po sumie obok ołtarza polowego przy wejściu do kościoła w Zielonkach.
- Zioła na bukiet zbieramy dzień wcześniej. Ja wybrałam się w wnuczkiem Hubertem, żeby na polach i łąkach poszukać ziół, kwiatów polnych, ale do bukietu użyłam także ziół i kwiatów z ogródka - mówi Ewa Jędrzejowska, zdobywczyni pierwszego miejsca w konkursie na bukiet artystyczny.
Nagrody w konkursie rozdawali i gratulowali laureatom m.in. Mariusz Zieliński, współorganizator przedsięwzięcia; Jarosław Raźny, radny powiatowy, a sołtys Zielonek Władysław Orzechowski chodził wśród zebranych przed kościołem mieszkańców z koszykiem słodyczy i częstował najmłodszych uczestników konkursu.
W Zielonkach bukiety oceniano w czterech kategoriach:
- Tradycyjny Bukiet Zielny
- Artystyczna Kompozycja Kwietna (kategorie dla osób dorosłych),
- Cudowny Bukiet (dla młodzieży w wieku 13-18 lat)
- Mały Bukiet (dla dzieci do 12 lat).
We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z lasów, łąk i ogrodów, ze szczególnym uwzględnieniem ziół, kwiatów, gałązek drzew lub krzewów.
W bukiecie powinny znaleźć się m.in:
zioła:
- mięta,
- ruta,
- dziewanna,
- lebiodka,
- krwawnik,
- hyzop,
- czarnuszka,
- cząber,
- rozmaryn i inne
kwiaty:
- polne
- ogrodowe
gałązki drzew i krzewów:
- jarzębiny,
- leszczyny,
- mirtu.
Bukiety zielne już gotowe. Podkrakowskie gospodynie na warsz...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
