https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zima postanowiła wrócić. Spadło kilka centymetrów śniegu. W Tatrach podwyższono stopień zagrożenia lawinowego do dwójki

Marcin Szkodzinski
Na Podhalu spadło kilka centymetrów śniegu.
Na Podhalu spadło kilka centymetrów śniegu. Marcin Szkodzinski
Tegoroczną zimę na Podhalu trudno zaliczyć do udanych. Niewielkie opady sprawiły, że na łąkach znacznie częściej było widać trawę, niż białą kołdrę ze śniegu. Śnieg w większości był tylko w miejscach, gdzie został wyprodukowany, czyli na stokach narciarskich.

Zima postanowiła sobie przypomnieć mieszkańcom Podhala oraz ostatnim gościom, którzy spędzają ferie u podnóża Tatr. Temperatura spadła poniżej zera, a padający deszcz w nocy z czwartku na piątek (27/28 lutego) zamienił się w śnieg. Trawniki, drogi i chodniki pokryła warstwa ok. 5 cm ciężkiego i mokrego śniegu.

Białym krajobrazem mieszkańcy małopolski południowej nie będą się jednak długo cieszyć. Już w przyszłym tygodniu synoptycy zapowiadają duże ocieplenie. Początkowo będzie to kilka stopni na plusie w trakcie dnia i niewielki przymrozek w nocy, ale już w okolicach piątku termometry mogą wskazać nawet 13 st. C. na plusie. Dodatnie temperatury będą panować także w nocy, co sprawi, że śnieg szybko się stopi.

Świeży opad śniegu sprawił, że ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podwyższyli stopień zagrożenia lawinowego do drugiego. Obowiązuje on od wysokości 1700 m n.p.m.

- Wraz z prognozowanymi opadami śniegu zagrożenie lawinowe w ciągu najbliższych godzin będzie wzrastać do 2 stopnia. W kolejnych dniach sytuacja powinna się poprawiać - informują w komunikacie ratownicy TOPR.

Przed zagrożeniami na szlakach ostrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- W Tatrach występują liczne oblodzenia. Jest bardzo ślisko. Dotyczy to zwłaszcza tak popularnych szlaków, jak Droga do Morskiego Oka, gdzie szczególnie silne oblodzenia występują na "skrótach" powyżej leśniczówki Wanta. Odradzamy korzystanie z nich, wędrówkę najlepiej kontynuować drogą. Poza lodem, w niższych partiach Tatr, w godzinach popołudniowych występuje mokra breja śnieżna. Niski pułap chmur w górach znacząco ogranicza widoczność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i zagubienia się. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki - nie raczki!, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka), wraz z umiejętnością obsługi. Na niżej położone szlaki w partiach reglowych, zalecamy wziąć raczki i kijki - czytamy w komunikacie TPN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska