https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z zimowego na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki

Klaudia Warzecha
Zmiana czasu nie obowiązuje w
Zmiana czasu nie obowiązuje w pixabay.com
Zbliża się zmiana czasu na z zimowego na letni 2025. Przestawianie zegarków odbywa się dwa razy w roku. Tym razem wskazówki naszych zegarków przeskoczą z godziny 2:00 na 3:00 przez co przysłowiowo będziemy spać o godzinę krócej. Kiedy w tym roku przypada zmiana czasu z zimowego na letni? Warto się na to przygotować

Spis treści

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki

Zmieniać czas czy nie zmieniać? Ten temat podejmowany jest każdego roku. Jedni mówią, że to istotny element dla funkcjonowania, inni że współcześnie jest to zupełnie nie potrzebna. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, przechodząc z czasu zimowego na letni, zegarki przestawiamy w ostatni weekend marca. W 2025 roku nastąpi to w nocy z 29 na 30 marca, a dokładnie 30 marca o godzinie 2:00 w nocy.

Polska to nie jedyny kraj, w którym dochodzi do zmiany czasu. Wiele krajów przede wszystkim europejskich podobnie jak Polska na stałe wprowadziła zmianę czasu. Przejdź do galerii i zobacz jakie kraje europejskie nie zmieniają czasu.

Skąd pomysł zmiany czasu?

Początkowo zmiana czasu miała mieć związek przede wszystkim z oszczędnością energii, a raczej oszczędzaniu świec. Pomysł zmiany czasu sięga czasów Benjamina Franklina, który w 1784 roku zaproponował, by ludzie wcześniej kładli się spać i wcześniej wstawali. Dostrzegł wtedy, że taka zmiana czasu wpływa na lepsze wykorzystanie światła dziennego i duże oszczędności na zużyciu świec!

W Polsce zmianę czasu po raz pierwszy wprowadzono w 1919 roku. Następnie w latach 1946–1949, 1957–1964. Aktualnie od 1977 roku w Polsce dwa razy do roku przestawiamy zegarki. Do 1995 roku czas zimowy był wprowadzany w ostatnią niedzielę września, natomiast czas letni w ostatnią niedzielę marca.

Dzisiaj na temat zmiany czasu rozwija się wiele sporów. Jedni uważają, że jest to niezbędny element do prawidłowego funkcjonowania zarówno gospodarki jak i ludzkiego organizmu inni zaś twierdzą, że zmiana czasu nie ma dzisiaj żadnego konkretnego uzasadnienia i jest jedynie kontynuacją tradycji sprzed lat.

Przesuwanie wskazówek uznane jest w r. w 70 państwach świata, w tym w większości europejskich, ale jednak ponad sto krajów nie zmienia czasu.

Korzyści i wady zmiany czasu

Jak podaje money.pl wpływ na nasze zdrowie i efektywność. Utrata jednej godziny w ciągu doby, która ma miejsce przy przejściu z czasu zimowego na letni, sprawia, że organizm długo przystosowuje się do nowej sytuacji. Tym samym w kolejnych dniach następujących po zmianie czasu człowiek jest bardziej zmęczony, śpiący, rozkojarzony, a co za tym idzie – mniej efektywny w pracy. Niektórzy przyzwyczają się szybciej, inni nawet tydzień lub dwa po zmianie czasu na letni nie mogą normalnie funkcjonować.

Za plusy uznaje się natomiast:

  • lepsze wykorzystanie światła dziennego

  • zmniejszenie zużycia prądu

  • możliwość wykonywania pracy i innych aktywności przy naturalnym świetle,

  • niższe rachunki za energię

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska