Spis treści
Ministerstwo rolnictwa przypomina, że 1 stycznia 2024 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące płatności bezpośrednich, a konkretnie § 5 rozporządzenia MRiRW z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 478). Resort wyjaśnia, że przepis ten wdraża normę GAEC 7 wprowadzającą obowiązek zmianowania i dywersyfikacji upraw.
Warunkowość od 2024 roku będzie obowiązywała w całości
Rolnik, aby otrzymywać płatności bezpośrednie, musi spełniać szereg warunków. Od 2023 roku jeszcze większy nacisk położono na kwestie środowiskowe i klimatyczne. Są to normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska – normy GAEC i podstawowe wymogi w zakresie zarządzania – wymogi SMR.
Rolnicy chcą odstępstwa m.in. od ugorowania i zmianowania w 2024 r. Więcej piszemy o tym tu: co dalej z normami warunkowości?
W pierwszym roku obowiązywania nowej Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 rolnicy byli zwolnieni w całości z normy GEAC 7 i częściowo z GAEC 8.
Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych, czyli norma GAEC 7
W kwietniu 2023 r. ministerstwo informowało, że zgodnie z oczekiwaniami rolników wspólnie z Komisją Europejską została wypracowana korzystna dla rolników interpretacja wdrażania wymogów normy GAEC 7 w części dotyczącej zmianowania upraw. Realizacja normy będzie kontrolowana od 2024 r.
Po zmianie interpretacji Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 2024 r. będzie weryfikowała:
- czy na powierzchni co najmniej 40 proc. gruntów ornych w gospodarstwie, w porównaniu z rokiem 2023, jest prowadzona inna uprawa w plonie głównym;
- na powierzchni wszystkich gruntów ornych prowadzenie takiej samej uprawy nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023;
W praktyce oznacza to, że w 2026 r. taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie może się powtórzyć.
Czy trzeba się obawiać? Niekoniecznie. Resort rolnictwa dodaje, że zgodnie z przepisami krajowymi, warunki dotyczące zmianowania uznaje się za spełnione, jeżeli rolnik wysieje na danej powierzchni w poprzednim roku lub w ciągu trzech poprzednich lat wsiewkę lub międzyplon ozimy bądź międzyplon ścierniskowy.
Na czym polega wymóg zmianowania i dywersyfikacji?
W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach uprawy prowadzi się w taki sposób, aby na powierzchni:
- co najmniej 40% gruntów ornych była prowadzona inna uprawa w plonie głównym niż uprawa prowadzona w tym plonie w roku poprzednim;
- wszystkich gruntów ornych taka sama uprawa w plonie głównym nie była prowadzona dłużej niż 3 lata.
Powyższy warunek uznaje się za spełniony, jeżeli na danej powierzchni:
- w uprawę w plonie głównym zostanie wprowadzona wsiewka i ta wsiewka będzie utrzymywana co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym wskazanego w oświadczeniu, które rolnik złożył za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR, albo do kierownika biura powiatowego Agencji, w terminie 7 dni od tego dnia, lub
- po zbiorze uprawy w plonie głównym zostanie wprowadzony:
- międzyplon ozimy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin, który tworzy okrywę roślinną co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się mulczowanie tych międzyplonów, lub
- międzyplon ścierniskowy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin w okresie od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia i utrzymywany co najmniej do dnia 15 października, a w przypadku gdy rolnik w terminie 7 dni od dnia wysiewu, złożył za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji albo do kierownika biura powiatowego Agencji oświadczenie, w którym wskazał ten dzień wysiewu – przez co najmniej 8 tygodni od tego dnia wysiewu.

ARiMR: W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach prowadzi się co najmniej 3 różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 65 proc. gruntów ornych, a dwie uprawy o największej powierzchni nie mogą łącznie zajmować więcej niż 90 proc. gruntów ornych.
Kiedy nie trzeba stosować zmianowania i dywersyfikacji?
Przyjrzyjmy się kolejnym wytycznym normy GEAC 7. Warunków dotyczących plonu głównego nie stosuje się w odniesieniu do gruntów ugorowanych oraz do następujących upraw w plonie głównym:
- roślin bobowatych;
- traw lub innych zielnych roślin pastewnych;
- mieszanek roślin bobowatych drobnonasiennych z trawami;
- upraw wieloletnich.
Do celów spełnienia warunków za uprawę uznaje się:
- rodzaj roślin;
- formę jarą i ozimą tego samego rodzaju roślin;
- gatunek roślin z rodzin:
- a) kapustowatych (Brassicaceae),
- b) psiankowatych (Solanaceae),
- c) dyniowatych (Cucurbitaceae);
- grunt ugorowany;
- trawy lub inne zielne rośliny pastewne.
Warunków nie stosuje się w odniesieniu do rolnika, w którego gospodarstwie więcej niż 75% powierzchni:
gruntów ornych jest:
- a) wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych lub
- b) ugorowanych, lub
- c) wykorzystywanych do uprawy roślin bobowatych lub
użytków rolnych:
a) stanowią trwałe użytki zielone lub
b) jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.
Więcej zasad zmianowania i dywersyfikacji znajdziesz w galerii.
Źródła: ARiMR, MRiRW