Zmiana czasu 2020. Dlaczego i po co przestawiamy zegarki?
W Polsce zmiana czasu zaczęła obowiązywać dość wcześnie, bo już w 1916 roku. Odbywało się to jednak dość nieregularnie. Najpierw tylko do roku 1919, potem w latach 40. i na przełomie lat 50. i 60. Obecne zmiany zostały wprowadzone w 1977 roku, a przestawianie zegarków już na stałe weszło w krew Polakom w 1983 roku. Możliwe, że miało to związek z chęcią oszczędzenia na elektryczności, choć współcześnie takie rozwiązanie wydaje się dość przestarzałe.
Zmiana czasu 2020: kiedy ostatni raz?
Spekulacji oraz podejrzeń dotyczących zniesienia zmiany czasu było już wiele. Obecnie zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku. Natomiast Komisja Europejska zapowiedziała zniesienie zmiany czasu na terenie całej Unii Europejskiej. Oznaczałoby to, iż w Polsce cały czas obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni.
W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę, w której większość opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu. W marcu zeszłego roku Parlament Europejski zatwierdził decyzję na temat likwidacji zmiany czasu. Jednak ostateczna decyzja należy do państw członkowskich UE. Planowo ostatni raz zmiana czasu miałaby zostać przeprowadzona w marcu 2021 roku.
Zmiana czasu na zimowy: kiedy przestawiamy zegarki?
Czas letni w Polsce trwa 7 miesięcy, natomiast zimowy 5. Wynika z tego, iż najbliższa zmiana czasu, dokładnie z letniego na zimowy, czeka nas w ostatni weekend października. Dokładnie w nocy z 24 na 25 października 2020 roku, czyli z soboty na niedzielę, będziemy przestawiać wskazówki zegarka z godziny 3 na 2. Oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej i rano, gdy się zbudzimy będzie jaśniej, ale dzień stanie się o wiele krótszy.
Zmiana czasu: jesień 2020. Zalety i wady
Większość Polaków do zmiany czasu podchodzi dosyć niechętnie. Z konsultacji przeprowadzonych wśród Polaków wynika, że prawie 80% z nich wolałaby nie przestawiać zegarków. Choć zmiana czasu może mieć pewne zalety, to jednak wady są częściej zauważane. Do głównych należą m.in.:
- wzmożona szansa popadnięcia w depresję
- rozregulowanie zegara biologicznego
- rozdrażnienie
- problemy z koncentracją
- wpływ na nasze zdrowie – w dzień po przestawieniu zegarków istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca zmniejszenie produktywności pracowników, przyzwyczajonych do trybu pracy o innych godzinach.
